Německo zvolí hlavu státu, favoritem je oblíbený prezident Köhler

  13:20aktualizováno  13:20
Německé Spolkové shromáždění bude v sobotu volit prezidenta země. V tajné volbě budou zákonodárci vybírat ze čtyř kandidátů. Největší šance mají kandidát Křesťanskodemokratická unie, dosavadní prezident Horst Köhler a sociální demokratka Gesine Schwanová.

Horst Köhler - Německý prezident | foto: Profimedia.cz

Köhler a Schwanová proti sobě kandidují podruhé. I když má tentokrát Schwanová o něco větší šance než před pěti lety stanout jako první žena v čele německého státu, pozorovatelé očekávají znovuzvolení dosavadního prezidenta.

Naopak bez šancí na zvolení je kandidát postkomunistické Levice Peter Sodann, stejně jako kandidát krajní pravice, písničkář Frank Rennicke.

Šestašedesátiletý ekonom Köhler šel před pěti lety do souboje o nejvyšší ústavní funkci bez větších politických zkušeností, v posledních letech si ovšem získal oblibu mezi běžnými občany a vydobyl respekt u politiků. Köhlera by v případné přímé volbě podle průzkumů volilo 69 procent Němců.

Köhler nejednou kritizoval politiky za falešné sliby a neuskutečněné reformy například v oblastech vzdělávání a integrace, často také cestoval do Afriky, aby upozornil na outsidery globalizace.

Spolkové shromáždění tvoří dohromady 1 205 zákonodárců. Polovinu má Spolkový sněm, polovinu delegáti zemských sněmů. Köhler tam má alespoň teoreticky podporu těsné absolutní většiny. Oficiálně ho totiž navrhla nejsilnější strana, Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, ale podporují ho také bavorští volitelé ze sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) a z uskupení Svobodní voliči a navíc opoziční liberálové ze Svobodné demokratické strany (FDP).

Schwanová vzbudila u socialistů rozpaky

Politoložce Schwanové, která dnes slaví šestašedesáté narozeniny, nezbývá než doufat, že i letos se mezi voliteli najdou přeběhlíci. Jisté však nemá ani všechny hlasy socialistů, kteří byli některými výroky berlínské katoličky a antikomunistky v posledních týdnech velmi udiveni.

Gesine Schwanová

Pozdvižená obočí si vysloužila nejen svým výrokem o hrozících lidových nepokojích v důsledku hospodářské krize, ale také tím, že odmítla bývalou NDR označit za stát bezpráví. "Tak daleko bych v hodnocení NDR nezacházela," poznamenala koncem minulého týdne v deníku Der Tagesspiegel, přičemž zdůraznila, že NDR nebyla ani právním státem.

Expertku na německo-polské vztahy by měli podpořit také volitelé ze strany Spojenectví 90/Zelení. Pro Schwanovou by však mohli hlasovat i zástupci strany Levice. Pokud by se pro Köhlera nenašla absolutní většina v prvních dvou kolech a do dalšího kola, ve kterém ke zvolení stačí prostá většina, by nešel kandidát Levice Sodann, šance Schwanové by to výrazně zvýšilo.

V roce 2004 byl Köhler zvolen v prvním kole těsnou většinou dvou hlasů, když pro něj zjevně nehlasovalo osmnáct volitelů, s nimiž počítal.

Prezidentské volby prověří míru soudržnosti politických táborů před klíčovými volbami do Spolkového sněmu na konci září. Do té doby se v Německu uskuteční několikeré komunální a zemské volby i volby do Evropského parlamentu, které jsou naplánovány na 7. června.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Orbánova vláda odmítá jednat s odbory, Maďaři znovu vyšli do ulic

Lidé v Budapešti znovu vyšli do ulic na protest proti novele zákoníku práce...

Na desítkách míst po celém Maďarsku včetně Budapešti se v sobotu konaly větší či menší demonstrace a silniční blokády...

Žluté vesty znovu vyrazily do ulic. Protestovalo přes 80 tisíc lidí

Protesty žlutých vest v Paříži (5. ledna 2019)

"Macrone odstup!" volali protivládní demonstranti z takzvaného hnutí žlutých vest na adresu prezidenta Emmanuela...

Zvedne Zeman rukavici? Turkmenský prezident hraje na klavír i na kytaru

Turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov na archivním snímku

Také jako schopný hudebník chce být vnímán turkmenský prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, jenž na oficiálních videích...

Najdete na iDNES.cz