Bezbranné Německo. Zbrojních průkazů přibývá, střílet ostrými se ale nesmí

  19:18aktualizováno  19:18
Německo v průběhu minulého roku zaznamenalo enormní nárůst počtu žádostí o základní zbrojní průkaz. Podle německé policie je aktuální trend následkem narůstajícího pocitu nejistoty ve společnosti, který mají na svědomí teroristické útoky v Evropě. Upozorňuje však na to, že rostoucí množství ozbrojených občanů může situaci v Německu výrazně zhoršit.

Německo zaznamenalo zvýšený zájem o základní zbrojní průkaz. | foto: Profimedia.cz

Německá zbraňová legislativa patří k nejpřísnějším v Evropě. Pokud chce žadatel získat zbrojní průkaz který mu umožní vlastnictví nebo dokonce nošení střelné zbraně, čeká ho dlouhá a složitá cesta. Nejprve musí získat povolení k držení zbraně, kvůli kterému ho čekají lékařské posudky a obsáhlý vzdělávací program.

Fotogalerie

Následuje zkouška, nutné je doložit také potřebu zbraně. Obvykle se jako zákonná potřeba uznává sport, lov nebo sběratelství. Zbraně pro osobní ochranu Německo téměř nepovoluje. Povolení k nošení zbraní má v Německu jen velmi málo lidí a je k němu zapotřebí zvláštní doklad, stát ho uděluje pouze lidem s exponovaným zaměstnáním, například policistům, vojákům, soudcům, klenotníkům nebo politikům.

Podle německého ministerstva vnitra stále více Němců žádá o základní zbrojní průkaz, který do konce roku 2018 vlastnilo 610 937 z nich. Od roku 2017 je to nárůst o více než 53 000 legitimací, které lidi nicméně opravňují jen k nošení plynových pistolí, světlicí, pepřových sprejů či dalších nesmrtících zbraní. Jejich účelem není zabití protivníka, ale pouze jeho dočasné zneškodnění.

Jen za poslední čtyři roky vzrostl počet majitelů základních zbrojních průkazů o více než 130 procent. Podle německé policie tento nárůst poukazuje na sílící pocit nejistoty mezi občany. 

„Je to důsledek paniky vytvořené zákonem a politiky jako je ministr vnitra Horst Seehofer a pravicovými agitátory typu AfD,“ prohlásila poslankyně Ulla Jelpkeová z opoziční strany Levice.

Více plynovek a sprejů, více násilí?

Podle předsedy Německé policejní unie (GdP) Olivera Machowa může mít nárůst ozbrojených občanů neblahý vliv na každodenní život Němců. „Takové zbraně dávají nejen falešný pocit bezpečí, ale také větší chuť k sebeobraně. Oba tyto faktory mohou vést k eskalaci současné situace a nakonec udělat z vlastníků zbraní zločince,“ popisuje Machow.

Každé tři dny zabaví policie někomu zbrojní průkaz kvůli zdraví

Malchow upozorňuje také na skutečnost, že ozbrojení lidé se navíc velmi často vystavují většímu riziku, protože jejich protivníci nejsou schopni poznat, že u sebe nemají zbraň na ostré náboje. Žadatelé o německou základní zbrojní licenci musí být plnoletí a být v dobrém psychickém stavu. 

„Musíme být opatrní, abychom neměli v Německu americké podmínky,“ připomíná místopředseda GdP Jörg Radek situaci ve Spojených státech, kde se loni ve školách odehrálo celkem třiadvacet incidentů spojených se střelnými zbraněmi. „Existuje nebezpečí, že lidé nebudou zbraně správně používat a jejich vlastníci ohrozí sami sebe,“ myslí si Radek.

Zatímco Německo zaznamenalo podle stanice Deutsche Welle v roce 2016 asi 820 úmrtí spojených se zbraněmi, v USA to bylo 33 336.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Proti Trumpovi. Bývalý viceprezident Biden chce dobýt Bílý dům

Prezident Barack Obama a viceprezident Joe Biden na demokratickém sjezdu v

Bývalý americký videprezident Joe Biden po několika měsících příprav vstoupil do boje o nominaci Demokratické strany na...

Macronova odezva na žluté vesty. Slibuje nižší daně a důchodovou reformu

Emanuel Macron přednesl v Elysejském paláci projev před 320 akreditovanými...

Výrazné snížení daně z příjmu, navázání nejnižších důchodů na vývoj inflace či zastavení rušení nemocnic a škol až do...

Japonsko je druhý největší investor v ČR, řekl Babiš po schůzce V4 s Abem

Na jednání zemí visegrádské čtyřky se sešli zástupci Česka, Maďarska, Polska a...

O možnostech prohloubení vzájemné spolupráce i v hospodářské oblasti s Japonskem ve čtvrtek v Bratislavě mluvili na...

Najdete na iDNES.cz