Nepál má nového krále

  7:52aktualizováno  7:52
Nepál má opět nového krále. Byl jím prohlášen princ Gjánéndra. Dípéndra, který se stal králem po pátečním zmasakrování svých rodičů a šesti dalších členů rodiny, zemřel v nemocnici v Káthmándú. Gjánéndra byl Dípendrůvým strýcem. Dípéndra byl původně obviňován z vraždy královské rodiny kvůli sporu o výběr jeho příští manželky. Podle oficiálního vysvětlení se ale všichni stali oběťmi výbuchu automatické zbraně.

Třicetiletý Dípéndra byl v komatu od pátečního večer.

Byla to nehoda
Král Gjánéndra v neděli označil tragédii v královském paláci za nehodu, kterou prý vyvolal náhlý výbuch automatické zbraně. Podle prvních zpráv, včetně tvrzení ministra vnitra Ráma Čandry Paudjala, členy královské rodiny zastřelil korunní princ. Gjánéndra v prohlášení také uvedl, že členové královské rodiny byli při incidentu zraněni a zemřeli později v nemocnici. Sám princ nakonec obrátil zbraň proti sobě.

Pohřeb se konal hned druhý den po tragédii
Sobotnímu pohřbu členů královské rodiny přihlížely statisíce Nepálců. Rychlost jeho uspořádání souvisí jednak s hinduistickou tradicí a navíc je ovlivněna počasím. V zemi je totiž nyní velmi teplo.

Ostatky zavražděné královské rodiny byly převezeny z vojenské nemocnice k místu kremace na břehu posvátné řeky Bagmati. Smuteční procesí se vydalo na deset kilometrů dlouhou cestu od vojenské nemocnice v Káthmandú, kam byla těla zavražděných uložena hned po masakru.

Ulice, jimiž průvod procházel, byly lemovány desítkami tisíc lidí, z nichž, jak podotýká agentura Reuters, jen velmi málo vyjadřilo zármutek slzami. Procesí nejprve prošel kolem hlavní brány do královského paláce a pak se vydal ke klášteru ležícímu na břehu posvátné řeky Bagmati, kde budou těla spálena.

V průvodu byli zbylí členové královské rodiny, ministři a vysocí činitelé královského paláce. Rychlost, s jakou byl pohřeb zorganizován, znemožnila zahraničním státníkům, aby se ho zúčastnili.

V souvislosti s tragickým úmrtím královské rodiny byl vyhlášen v Nepálu na 13 dní státní smutek.

Těla zavražděných byla spálena
Na břehu Bagmati byla těla krále Bírendry, královny Aišvarji a jejich mladšího syna Níradžána spálena podle hinduistického rituálu.

Královo tělo neslo 12 členů čestné stráže, kteří nejprve pohřební hranici třikrát obešli a pak na ni tělo uložili. Poté jeden z králových rodičů rovněž třikrát obešel hranici se zapálenou pochodní, kterou na ni v závěru vhodil. V okamžiku, kdy hranice vzplála, zazněla národní hymna a v minutových intervalech bylo vypáleno 55 salv jako poslední pocta monarchovi, který zemřel v 55 letech.

Zakrátko vzplály také hranice s královniným a princovým tělem, ostatky princezny Šrútí a zbývajících zabitých členů královské rodiny. Popel zemřelých má být později rozptýlen do svaté řeky.

Pohřební ceremonii přenášela v přímém přenosu nepálská televize.

Po prudké hádce se princ vrátil se zbraní v ruce
Podle informovaných zdrojů, na které se odvolává agentura AFP, vše začalo při večeři v královském paláci, při níž vypukl ostrý spor mezi rodiči a synem Dípéndrou ohledně jeho sňatku.

Dípéndra totiž žádal rodiče, aby se směl oženit s 22letou dcerou bývalého ministra zahraničí, což však narazilo na prudký odpor královny. Dípéndrova vyvolená pocházela z aristokratické rodiny, která vládla v Nepálu do roku 1951. Podle zdrojů agentury Kjódó byl princ podnapilý. Navíc prý rodičům řekl, že se s touto dívkou již tajně oženil podle hinduistických tradic.

Král na to syna upozornil, že neuposlechne-li je v otázce sňatku, pak ztratí všechna svá nástupnická práva na trůn, která přejdou na jeho mladšího bratra Níradžána.

Po následné prudké hádce syn odešel z jídelny do svého pokoje. Tam se ozbrojil dvěma poloautomatickými zbraněmi, vrátil se do jídelny a zahájil palbu. Po krvavé lázni okamžitě zbraň obrátil proti sobě, přičemž si způsobil těžká zranění.

KRÁL A JEHO KRÁLOVSTVÍ

Dynastie Šáh, jejíž osm členů zemřělo při největším královském krveprolití za posledních sto let, je v Nepálu u moci od 18. století. Její poslední král Bíréndra (55) nastoupil na trůn nastoupil v roce 1972 a byl velmi populární. Především od roku 1990, kdy se vzdal absolutní moci a stal se konstitučním monarchou. Většina z 22 milionů obyvatel Nepálu považovala tohoto jediného hinduistické krále na světě za převtěleného boha Višnu.

