Trajekt na Kosu přijímá jen Syřany. A co my? bouří se ostatní migranti

  13:08aktualizováno  13:08
Migranti z Iráku, Afghánistánu či Pákistánu si stěžují na řecké imigrační úředníky. Atény při vyřizování žádostí o azyl upřednostňují syrské běžence, kteří mají velkou šanci v řízení uspět. Řekové pro ně přistavili trajekt, migranti z dalších zemí si však musí přístřeší obstarat sami.

Potyčka pákistánských, afghánských a íránských migrantů před policejní stanicí na řeckém ostrově Kos (15. srpna 2015) | foto: Reuters

Trajekt Eleftherios Venizelos na ostrově Kos zakotvil v pátek, u břehu by měl zůstat zhruba dva týdny. Jeho kajuty budou dočasně hostit dva a půl tisíce migrantů, část lodi navíc slouží jako pracoviště imigračního úřadu. Všechny služby, které řecká vláda na trajektu poskytuje, se ovšem týkají výhradně uprchlíků ze Sýrie (více o trajektu se dočtete zde).

Italové zachránili 350 běženců

Italská pobřežní stráž zachránila v pondělí u pobřeží Kalábrie 350 uprchlíků. Jejich plavidlo se na rozbouřeném moři dostalo do potíží, jednoho z pasažérů našli Italové mrtvého.

Obtížné akce se podle agentury ANSA zúčastnily dva čluny pobřežní stráže, hlídková loď chorvatského námořnictva a jedno obchodní plavidlo.

Zdroj: ČTK

Kromě noclehu na palubě trajektu mají uprchlíci ze Sýrie zajištěné přednostní vyřízení žádosti o mezinárodní ochranu. Evropa totiž oficiálně uznala, že jejich zemí zmítá občanská válka. Běženci tak mají téměř jisté, že podle mezinárodního práva azyl dostanou. S přednostním odbavením Syřanů však zásadně nesouhlasí jejich někdejší souputníci, kteří na Kos přes Turecko zamířili odjinud.

„Nevědí snad, že Irák je také ve válce? Proč bychom se do téhle situace vrhali, kdybychom se doma nebáli o své životy?“ rozčiloval se před mikrofonem amerického rádia NPR dvacetiletý Alí Džúvardí. Irácký vysokoškolák na Kosu už několik dní stanuje, oblečení si pere v moři a na doklady zatím marně čeká.

O nespravedlnosti ze strany úředníků jsou přesvědčení také Pákistánci, Afghánci a Íránci. Rostoucí stres vede i k fyzickým potyčkám, migranti se vzájemně napadají třeba ve frontách před úřady.

Z Turecka připluli společně, teď vidí Syřany odjíždět

Na Kos připlouvají všichni migranti z tureckého pobřeží, na moři jim stačí překonat několik kilometrů. Pokud ovšem jejich pouť nezačala v Sýrii, na vyřízení žádosti o povolení k pobytu si počkají až tři týdny a musí se tlačit v dlouhých frontách před policejní stanicí.

Fotogalerie

I když Řecko jejich žádosti vyhoví, dopravu na pevninu si musí zařídit sami. Trajekty směřující z Kosu do Atén jsou však vyprodané na dlouho dopředu. Migranti se tak na ostrově rychle hromadí.

Část z nich si platí hotely, někteří nakupují stany. Ostatní berou zavděk jakýmkoli přístřeškem, třeba ruinami opuštěných domů.

„Na zpracování jejich žádostí je tady méně úředníků. Hněv už začal přerůstat do rvaček, právě toho se humanitární organizace bály,“ popisuje atmosféru na ostrově zpravodaj britské televize Sky News. Migranti se podle něj nemohou vyrovnat s tím, že musejí dál žít ve stísněných podmínkách, zatímco Syřané z ostrova odjíždějí s vyřízenými doklady.

Rodiny uprchlíků čekají na nalodění:

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Jediná cibule neopustí Indii. Země trpí nedostatkem strategické suroviny

Číňané mají vepřové, Češi pivo a Indové – cibuli. V zemi je cibule „strategickou“ surovinou. Nyní mizí z pultů....

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz