Německý velikán a postrach Židů, říká o „otci vlasti“ Karlu IV. dokument ZDF

  15:02aktualizováno  15:02
Německá televizní stanice ZDF vysílá seriál o největších osobnostech německých dějin, do nějž zařadila i významnou postavu české historie císaře Karla IV. Díl o našem "otci vlasti" poběží dnes večer. Karla IV. nijak neoslavuje, Němci ho viní z pronásledování Židů.

Karel IV. - Socha Karla IV. Křížovnické náměstí, Staré Město, Praha. Římský císař, český, lombardský a arelatský král, hrabě lucemburský, markrabě moravský. | foto: Profimedia.cz

Na druhou řadu populárního historického seriálu veřejnoprávní televizní stanice ZDF, do něhož tvůrci zařadili i díl se synem Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, upozornil jako první server iHNed.cz.

Ovšem na v naší kotlině uctívaného císaře Svaté říše římské Karla IV., který před časem zvítězil i v anketě České televize o "největšího z Čechů", Němci pohlížejí o poznání kritičtěji. Leccos naznačuje samotný název dílu: Karl IV. und Schwarze Tod (Karel IV. a Černá smrt).

"Karel IV. je označován jako první Schreibtischtäter v dějinách, tedy člověk, který od svého stolu aktivně pronásledoval Židy," cituje server scenáristu Georga Graffa, který připomněl ponuré období 14. století, kdy starý kontinent zasáhla morová rána. Ta vyhubila jednu třetinu tehdejší evropské populace, tedy asi 25 milionů lidí.

Nákaza "černou smrtí" se šířila rychle, což čeřilo spekulace, že je vyvolávána uměle. Chudí vinili bohaté, ti zase chudé. Většina však záhy začala věřit tomu, že za vlnou moru je skupina židovských travičů studní, a začaly mohutné pogromy. A panovník Karel IV. jim nijak nezabránil.

Pragmatický cynismus Karla IV.?

"Karel selže ve svých povinnostech jako křesťan a panovník, který měl své poddané před pogromy ochránit. Dokonce z vraždění Židů profituje, ačkoliv ho sžírají pochybnosti," zní z doprovodného komentáře. Historik státního archívu v Norimberku Johannes Heil počínání Karla IV. vůči Židům dokonce popisuje jako "pragmatický cynismus".

Podle českého medievalisty Martina Nodla je takový pohled poněkud zjednodušující. "Karel IV. rozhodně neinicioval k pronásledování Židů. Pogromům nezabránil a finančně z nich profitoval, to ale tehdy nebylo ničím výjimečným. Existuje řada dokladů z dřívější doby, z 12. i 13. století, kdy jiní panovníci praktikovali to samé," řekl iDNES.cz Nodl.

"A Židé spadali do jejich regálu (výsadní práva panovníka, pozn. red.), panovník tak měl právo na jejich majetek i půdu," řekl s tím, že "pragmatismus v tom jistě byl, ale určitě ne cynický".

Na druhou stranu Němci v seriálu českého "otce vlasti" i chválí, a to hlavně za vydání Zlaté buly v roce 1356, kterou označují za první německou ústavu.

BYL KAREL IV. NĚMEC, NEBO ČECH?

V roce 2005 zvítězil Karel IV. v anketě o Největšího Čecha, nyní ho Němci zařadili do seriálu o největších osobnostech německých dějin. Kam vlastně zařadit císaře Svaté říše římské, krále českého, lombardského a arelatského, hraběte lucemburského a markraběte moravského?

"Karla IV. si vlastně může přivlastnit, kdo chce: Němci, Češi i Lucemburčané. Tehdy už sice existovalo národní vědomí a určitý nacionalismus, Karel IV. však zastával univerzalistickou ideu. Sám by se neidentifikoval na žádnou stranu," řekl medievalista Martin Nodl s tím, že to by také pro panovníka mohlo být krajně nepraktické.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Venezuelská krize posiluje obchod s drogami. Zapojuje se vláda i armáda

Kolumbijská policie předvádí rekordní množství kokainu zabavené v provincii...

Zatímco ve Venezuele pokračuje humanitární krize, země vyváží rekordní množství kokainu. Podle amerických a některých...

Chceme do dvou let nové referendum o nezávislosti, řekla skotská premiérka

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová (24. dubna 2019)

Pokud Británie opustí Evropskou unii, nové referendum o odtržení Skotska by se mělo uskutečnit do konce tohoto...

KLDR potřebuje při denuklearizaci záruky, řekl Putin po jednání s Kimem

Ruský prezident Vladimir Putin se ve Vladivostoku poprvé sešel s vůdcem Severní...

Ruský prezident Vladimir Putin se ve čtvrtek ve Vladivostoku poprvé sešel s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz