Domovy muselo opustit 45 tisíc obyvatel města a evakuace se nevyhnula ani některým nemocnicím či místní věznici. Vyklizená oblast v okruhu skoro dvou kilometrů od bomby zahrnovala i takřka celé historické centrum. Uzavřené bylo také nádraží, kde nesměly stavět žádné vlaky.
Policie po ranní evakuaci zkontrolovala, zda ve vyklizené oblasti nikdo nezůstal a po druhé hodině odpolední se pustili do práce pyrotechnici. Kromě britské letecké pumy museli zneškodnit i menší americkou bombu, která ležela v blízkosti, a sud s jedovatými chemikáliemi.
Leteckou pumu už dříve obklopily pytle s pískem a hasiči od ní pumpovali pryč vodu. Pyrotechnici pak očistili bombu od nánosů říčního bahna a teprve pak mohli oddělit rozbušku. To jim trvalo necelé dvě a půl hodiny. Sledovaly je při tom z vyvýšených prostranství na okraji uzavřené zóny stovky zvědavců dalekohledem.
Rýn, Koblenz a válka...
Rýn zažil během druhé světové války těžké boje, protože němečtí vojáci ho využili jako přirozenou bariéru před postupujícími vojsky spojenců.
A i když nálezy nevybuchlé válečné munice jsou v Německu běžné, britská letecká puma v Rýnu byla velkou výzvou i pro zkušené odborníky, byla totiž částečně zabořená v bahnitém dně. Nejenže tedy bylo složité dostat se k rozbuše, ale ta navíc po letech ve vodě silně zkorodovala. Britská letecká puma ze dna Rýna je přitom extrémně silná a za války ničila i celé městské části.
BlockbusterBombě, která ležela v Rýně, se říká Blockbuster (volně přeloženo jako trhák, velmi úspěšná věc), občas také cookie (v překladu koláček nebo sušenka). Měří tři metry a váží 1,8 tuny. Jméno Blockbuster si vysloužila za války od novinářů, kteří jí tak začali říkat díky její schopnosti zničit i celou městskou část, připomněl britský list The Daily Mail na svém webu s tím, že výbušnina tvořila obvykle polovinu váhy bomb. Piloti měli kvůli nim speciální instrukci, z jaké výšky je smějí shazovat. Bezpečné to bylo z výšky 1 500 metrů, jinak letoun riskoval, že ho zasáhne výbuch. |
Koblenz byl za druhé světové války poměrně častým terčem náletů Britského královského letectva i amerických bombardérů. V tamním těžkém průmyslu se vyráběly kromě jiného třeba části tanků či kuličková ložiška. Město bylo také operačním centrem jedné ze skupin německé armády.
Skoro dvoutunovou bombu typu Blockbuster shodili na německé město Britové zřejmě ke konci druhé světové války. "Je to jedna z mnoha bomb, které Britské královské letectvo shodilo na město na sklonku války během náletů, které zničily 80 procent města," řekl německému serveru local.de jeden z místních hasičů Manfred Morschhäuser.
Zneškodňovat se bude i jinde
Místní si na existenci bomby, která odpočívala na dně Rýna nejméně pětašedesát let, jen těžko zvykali. "Je zvláštní vědět, že ta bomba tam všechny ty roky ležela. Díky bohu, že se nic nestalo," řekl ještě před zneškodněním pumy jeden z místních obyvatel.
Koblenz ovšem nebylo jediné německé město, kde v neděli pyrotechnici zneškodňovali leteckou pumu z druhé světové války. Půltunovou americkou bombu zlikvidovali také v Karlsruhe, i ji odkryl nízký stav vody v Rýnu. Tam na rozdíl od Koblenze ale nebyla nutná rozsáhlá evakuace, protože v bezprostředním okolí pumy nikdo nebydlí, uvedla ČTK s tím, že úřady akorát zastavily dopravu v okolí.
V Koblenzi ovšem z rána za intenzivního deště odvážely autobusy lidi, kteří neměli zajištěno náhradní ubytování, do provizorních prostor ve veřejných budovách. V evakuačních střediscích úřady připravily místo pro 12 tisíc lidí, nakonec této možnosti využilo jen asi 500 lidí. Zbytek se spolehl na přátele nebo rodiny.
Evakuace v Koblenzi je letos už třetím velkým vyklízením nějakého německého města kvůli nalezení letecké pumy. V lednu muselo domovy opustit 11 500 obyvatel Hannoveru, v říjnu potom 20 tisíc obyvatel Halle.
Bomba se z Rýna vynořila kvůli nedostatku vody v řece, za který může rekordně suchý podzim. Málo vody ale hlásí i další řeky v Evropě, třeba Dunaj.