Německý prezident Köhler odstoupil kvůli výrokům o Afghánistánu

  14:10aktualizováno  15:16
Německý prezident Horst Köhler odstoupil. Rozhodnutí odejít zdůvodnil kritikou, kterou sklidil za výroky o nasazení Bundeswehru v Afghánistánu. Köhler byl v úřadu od roku 2004, podruhé byl zvolen loni v květnu.

Horst Köhler | foto: Reuters

Německý prezident vzbudil po návratu z Afghánistánu bouři nevole výrokem, že vojenské intervence Německa, které je závislé na zahraničním obchodě, jsou důležité k uhájení německých zájmů.

"V naléhavých situacích je vojenská intervence nutná k podpoře našich zájmů. Například je třeba předcházet místním nepokojům, které by mohly mít negativní dopad na náš obchod, zaměstnanost a příjem," řekl Köhler v rozhlasovém interview.

Na prezidentovu hlavu se okamžitě snesla vlna kritiky. Pro Němce je kvůli jejich nacistické minulosti otázka vojenských misí obzvlášť citlivá. Většina Němců je pro stažení jednotek z Afghánistánu, kancléřka Angela Merkelová zvažuje stažení vojáků během příštího roku.

Bundeswehr v Afghánistánu

Armáda tajila desítky civilních obětí při útoku NATO

"Nepotřebujeme ani politiku dělových člunů, ani rétorického pistolníka v čele státu," řekl předseda opozičních Zelených Jürgen Trittin s tím, že Köhler nepochopil úlohu Německa v Afghánistánu.

Prezidentská kancelář se pokusila nešťastný výrok vysvětlit tím, že se prý vztahoval k misi v Adenském zálivu, kde evropské jednotky chrání obchodní lodě před piráty. Z rozhovoru je však jasné, že se vztahuje k vojenskému angažmá v Afghánistánu.

"Lituji, že mé výroky vedly k neporozumění v tak důležité otázce naší země," řekl Köhler novinářům. Role prezidenta v německém ústavním systému je podobná roli prezidenta České republiky. Prezident podepisuje zákony, ale jinak je jeho role především reprezentativní.

Köhler je prvním německým poválečným prezidentem, který rezignoval na svůj úřad. Pravomoci hlavy státu dočasně převzal Jens Böhrnsen, předseda horní parlamentní komory - Spolkové rady. Nového prezidenta musí německý parlament podle ústavní listiny zvolit nejpozději do 30 dnů, tedy do 30. června.

PROFIL HORSTA KÖHLERA

Horst Köhler patří k politikům těšícím se respektu a dobré pověsti i mimo svou mateřskou stranu CDU. Před tím, než poprvé kandidoval na prezidenta, stál v čele Mezinárodního měnového fondu.

V první volbě Köhler zvítězil velmi těsně, získal pouze o jediný hlas víc, než byla potřebná absolutní většina. Při vstupu do funkce rozvířil vody výrokem, že ekonomické rozdíly mezi někdejším východním a západním Německem jsou přirozené a je třeba je akceptovat. To politici odmítli.

Köhler vystudoval na univerzitě v Tübingenu, od roku 1976 pracoval pro spolkové ministerstvo hospodářství. Od roku 1981 je členem CDU. Dále pracoval na spolkovém ministerstvu financí, podílel se na měnové unii obou německých států. Kromě MMF vedl i Evropskou banku pro obnovu a rozvoj.

Köhler byl celkově pátým spolkovým prezidentem za stranu CDU. Z devíti německých poválečných prezidentů se stal čtvrtým, který dokázal svůj mandát obhájit. Je ženatý, s manželkou Evou Luisou má dvě děti.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Trudeau míří v Kanadě k volebnímu vítězství, ztratí ale absolutní většinu

Liberální strana premiéra Justina Trudeaua má v Kanadě podle dosavadních výsledků nakročeno k volebnímu vítězství....

Policisté v Bavorsku honili krávu na útěku. Zničila skleník, dva lidi zranila

Bavorsko zažilo v sobotu nečekané vzrušení. Policie podnikla rozsáhlé pronásledování neobvyklého zvířecího agresora,...

Erdogan jedná s Putinem o Sýrii. Návrh na delší příměří odmítl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v úterý sešel se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. V Soči spolu řeší...

Pojďme v Sýrii vytvořit mezinárodní bezpečnostní zónu, navrhlo Německo

Německo navrhlo vytvoření mezinárodní bezpečnostní zóny v severní Sýrii, která by zajistila ochranu civilistů i...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz