Nemůžete se vrátit, křičela Riceová 11. září 2001 na Bushe. A zavěsila

  14:01aktualizováno  14:01
Condoleeza Riceová v dokumentu Channel 4 poprvé hovořila o svém telefonátu s Georgem Bushem těsně po teroristických útocích 11. září 2001. Tehdejší poradkyně pro národní bezpečnost důrazně přikázala prezidentovi, který se chtěl vrátit z Floridy do Washingtonu, aby setrval mimo metropoli.

Condoleezza Riceová | foto: Reuters

Channel 4 bude dokument vysílat až v sobotu, kdy uběhne přesně devět let od teroristických útoků na New York a Washington, ale části z něj unikly do britských médií už nyní. Riceová ve snímku rozkrývá, jak se snažila šéfa Bílého domu, který byl právě na Floridě, bránit.

V napjatém telefonátu se podle listu The Daily Telegraph tehdejší poradkyně pro národní bezpečnost snažila umanutému Bushovi vysvětlit, že je potenciálním terčem teroristů a do Washingtonu se v žádném případě nemůže vrátit. "Prezident mi do sluchátka oznámil: 'Vracím se.'"

Riceová: Na prezidenta jsem předtím hlas nikdy nezvýšila

"Odpověděla jsem: 'Nemůžete se vrátit. Spojené státy čelí útoku a vy musíte odjet do bezpečí. Nevíme, o co tady jde.'" Bush si ale trval na svém. "Řekl: 'Vracím se.' Odpověděla jsem: 'Nemůžete'," prozradila Riceová úryvky telefonátu.

Prezident George Bush s Condoleezzou Riceovou"Pak jsem mu zvýšeným hlasem řekla, předtím jsem na prezidenta hlas nikdy nezvýšila: 'Nemůžete se sem vrátit'. Pak jsem zavěsila," líčí Riceová v dokumentu dramatické okamžiky a přiznává, že na ni byl v tu chvíli šéf Bílého domu naštvaný.

"Znala jsem prezidenta dlouho a věděla jsem, že nechce nic jiného, než být u kormidla lodi," přiblížila Riceová. V dokumentu také popisuje, jak se skrývala spolu s viceprezidentem Dickem Cheneym a dalšími lidmi v bunkru pod Bílým domem a začal jim docházet vzduch.

V bunkru pod Bílým domem bylo plno

"V bunkru bylo tolik lidí, že nám začal docházet kyslík. Přišla tajná služba a řekla, že někteří lidé musí ven. Doslova některým lidem řekli, že nejsou tak důležití a musí odejít," popisuje Riceová momenty těsně po pádu dvojčat.

FOTOGALERIE z 11. září 2001

Jak to vypadalo po útocích v New Yorku

Mezitím podle ní zkolabovaly komunikační systémy vlády a dokonce i Bush musel s Washingtonem komunikovat na nezabezpečené lince. Podle Riceové nic nefungovalo a lidé se domlouvali, jak mohli. I ty nejcitlivější informace se podle ní tehdy říkaly do mobilních telefonů.

"Vím, jak to bylo nebezpečné, protože kdyby teroristé monitorovali naši komunikaci, mohli se toho spoustu dovědět," říká Riceová. V tu chvíli také Bush vydal nařízení, že vzdušné síly musí sestřelit jakékoli komerční letadlo, které se nebude hlásit.

Lidé z letu 93 zachránili život i mně

Lidé v bunkru žili v domnění, že let 93, kde pasažéři zneškodnili únosce, byl sestřelen právě na základě tohoto rozkazu. "Byla to strašná myšlenka, že americké vzdušné síly mohly sestřelit nevinné civilisty," svěřila se Riceová.

"Když se na to dívám dnes. Za to, co udělala posádka a cestující letu 93, cítím především vděčnost, možná zachránili i můj život," popsala Riceová s tím, že kdyby let 93 zasáhl Bílý dům nebo hlavní město, neměli by už zřejmě lidé kapacitu takový šok vstřebat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Dívka, která se přidala k IS a teď se chce vrátit, ztratí britské občanství

Shamima Begumová na fotografii z roku 2015

Shamima Begumová, která se před čtyřmi lety ve věku 15 let přidala spolu se dvěma kamarádkami k Islámskému státu a teď...

Maduro označil Guaidóa za šaška a vyzval ho, ať vyhlásí volby

Nedaleko místa projevu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura explodovala...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil šéfovi parlamentu Juanu Guaidóovi, kterého od 23. ledna uznala jako...

Brit prošel letištní kontrolou v Praze na pas kamaráda, zjistil to až doma

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Najdete na iDNES.cz