Král se o výkonnou moc dělí s vládou, jmenuje premiéra a je vrchním velitelem ozbrojených sil. V únoru 1996 vyzvala maoistická Nepálská komunistická strana k lidové válce za změnu království na republiku. Při dodnes trvajících násilnostech zahynulo přes tisíc lidí.

Nepálské království leží ve středu Himalájí na 147 tisících kilometrech čtverečních, na hranicích s Čínou je i nejvyšší hora světa Mount Everest (8848 metrů) a několik dalších osmitisícovek. Přes 50 % obyvatel jsou Gurkhové (Nepálci), zbytek tvoří Bihárci, Tharuové, Tamangové a další národnosti. Státním náboženstvím je hinduismus (90 %obyvatel), pět % je buddhistů a zbytek tvoří například muslimové či křesťané. Nepál je rozvojový agrární stát, jeden z nejchudších na světě.

Vraždící princ se stal novým králem
Nepálským králem byl jmenován dosavadní korunní princ Dípéndra. Vzhledem k tomu, že byl v komatu, byl úřadujícím panovníkem jmenován mladší bratr zavražděného krále princ Gjánéndra. 54letý princ byl v době incidentu mimo Káthmándú. Je známý svým úsilím o zachování přírodního prostředí v Nepálu.

Tak zněly sobotní oficiální oznámení z Káthmándú. Podle nic byl nový král Dípéndra mentálně i fyzicky neschopen plnit své povinnosti. Neoficiální zprávy uváděly, že je klinicky mrtev a že je při životě udržován jen díky přístrojům.

O nových jmenováních bylo rozhodnuto na zasedání státní rady. Ta oficiálně potvrdila smrt krále Bíréndry, královny Aišvarji, jedné jejich dcery a syna, dvou králových sester, manžela jedné z nich a královy sestřenice. Další tři členové královské rodiny jsou se zraněními v nemocnici.

Páteční vyvraždění nepálské královské rodiny je nejhorší událostí svého druhu od července 1918, kdy v Jekatěrinburgu zabili ruští bolševici carskou rodinu. Ve víru ruské revoluce tehdy zahynul car Mikuláš II. s manželkou a pěti dětmi.

Annan varuje před nestabilitou
Generální tajemník OSN Kofi Annan oznámil, že je událostí hluboce šokován. "Generální tajemník OSN vyjadřuje upřímnou soustrast lidu Nepálu a vyzývá ke klidu a stabilitě v tomto obtížném období," uvedl mluvčí OSN.

Princ Dípéndra, který získal vzdělaní ve Velké Británii na Eton College, byl následníkem nepálského trůnu.

Král Bíréndra byl konstitučním monarchou. V roce 1990 se pod tlakem lidového hnutí vzdal absolutní moci. Královská rodina je však v Nepálu tradičně uctívána a krále někteří považují za ztělesnění boha Višnu.

Útoky na hlavy států v Asii a na Blízkém východě od konce II. světové války:
9. června 1946 - Ranou z pistole zahynul za nejasných okolností thajský král Ánan Mahidon. Událost bývá interpretována i jako sebevražda.
30. ledna 1948 - Náboženský extrémista zastřelil v Dillí Mahátmu Gándhího, zakladatele nezávislé Indie.
14. srpna 1949 - Během státního převratu byl popraven Husní Zaim, syrský ministerský předseda a vojenský prezident.
20. července 1951 - V Jeruzalémě zastřelil palestinský extrémista Abdalláha ibn Husajna, prvního jordánského krále.
14. července 1958 - Při republikánském převratu byl zabit irácký král Fajsal II.
9. února 1963 - Byl popraven Abdal Karím Kásim, předseda irácké vlády; stalo se tak během vojenského převratu.
2. listopadu 1963 - Při vojenském puči byl zabit Ngo Dinh Diem, diktátorský prezident jihovietnamského státu.
25. března 1975 - Svým synovcem byl zavražděn saúdskoarabský král Fajsal ibn Abdal Azíz Saúd.
15. srpna 1975 - Během vojenského převratu v Bangladéši zavraždil člen tělesné stráže prezidenta Mudžíbura Rahmána.
27. dubna 1978 - Afghánský prezident Muhammad Dáud byl zabit při vojenském převratu.
24. června 1978 - Ahmad Husajn Ghášimí, prezident Jemenské arabské republiky, zahynul při výbuchu pumy.
8. října 1979 - Předseda afghánské Revoluční rady a hlava státu Núr Muhammad Tarakí (jenž ve funkci nahradil Dáuda) byl zavražděn po palácovém převratu.
26. října 1979 - Ředitel jihokorejské Ústřední zpravodajské služby zastřelil diktátorského prezidenta Pak Čong-hia.
27. prosince 1979 - Za kontrarevoluční činnost byl po vojenské intervenci Sovětského svazu popraven Háfizulláh Amín, předseda afghánské Revoluční rady.
30. května 1981 - Při pokusu o vojenský převrat byl zastřelen bangladéšský prezident Zijáur Rahmán.
30. srpna 1981 - Na následky pumového útoku zemřel íránský prezident Mohammad Alí Radžáí a ajatolláh Mohammad Džavád Bahonar, předseda íránské vlády.
14. září 1982 - Při výbuchu nálože ve východním Bejrútu zahynul libanonský prezident Bašír Džamáíl.
31. října 1984 - Dva členové tělesné stráže zastřelili v Novém Dillí indickou premiérku Indiru Gándhíovou.
17. srpna 1988 - Pákistánský prezident Zijául Hak zahynul při letecké katastrofě, jejíž příčinou byla nejspíše exploze pumy.
22. listopadu 1989 - Při výbuchu bomby byl zabit libanonský prezident René Muavad.
21. května 1991 - Při explozi, za kterou stáli Tygři osvobození tamilského Ílámu, zahynul indický premiér Rádžív Gándhí.
1. května 1993 - Srílanský prezident Ranasinghe Premadasa byl zabit při bombovém atentátu, který spáchali Tygři osvobození tamilského Ílámu.
4. listopadu 1995 - Židovský extrémista Jigal Amir zastřelil v Tel Avivu předsedu izraelské vlády Jicchaka Rabina.
1. června 2001 - Nepálský korunní princ Dípéndra zastřelil své rodiče (krále Bíréndru a královnu Aišvarju) a dalších šest členů královské rodiny a pak obrátil zbraň proti sobě. (ČTK)

