Němečtí židé chtějí kurzy pro migranty. Mají je odnaučit antisemitismus

  19:38aktualizováno  19:38
Přední židovská organizace v Německu navrhuje zřízení speciálních výukových lekcí, které by měly odnaučit muslimské migranty antisemitismu a zabránit jeho dalšímu šíření v zemi. Z šíření antisemitismu židé viní i krajně pravicovou Alternativu pro Německo. Návrh reaguje na stovky loňských incidentů, které mají antisemitské pozadí.

Podle viceprezidenta Centrální rady Židů v Německu Abrahama Lehrera je antisemitismus mezi muslimskými přistěhovalci pro Německo čím dál větší hrozbou, protože se tito lidé v zemi postupně usazují.

Fotogalerie

„Leží před námi problém arabsko-islámského antisemitismu. Mnoho z příchozích ovlivnily režimy, kde je antisemitismus součástí vládní politiky a židovský stát podle ní nemá nárok na existenci,” uvedl Lehrer pro stanici Deutsche Welle

Integrační kurzy bude podle Lehrera nutné přizpůsobit lidem v závislosti na zemi jejich původu. „Když lidé přestanou přemýšlet o získání bydlení nebo práce, začnou vyjadřovat své názory,” obává se Lehrer nárůstu antisemitské rétoriky mezi imigranty.

V Německu sílí nové krajně pravicové hnutí, žije podle vzoru třetí říše

„Potřebujeme integrační hodiny, v nichž se budou vyučovat základní hodnoty Německa, jako je demokracie či zacházení se ženami v naší společnosti,” popisuje svoji představu Lehrer, který o návrhu pomluvil jen několik dní před osmdesátým výročím Křišťalové noci, během níž nacisté v říjnu 1938 zaútočili na židovské domy, obchody i synagogy napříč Německem.

Nárůst antisemitské rétoriky v Německu podle Lehrera také úzce souvisí se vzestupem krajně pravicových hnutí. Současné klima v zemi Lehrer přirovnává ke konci Výmarské republiky, kdy hospodářská krize v roce 1929 postupně umožnila nástup Adolfa Hitlera a jeho nacistické strany k moci. 

Židé požadují zřízení postu komisaře pro antisemitismus

V průběhu letošního roku se v Německu odehrálo už několik set antisemitských útoků, které mají podle německého ministerstva vnitra ve většině případů na svědomí pravicový extremisté. „Jsme znepokojení šířením antisemitismu. Stále se setkávám s názory, že židé ovládají televizi nebo finanční svět,” říká Lehrer s tím, že se vláda nedokázala vypořádat s projevy antisemitismu. Jako příklad připomíná srpnový pochod neonacistů v Chemnitzu (Saské Kamenici).

Ačkoli se krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) otevřeně k antisemitismu nehlásí, podle Lehrera pomohla s jeho vzestupem v zemi. „AfD přinejmenším vytváří platformu, kde může antisemitismus růst a otevřeně se projevovat. Strana je například proti obřízce či rituální porážce,” říká Lehrer. Podle něj tak strana přispívá k tomu, že lidé považují antisemitské postoje za normální.

AfD se chce zbavit puncu antisemitismu, založí židovské sdružení

AfD nicméně s takovým názorem nesouhlasím a popřela, že by propagovala antisemitské myšlenky. Navzdory tvrdé kritice židovských organizací založila v říjnu vnitrostranickou platformu Židé v AfD. Její řady zatím čítají 24 členů, kteří musejí etnicky nebo nábožensky patřit k židovstvu.

Německá Centrální židovská rada vyzvala v reakci na současnou situaci jednotlivé spolkové státy k zavedení postu komisaře pro antisemitismus. Krok by měl signalizovat, že vláda této problematice věnuje pozornost.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Každého třetího zaměstnance OSN v práci sexuálně obtěžovali. Nebránili se

Ilustrační snímek

Oplzlé vtipy, urážky i nežádoucí doteky. Zejména těmto formám sexuálního obtěžování čelila při práci v posledních dvou...

Do Washingtonu dorazil vyjednavač z KLDR, od vůdce dovezl dopis pro Trumpa

Severokorejský vyjednavač Kim Jong-čchol (18. ledna 2019)

Severokorejský vyjednavač Kim Jong-čchol přletěl ve středu do Washingtonu, kde se má setkal s šéfem americké diplomacie...

Italům nastaly zlaté časy. Kdo si neumí vydělat, dostane 18 000 Kč měsíčně

Radost

Italská populistická vláda schválila své dva hlavní volební sliby - základní příjem pro chudé Italy, kteří si hledají...

Najdete na iDNES.cz