Vyšetřování, které je podle magazínu Der Spiegel vůbec prvním takovým krokem proti Facebooku v Německu, se vedle generálního ředitele a zakladatele společnosti Zuckerberga týká také provozní ředitelky Sheryl Sandbergové, hlavního lobbyisty pro Evropu Richarda Allana a jeho berlínské kolegyně Evy Marie Kirschsieperové.
Příspěvky a komentáře útočící na uprchlíky? Facebook přitvrdí cenzuru |
Krokům mnichovských státních zástupců předcházelo trestní oznámení bavorského právníka Chan-jo Juna, podle něhož představitelé sociální sítě nedůsledně postupují proti výhrůžkám násilím, výzvám k vraždě, projevům nesnášenlivosti a dalším deliktům, kterých se dopouštějí její uživatelé.
Facebook má stejně jako další sociální sítě povinnost mazat komentáře a příspěvky, které jsou v rozporu s německými zákony. Činit tak musí hned, jakmile se o nich dozvědí. Řada německých politiků včetně ministra spravedlnosti Heika Maase je však toho názoru, že dosavadní snahy Facebooku v této oblasti byly nedostatečné.
Facebook k mazání donutíme zákonem, plánuje ministr
Zahraničním novinářům Maas tento týden řekl, že jestli se do příštího jara situace nezlepší, sáhne k opatřením ve formě zákona, která společnosti k důslednějšímu postupu donutí. Někteří politici od ministra očekávají také kroky, které Facebook povedou k lepší spolupráci s policií než dosud.
V Německu je na rozdíl od Spojených států, kde Facebook sídlí, trestné například popírání holokaustu. Trestný čin se vztahuje také na výroky, které podněcují k nenávisti nebo násilí proti skupinám obyvatel či útočí na lidskou důstojnost.
Právě tím, že Facebook ne vždy takové komentáře a příspěvky maže, by se podle některých odborníků mohl dopouštět napomáhání trestnému činu.
Nebudeme tolerovat nenávist vůči migrantům, oznámil v únoru Zuckerberg:
5. září 2013 |