Nemůžete se vrátit, křičela Riceová 11. září 2001 na Bushe. A zavěsila

  14:01aktualizováno  14:01
Condoleeza Riceová v dokumentu Channel 4 poprvé hovořila o svém telefonátu s Georgem Bushem těsně po teroristických útocích 11. září 2001. Tehdejší poradkyně pro národní bezpečnost důrazně přikázala prezidentovi, který se chtěl vrátit z Floridy do Washingtonu, aby setrval mimo metropoli.

Condoleezza Riceová | foto: Reuters

Channel 4 bude dokument vysílat až v sobotu, kdy uběhne přesně devět let od teroristických útoků na New York a Washington, ale části z něj unikly do britských médií už nyní. Riceová ve snímku rozkrývá, jak se snažila šéfa Bílého domu, který byl právě na Floridě, bránit.

V napjatém telefonátu se podle listu The Daily Telegraph tehdejší poradkyně pro národní bezpečnost snažila umanutému Bushovi vysvětlit, že je potenciálním terčem teroristů a do Washingtonu se v žádném případě nemůže vrátit. "Prezident mi do sluchátka oznámil: 'Vracím se.'"

Riceová: Na prezidenta jsem předtím hlas nikdy nezvýšila

"Odpověděla jsem: 'Nemůžete se vrátit. Spojené státy čelí útoku a vy musíte odjet do bezpečí. Nevíme, o co tady jde.'" Bush si ale trval na svém. "Řekl: 'Vracím se.' Odpověděla jsem: 'Nemůžete'," prozradila Riceová úryvky telefonátu.

Prezident George Bush s Condoleezzou Riceovou"Pak jsem mu zvýšeným hlasem řekla, předtím jsem na prezidenta hlas nikdy nezvýšila: 'Nemůžete se sem vrátit'. Pak jsem zavěsila," líčí Riceová v dokumentu dramatické okamžiky a přiznává, že na ni byl v tu chvíli šéf Bílého domu naštvaný.

"Znala jsem prezidenta dlouho a věděla jsem, že nechce nic jiného, než být u kormidla lodi," přiblížila Riceová. V dokumentu také popisuje, jak se skrývala spolu s viceprezidentem Dickem Cheneym a dalšími lidmi v bunkru pod Bílým domem a začal jim docházet vzduch.

V bunkru pod Bílým domem bylo plno

"V bunkru bylo tolik lidí, že nám začal docházet kyslík. Přišla tajná služba a řekla, že někteří lidé musí ven. Doslova některým lidem řekli, že nejsou tak důležití a musí odejít," popisuje Riceová momenty těsně po pádu dvojčat.

FOTOGALERIE z 11. září 2001

Jak to vypadalo po útocích v New Yorku

Mezitím podle ní zkolabovaly komunikační systémy vlády a dokonce i Bush musel s Washingtonem komunikovat na nezabezpečené lince. Podle Riceové nic nefungovalo a lidé se domlouvali, jak mohli. I ty nejcitlivější informace se podle ní tehdy říkaly do mobilních telefonů.

"Vím, jak to bylo nebezpečné, protože kdyby teroristé monitorovali naši komunikaci, mohli se toho spoustu dovědět," říká Riceová. V tu chvíli také Bush vydal nařízení, že vzdušné síly musí sestřelit jakékoli komerční letadlo, které se nebude hlásit.

Lidé z letu 93 zachránili život i mně

Lidé v bunkru žili v domnění, že let 93, kde pasažéři zneškodnili únosce, byl sestřelen právě na základě tohoto rozkazu. "Byla to strašná myšlenka, že americké vzdušné síly mohly sestřelit nevinné civilisty," svěřila se Riceová.

"Když se na to dívám dnes. Za to, co udělala posádka a cestující letu 93, cítím především vděčnost, možná zachránili i můj život," popsala Riceová s tím, že kdyby let 93 zasáhl Bílý dům nebo hlavní město, neměli by už zřejmě lidé kapacitu takový šok vstřebat.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Maskovaní ozbrojenci v Brazílii vtrhli do baru, postříleli jedenáct lidí

Brazilští policisté hlídkují před nemocnicí, kam byl převezen pobodaný Jair...

Šest žen a pět mužů zemřelo v neděli odpoledne po útoku skupiny ozbrojenců v baru v severobrazilském městě Belém....

Autobus s turisty v Egyptě zasáhla exploze. Nejméně 16 lidí bylo zraněno

Bombový útok na autobus se zahraničními turisty na předměstí Káhiry. Nejméně 16...

Nejméně 16 zahraničních turistů bylo zraněno při explozi, která zasáhla turistický autobus blízko pyramid v Gíze v...

Prostituce na střední. Ve Francii se jí věnuje stále více nezletilých dívek

Prostituce. Ilustrační foto.

Julia začala s prostitucí, aby si mohla dát nějaké peníze na stranu na dobu, až skončí školu. Pauline zase z toho...

Najdete na iDNES.cz