Nepálci se scházejí před Královským palácem v Káthmándú, kde korunní princ zmasakroval královskou rodinu, 2. června 2001

Nepálci čtou o masakru v královském paláci, při kterém korunní princ zastřelil krále, královnu a dalších osm členů rodiny. (2. června 2001)

Nepálská královská rodina v r. 1990. Zleva: král Bíréndra, královna Aišvarja, princ Níradžán, princezna Šrútí a korunní princ Dípéndra, který je všechny zastřelil (vpravo). (2. června 2001)

Statisíce Nepálců přihlíželo pohřbu zavražděné královské rodiny. Rychlost jeho uspořádání souvisí jednak s hinduistickou tradicí a navíc je ovlivněna počasím. V zemi je totiž nyní velmi teplo. Krále Bíréndru, královnu Aišvarju a dalších šest členů rodiny zastřelil v pátek v Káthándú korunní princ Dípéndra. (3. června 2001)

Statisíce Nepálců přihlíželo pohřbu zavražděné královské rodiny. Rychlost jeho uspořádání souvisí jednak s hinduistickou tradicí a navíc je ovlivněna počasím. V zemi je totiž nyní velmi teplo. Krále Bíréndru, královnu Aišvarju a dalších šest členů rodiny zastřelil v pátek v Káthándú korunní princ Dípéndra. (3. června 2001)

Statisíce Nepálců přihlíželo pohřbu zavražděné královské rodiny. Rychlost jeho uspořádání souvisí jednak s hinduistickou tradicí a navíc je ovlivněna počasím. V zemi je totiž nyní velmi teplo. Krále Bíréndru, královnu Aišvarju a dalších šest členů rodiny zastřelil v pátek v Káthándú korunní princ Dípéndra. (3. června 2001)

Statisíce Nepálců přihlíželo pohřbu zavražděné královské rodiny. Rychlost jeho uspořádání souvisí jednak s hinduistickou tradicí a navíc je ovlivněna počasím. V zemi je totiž nyní velmi teplo. Krále Bíréndru, královnu Aišvarju a dalších šest členů rodiny zastřelil v pátek v Káthándú korunní princ Dípéndra. (3. června 2001)

Dvanáct členů čestné stráže neslo tělo zavražděného nepálského krále Bírendry k místu kremace na břehu posvátné řeky Bagmati. (3. června 2001)

Nepál má opět nového krále. Byl jím prohlášen princ Gjánéndra, bratr v pátek zavražděného krále Bírendry, 4. června 2001

Nepálský korunní princ Dípéndra byl původně obviňován z vraždy královské rodiny kvůli sporu o výběr jeho příští manželky. Třicetiletý Dípéndra byl v komatu od pátečního večer a zemřel v nemocnici v Kátmándú, 4. června 2001

Dípéndra žádal rodiče, aby se směl oženit s 22letou dcerou bývalého ministra zahraničí Devyani Ranou (na obrázku. To narazilo na prudký odpor královny. Dípéndrova vyvolená pochází z aristokratické rodiny, která vládla v Nepálu do roku 1951, 4. června 2001

Nepálský princ Gjánéndra (na archivním snímku z dubna 2000) se stal novým králem po smrti svého synovce prince Dípéndry. Ten po zmasakrování svých rodičů a šesti dalších členů rodiny zemřel. (4. června 2001)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ukrajinec mořil dítě hlady jak v koncentráku. Myslel si, že je nevlastní

Policejní vozy před domem v Kyjevě, kde byl zastřelen ruský novinář Arkadij...

Vyzáblé tělíčko jako z koncentračního tábora. V takovém stavu našli ukrajinští policisté čtyřletého Vladislava...

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec...

Najdete na iDNES.cz