Očima Egypťana: Muslimské bratrstvo chce rozpoutat občanskou válku

  6:25aktualizováno  6:25
Nepokoje v Káhiře jsou podle Egypťana žijícího v Česku na západě prezentovány chybně a rozhodně nejde o zásah proti mírovým demonstrantům. "Na tento ozbrojený konflikt se islamisté dlouho připravovali. Muslimské bratrstvo chce rozpoutat občanskou válku," píše Mohamed Hassan v komentáři pro iDNES.cz.

Stoupenec exprezidenta Mursího pochoduje s tričkem zobrazujícím právě počátkem července armádou sesazenou hlavu státu (19. srpna 2013). | foto: AP

Několik mých českých kamarádů se mě nedávno ptalo, proč je egyptská policie tak brutální a jak může vůbec jednat s mírovými demonstranty tak násilně. Upřímně řečeno, česká oficiální média nesleduji od dob revoluce roku 2011, když byly události paradoxně líčeny jako motivované islamisty, kteří představují hrozbu demokratizaci země.

Mohamed Hassan

Mohamed Hassan

Je mu 29 let a pochází z provincie Qualiobia severně od Káhiry. Vystudoval bohemistiku v Káhiře na Univerzitě Ain Šams, kde působí jako asistent češtiny. V současné době dodělává v Praze magisterské studium na Ústavu bohemistických studií na FF UK.

Z otázek přátel a známých jsem ale nyní pochopil, jakým způsobem je opět prezentováno dění v Káhiře a v dalších částech Egypta. Každý dnes má takovou představu, že brutální policie zasáhla nepřiměřeným násilím proti pokojným demonstrantům. Bylo to ale opravdu tak jednoznačné?

Před měsícem a půl, když byl Muhammad Mursí sesazen armádou po rozsáhlých protestech připomínajících lednové dny roku 2011 (počtem lidí je dokonce přesahují), několik tisíc konzervativních islamistů šlo stanovat na jednu z mnoha křižovatek Káhiry uprostřed obytné čtvrti. Jejich počet se časem zvyšoval. A vzniklo tam pódium, ze kterého každodenně vyzývali islamističtí řečníci k boji za islám, který je podle nich ve velkém ohrožení.

Od začátku nešlo o mírové protesty

Existuje spousta důkazů, že od prvního dne nešlo o mírové protesty. Hlavní aktéři protestů doslova připravovali své podporovatele k nevyhnutelnému střetu. Snažili se celou dobu líčit krizi jako boj islámu proti nevěřícím. Shromažďovali zbraně a vedli primitivní bojové výcviky. V rozporu s lidskými právy sbírali malé děti z dětských domovů i z ulic a balili je do rubášů v narážce na to, že i děti jsou ochotny zemřít za víru.

Násilí v Egyptě

Někde připravovali i "nájezdy" do okolních oblastí, kde blokovali ulice ve snaze tlačit na vládu. Mnohdy docházelo ke krvavým potyčkám s jejich odpůrci. K podobným potyčkám docházelo i v těsné blízkosti jejich stanového tábora, přičemž své rivaly dokonce mučili a několikrát jim amputovali i prsty. V několika případech nebyly vyloučené ani vraždy.

V takové situaci nezbylo nejvyššímu vojenskému veliteli a ministru obrany Sisimu než požádat lidi formou nových demonstrací o podporu a svolení k zásahu proti nim. Lidé tedy 26. 7. vyšli opět do ulic a Sisimu tímto vyjádřili podporu. Nehledě k tomu, do jaké míry potřebuje armáda nebo ministerstvo vnitra svolení lidí k boji proti teroru, Sisi a vláda vyčkávali a snažili se vyjednávat s islamisty. Pouštěli evropské delegace a návštěvy k vůdcům Muslimského bratrstva v naději, že se to urovná "bezbolestně".

Po 20 dnech neustálého jednání nezbylo policii než zasáhnout proti demonstrantům. Zpočátku mělo jít o nenásilný zásah. Skupina demonstrantů však byla připravena na ozbrojený odpor a skutečně: padl první policista, takže už nebylo možné zastavit střelbu a násilí.

Konflikt je uskutečněním předem přichystaného plánu

Na tento ozbrojený konflikt se islamisté dlouho připravovali. A dnešní scéna je uskutečněním předem přichystaného plánu. Muslimské bratrstvo chce rozpoutat občanskou válku.

Fotogalerie

Výhrůžky z dob vlády vojenské rady po svržení Mubaraka se naplňují před našima očima. Hlavním terčem jsou nejen policejní složky a hasiči, ale i civilisté z řad křesťanské menšiny a vojáci na Sinaji a na různých místech v zemi. Křesťanům bylo zapáleno na deset kostelů a klášterů hned první den. Bezpočet křesťanských podniků, lékáren a majetku koptů byl zapálen anebo rabován. A proč právě křesťané? Muslimské bratrstvo ukazuje pouze svoji pravou tvář. Nelze mluvit o náboženské toleranci ani o společenském míru pod vládou skupiny lidí, v jejichž žilách s krví teče násilí.

To, co se nyní odehrává, je pouze a jen boj proti terorismu a náboženskému fundamentalismu. Postoj západních médií je pro Egypťany zcela nepochopitelný až zarážející. V očích Egypťanů je západ hlavním podporovatelem terorismu v našich zemích. Včera to byla Sýrie a dneska je na řadě Egypt. Egyptská armáda to však nedovolí.

Historické momenty. Vývoj v Egyptě po 2. světové válce:

Autoři:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Devítiletý chlapec úmyslně zapálil dům. Obvinili ho v USA z hromadné vraždy

Americké úřady obvinily devítiletého chlapce ze spáchání hromadné vraždy. Úmyslně totiž zapálil dům, ve kterém spalo...

Putinův „kuchař“ Prigožin je údajně mrtvý, jeho letadlo se zřítilo v Kongu

Ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, známý jako pravá ruka ruského prezidenta Vladimira Putina, je údajně mrtvý. Na...

Trump chce odhalit whistleblowera, který upozornil na telefonát s Ukrajinou

Americký prezident Donald Trump zopakoval, že chce znát identitu člověka, který upozornil na jeho červencový telefonát...

Kurdové záměrně propouštějí vězně, aby nás vlákali do války, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump míní, že syrští Kurdové záměrně propouštějí některé zajaté teroristy z Islámského...

Najdete na iDNES.cz