Migranti si v Německu zkoušeli volby, místnost s urnami někdo zazdil

  19:41aktualizováno  19:41
Východoněmecké město Halle v pátek zažilo volby „na zkoušku“. K urnám místo Němců zamířili migranti s trvalým pobytem, kteří v řádných volbách hlasovat nemohou. Neznámí pachatelé ovšem v noci zazdili vchod do budovy, kde se akce konala. Volební komise si proto napřed vyzkoušela demoliční práce.

Organizátoři hlasování ovšem v pátek ráno zjistili, že vstup do budovy s volební místností blokuje zeď (11. března 2016). | foto: Profimedia.cz

Volby nanečisto zorganizovaly sasko-anhaltské nevládní organizace, aby umožnily vyjádřit názor na politickou situaci 60 tisíc migrantů s trvalým pobytem ve spolkové zemi na východě Německa, kteří však nemají německé občanství a tedy ani volební právo.

Akcí chtěly údajně přispět k informovanosti migrantů o fungování německého politického systému, a tak i k jejich integraci do společnosti. Na oficiální výsledky zemských voleb, které se budou konat v Sasku-Anhaltsku a dalších dvou německých spolkových zemích v neděli, nebude mít pokusné hlasování žádný vliv.

Organizátoři hlasování ovšem v pátek ráno zjistili, že vstup do budovy s volební místností blokuje zeď. Šest řad cihel bylo spojeno izolační pěnou. Na zdi byl nasprejován anglický nápis No Way, což ve volném překladu může znamenat „tudy cesta nevede“ nebo „ani omylem“.

"Voliče" z řad migrantů v německém Halle překvapil zazděný vchod do budovy, kde si měli vyzkoušet hlasování.

Posted by Michal Bělka on Friday, 11 March 2016

Zeď šla podle zástupce asociace ale snadno odstranit, a volby na zkoušku se tak v pátek v Halle nakonec konaly. Cihly chce asociace vydražit a získané peníze poslat na charitu. „Podali jsme trestní oznámení kvůli poškození cizí věci a pokusu o nátlak,“ doplnila mluvčí asociace.

Podle německého magazínu Spiegel se k činu přihlásila krajně pravicová skupina. Policie potvrdila, že podezřívá z činu konkrétní osobu. Šetření zahájila i zemská pobočka tajné služby BfV, která v Německu mimo jiné monitoruje činnost extremistických skupin.

V neděli budou Němci volit doopravdy

Protesty proti projektu voleb na zkoušku se objevily už dříve. Na petici, která vyzývala k zákazu akce, se ale organizátorům podařilo sesbírat jen 60 podpisů.

V neděli se v Německu konají zemské volby kromě Saska-Anhaltska také v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci. V prvním hlasování od prohloubení migrační krize loni v létě vystaví podle mnohých analytiků Němci účet vstřícné azylové politice kancléřky Angely Merkelové.

Podle některých odhadů by mohla pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) získat snad až pětinu hlasů. Předsedkyně strany Frauke Petryová v minulosti upoutala pozornost médií například výrokem, že by policisté měli v případě potřeby při ostraze hranic na migranty i střílet.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Polsko má svou Annu Frankovou. Její deník čekal v trezoru 70 let

Židovská dívka Renia Spiegelová, která zahynula za druhé světové války v Polsku.

Téměř sedmdesát let čekal v bankovním sejfu deník dospívající židovské dívky Renii Spiegelové, která na jeho stranách...

Izrael legalizoval osadu na Západním břehu, jen dva dny před volbami

Izraelská osada Mevoot Jericho na okupovaném palestinském Západním břehu...

Izraelská vláda dala v neděli zelenou legalizaci „divoké osady“ Mevoot Jericho na okupovaném palestinském Západním...

Tunisko vybírá prezidenta, favoritem je kandidát islamistické Strany obnovy

Tunisané volí v předčasných volbách nového prezidenta. (15. září 2019)

Obyvatelé Tuniska vybírají v neděli novou hlavu státu, o post se uchází 26 kandidátů včetně dvou žen. Hlasovat může...

Najdete na iDNES.cz