Ve zničené Sýrii otročí stovky služek z Himálaje, útěk je téměř nemožný

  14:46aktualizováno  14:46
Mladé Nepálky se stále častěji stávají obětmi obchodníků s lidmi, kteří je prodávají do válkou zmítané Sýrie. Ženy z himalájské země tam slouží bohatým rodinám jako služky. Žijí v bídných podmínkách, výplatu dostávají nepravidelně. Útěk ze zajetí je velmi složitý, píše britský The Guardian.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Do Sýrie v uplynulých měsících dorazily stovky nepálských žen. Neženou se tam dobrovolně. Lstiví překupníci je totiž lákají na vidinu dobrého výdělku v Dubaji, místo toho však Nepálky končí jako služky v domovech bohatých Syřanů.

Na troskách Nepálu rejdí kuplíři, dívky končí v hanbincích a bídě

„O Sýrii jsem tehdy nevěděla nic. Neuvědomovala jsem si, že tam zuří válka. Zprostředkovatel mi tvrdil, že je to tam jako v Americe,“ svěřila se serveru The Guardian 25letá Nepálka Gjanu Rešmi Magarová, které překupník slíbil jako mnohým dalším dobře placenou práci v Dubaji a až posléze ji sdělil, že odjíždí do Sýrie. Tam začala pracovat jako služka.

K americkému snu však mělo její nové zaměstnání daleko. „Byla jsem odstřižená od okolního světa. Mohla jsem jenom spát a pracovat. Z domu jsem prvních sedm měsíců nemohla vůbec odejít. Nemohla jsem ani nikoho kontaktovat,“ vzpomíná Gjanu. Zprvu si neuvědomovala, že je ve válečné zóně. Když se zaměstnavatelů zeptala na hřmot vybuchujících bomb, tvrdili jí, že se jedná jen o armádní cvičení.

Záchrana z ambasády v Egyptě

Pravdu se dozvěděla až když se jí podařilo připojit na internet. Své zaměstnavatele posléze začala prosit, aby ji pustili zpět do Nepálu. Pochopení se však nedočkala. „Koupili jsme tě za šest tisíc dolarů. Domů můžeš až nám ty peníze vrátíš,“ sdělili jí. Na svobodu se dostala až poté, co přes internet kontaktovala svou rodinu v Nepálu, a ta posléze zalarmovala nepálskou ambasádu v Egyptě. Ta Gjanu pomohla s návratem domů.

Po 17 měsících těžké práce si Gjanu na velké jmění nepřišla. „Měli mi platit 160 dolarů za měsíc (asi 4000 korun, pozn. red.), to však dělali pouze první půlrok. Když jsem pak odcházela, zeptala jsem se své šéfové, zda mi honorář doplatí. Vytáhla dvacet dolarů ze své kabelky a hodila je na mě. Pak mi plivla do tváře,“ popsala poslední chvíle v Damašku.

Po otřesech dojde na peníze. Nepál čeká podle ekonomů boj o přežití

Její případ není výjimečný, jak potvrzují zdroje z nepálských diplomatických kruhů. „Do Damašku proudí velký zástup žen z Nepálu (...). Je jich opravdu mnoho, loni to bylo možná až 600,“ uvedl jeden z diplomatů. V nedalekém Kurdistánu a Iráku podle statistik pracuje další tři tisíce nepálských žen.

Podle Niši Banijové, která se zasloužila o záchranu Gjanu, by měla dělat nepálská vláda víc v boji s překupníky a pomáhat přímo v Sýrii. „Protože nemáme konzulát v Sýrii a Iráku, nemají tyto ženy nikoho, na koho by se mohly obrátit v případě problémů. Vláda tvrdí, že na to nemá finanční prostředky, mohla by však alespoň do těchto zemí vyslat atašé,“ myslí si Banijová.

Nepál je rájem kuplířství

Nepál je jednou z nejchudších zemí Asie, zároveň je rájem pašeráků všeho druhu. Pod Himálajem se pašují tygří kůže, narkotika i lidi. Většina zdejších zločineckých sítí má kořeny v Indii, což boj proti pašerákům v podstatě znemožňuje. Gangy mají v Nepálu desítky agentů, kteří pašerákům dávají tipy na konkrétní ženy, zejména z venkovských oblastí.

Od střílení s maoisty k běžeckému trůnu. Nepálka vládne světovým trailům

Řádění kuplířských gangů v Nepálu přiživilo loňské zemětřesení (vše o něm zde). Pašeráci ženy kromě výhodného prodeje nutí také k prostituci. Podle údajů OSN a místních neziskových organizací ročně skončí ve veřejných domech za hranicemi asi 12 až 15 tisíc mladých Nepálek.

Ženy však nemusejí skončit v zahraničí. V Káthmándú se totiž nachází stovky „masážních salónů“, kde ženy pracují v nuzných podmínkách za minimální mzdu a často jsou nuceny k sexu. Pokud se ženě ze spárů kuplířů podaří utéct, je poznamenána na celý život. Oběti sexuálního násilí jsou v Nepálu ostrakizovány (více o obchodování s ženami z Nepálu se dočtete zde).

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Jižní Korea po třiceti letech dopadla sériového vraha, trestu ale unikne

Jihokorejští vyšetřovatelé v červenci 1993 prohledávají místo, na kterém...

Jihokorejská policie po více než třiceti letech identifikovala podezřelého v jednom z nejznámějších případů sériových...

Před brány Oblasti 51 se sjelo asi sto lidí, policie zadržela dva z nich

Do nevadské pouště se začali sjíždět lidé, kteří chtějí proniknout do přísně...

Ačkoliv se místní úřady i obyvatelé městeček ležících poblíž tajemstvím obestřené Oblasti 51 připravili na nejhorší,...

VIDEO: Muž chtěl v Kyjevě vyhodit most do povětří, zasahovalo 300 policistů

Muž chtěl v cetru Kyjeva vyhodit most do povětří

Ukrajinská policie ve středu zadržela ozbrojeného muže, který vyhrožoval, že vyhodí do povětří jeden z kyjevských...

Největší polární výprava. Vědci vypluli k Arktidě zkoumat klimatické změny

Německá loď Polarstern se chystá k polární expedici. (20. 9. 2019)

V pátek se vydal ze severonorského přístavu Tromsö do Arktidy německý ledoborec Polarstern s desítkami expertů na...

Najdete na iDNES.cz