Bezbranné Německo. Zbrojních průkazů přibývá, střílet ostrými se ale nesmí

  19:18aktualizováno  19:18
Německo v průběhu minulého roku zaznamenalo enormní nárůst počtu žádostí o základní zbrojní průkaz. Podle německé policie je aktuální trend následkem narůstajícího pocitu nejistoty ve společnosti, který mají na svědomí teroristické útoky v Evropě. Upozorňuje však na to, že rostoucí množství ozbrojených občanů může situaci v Německu výrazně zhoršit.

Německo zaznamenalo zvýšený zájem o základní zbrojní průkaz. | foto: Profimedia.cz

Německá zbraňová legislativa patří k nejpřísnějším v Evropě. Pokud chce žadatel získat zbrojní průkaz který mu umožní vlastnictví nebo dokonce nošení střelné zbraně, čeká ho dlouhá a složitá cesta. Nejprve musí získat povolení k držení zbraně, kvůli kterému ho čekají lékařské posudky a obsáhlý vzdělávací program.

Fotogalerie

Následuje zkouška, nutné je doložit také potřebu zbraně. Obvykle se jako zákonná potřeba uznává sport, lov nebo sběratelství. Zbraně pro osobní ochranu Německo téměř nepovoluje. Povolení k nošení zbraní má v Německu jen velmi málo lidí a je k němu zapotřebí zvláštní doklad, stát ho uděluje pouze lidem s exponovaným zaměstnáním, například policistům, vojákům, soudcům, klenotníkům nebo politikům.

Podle německého ministerstva vnitra stále více Němců žádá o základní zbrojní průkaz, který do konce roku 2018 vlastnilo 610 937 z nich. Od roku 2017 je to nárůst o více než 53 000 legitimací, které lidi nicméně opravňují jen k nošení plynových pistolí, světlicí, pepřových sprejů či dalších nesmrtících zbraní. Jejich účelem není zabití protivníka, ale pouze jeho dočasné zneškodnění.

Jen za poslední čtyři roky vzrostl počet majitelů základních zbrojních průkazů o více než 130 procent. Podle německé policie tento nárůst poukazuje na sílící pocit nejistoty mezi občany. 

„Je to důsledek paniky vytvořené zákonem a politiky jako je ministr vnitra Horst Seehofer a pravicovými agitátory typu AfD,“ prohlásila poslankyně Ulla Jelpkeová z opoziční strany Levice.

Více plynovek a sprejů, více násilí?

Podle předsedy Německé policejní unie (GdP) Olivera Machowa může mít nárůst ozbrojených občanů neblahý vliv na každodenní život Němců. „Takové zbraně dávají nejen falešný pocit bezpečí, ale také větší chuť k sebeobraně. Oba tyto faktory mohou vést k eskalaci současné situace a nakonec udělat z vlastníků zbraní zločince,“ popisuje Machow.

Každé tři dny zabaví policie někomu zbrojní průkaz kvůli zdraví

Malchow upozorňuje také na skutečnost, že ozbrojení lidé se navíc velmi často vystavují většímu riziku, protože jejich protivníci nejsou schopni poznat, že u sebe nemají zbraň na ostré náboje. Žadatelé o německou základní zbrojní licenci musí být plnoletí a být v dobrém psychickém stavu. 

„Musíme být opatrní, abychom neměli v Německu americké podmínky,“ připomíná místopředseda GdP Jörg Radek situaci ve Spojených státech, kde se loni ve školách odehrálo celkem třiadvacet incidentů spojených se střelnými zbraněmi. „Existuje nebezpečí, že lidé nebudou zbraně správně používat a jejich vlastníci ohrozí sami sebe,“ myslí si Radek.

Zatímco Německo zaznamenalo podle stanice Deutsche Welle v roce 2016 asi 820 úmrtí spojených se zbraněmi, v USA to bylo 33 336.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Americký Breivik chtěl povraždit politiky a soudce, vyvolat občanskou válku

Zbraně nalezené u poručíka americké pobřežní stráže Christophera Paula Hassona,...

Poručík americké pobřežní stráže Christopher Paul Hasson plánoval vraždu řady členů Demokratické strany, novinářů,...

Čistka v armádě. Turecko zatklo 300 vojáků, obviňuje je z podpory Gülena

Erdoganovi příznivci v Istanbulu pálí figurínu duchovního Fethullaha Gülena...

Turecko nařídilo zatknout 295 příslušníků armády kvůli podezření z napojení na muslimského duchovního Fetullaha Gülena...

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz