Německý prezident vzbudil po návratu z Afghánistánu bouři nevole výrokem, že vojenské intervence Německa, které je závislé na zahraničním obchodě, jsou důležité k uhájení německých zájmů.
"V naléhavých situacích je vojenská intervence nutná k podpoře našich zájmů. Například je třeba předcházet místním nepokojům, které by mohly mít negativní dopad na náš obchod, zaměstnanost a příjem," řekl Köhler v rozhlasovém interview.
Na prezidentovu hlavu se okamžitě snesla vlna kritiky. Pro Němce je kvůli jejich nacistické minulosti otázka vojenských misí obzvlášť citlivá. Většina Němců je pro stažení jednotek z Afghánistánu, kancléřka Angela Merkelová zvažuje stažení vojáků během příštího roku.
Bundeswehr v AfghánistánuArmáda tajila desítky civilních obětí při útoku NATO |
"Nepotřebujeme ani politiku dělových člunů, ani rétorického pistolníka v čele státu," řekl předseda opozičních Zelených Jürgen Trittin s tím, že Köhler nepochopil úlohu Německa v Afghánistánu.
Prezidentská kancelář se pokusila nešťastný výrok vysvětlit tím, že se prý vztahoval k misi v Adenském zálivu, kde evropské jednotky chrání obchodní lodě před piráty. Z rozhovoru je však jasné, že se vztahuje k vojenskému angažmá v Afghánistánu.
"Lituji, že mé výroky vedly k neporozumění v tak důležité otázce naší země," řekl Köhler novinářům. Role prezidenta v německém ústavním systému je podobná roli prezidenta České republiky. Prezident podepisuje zákony, ale jinak je jeho role především reprezentativní.
Köhler je prvním německým poválečným prezidentem, který rezignoval na svůj úřad. Pravomoci hlavy státu dočasně převzal Jens Böhrnsen, předseda horní parlamentní komory - Spolkové rady. Nového prezidenta musí německý parlament podle ústavní listiny zvolit nejpozději do 30 dnů, tedy do 30. června.
PROFIL HORSTA KÖHLERAHorst Köhler patří k politikům těšícím se respektu a dobré pověsti i mimo svou mateřskou stranu CDU. Před tím, než poprvé kandidoval na prezidenta, stál v čele Mezinárodního měnového fondu. V první volbě Köhler zvítězil velmi těsně, získal pouze o jediný hlas víc, než byla potřebná absolutní většina. Při vstupu do funkce rozvířil vody výrokem, že ekonomické rozdíly mezi někdejším východním a západním Německem jsou přirozené a je třeba je akceptovat. To politici odmítli. Köhler vystudoval na univerzitě v Tübingenu, od roku 1976 pracoval pro spolkové ministerstvo hospodářství. Od roku 1981 je členem CDU. Dále pracoval na spolkovém ministerstvu financí, podílel se na měnové unii obou německých států. Kromě MMF vedl i Evropskou banku pro obnovu a rozvoj. Köhler byl celkově pátým spolkovým prezidentem za stranu CDU. Z devíti německých poválečných prezidentů se stal čtvrtým, který dokázal svůj mandát obhájit. Je ženatý, s manželkou Evou Luisou má dvě děti. |