Německé vojáky po letech dohání jejich minulost. Armáda jim příliš nepomáhá

  13:34aktualizováno  13:34
Navzdory tomu, že německá armáda v posledních letech posílá do zahraničních misí stále méně vojáků, počty případů posttraumatické stresové poruchy v řadách Bundeswehru strmě stoupají. Mnohým z těch, kteří najdou odvahu začít své duševní zdraví řešit, nemůže armáda pomoci, protože má nedostatek personálu i peněz.

Německá bojová vozidla Marder v litevském Šeštokai (24. února 2017) | foto: Reuters

V loňském roce zaznamenala německá armáda ve svých řadách 182 vojáků s diagnózou posttraumatické stresové poruchy (PTSD), což je o dvanáct případů více než v roce 2017. To však není konečné číslo, protože celkově se s nějakou formou duševního onemocnění souvisejícího s bojovým nasazením potýkalo 279 německých vojáků. 

Fotogalerie

Paradoxní však je, že ačkoli počty vojáků trpících PTSD stále rostou, Německo na zahraniční mise vysílá čím dál méně lidí. Zatímco v roce 2010 nasadilo do operací mimo své území na osm tisíc vojáků, na začátku letošního roku toto číslo kleslo na pouhých tři a půl tisíce nasazených.

Většina vojáků se totiž vrátila domů v roce 2014, kdy NATO ukončilo misi jednotek ISAF v Afghánistánu.

Podle německého ministerstva obrany mnozí vojáci najdou sílu k přiznání svých problému až po návratu do vlasti. „Pokles vojáků poslaných do zahraničí a trvale vysoká čísla lidí trpících únavou z boje může souviset s tím, že mnozí vojáci ohlásí své onemocnění až poté, co se poradí se svými blízkými a rozhodnou se zahájit léčbu,“ popisuje mluvčí ministerstva Frank Fähnrich.

Posttraumatická stresová porucha

Posttraumatická stresová porucha vzniká jako reakce na traumatickou událost, po které postižený opakovaně prožívá událost ve snech či myšlenkách a snaží se vyhnout místům a situacím, ve kterých k události došlo. 

Pacient může děsivou událost zažít sám nebo ji může být přítomen i jako svědek. Porucha se projevuje, výpadky paměti, úlekovými reakcemi či poruchami spánku a soustředění.  

K jejímu vzniku nejčastěji vedou situace ohrožující postiženého, jako je válka, autonehoda, násilí či změny v mezilidských vztazích.

Zdroj: Wikipedia

PTSD se může postupně rozvinout i několik let po traumatické události, která toto onemocnění vyvolala. Bundeswehr se s touto nemocí poprvé setkal před patnácti lety. 

Stanice Deutsche Welle připomíná, že bojová mise v Afghánistánu byla pro německou armádu zcela novou zkušeností a nebyla připravena na léčbu vojáků trpících po návratu z boje psychickými traumaty. 

V posledních letech se však péče Bundeswehru zlepšila - veteráni mohou anonymně vyplnit dotazníky nebo zavolat na speciální telefonní linku. Problém je stále s nedostatkem financí i kvalifikovaného personálu. 

V polovině loňského roku nebylo obsazeno asi 25 procent pracovních míst na psychiatrických odděleních vojenských nemocnic. Chybí i nemocniční lůžka - z plánovaných 160 jich mají psychiatričtí pacienti k dispozici jen 48. Vojákům tedy stále častěji nezbývá nic jiného, než vyhledat pomoc u civilních lékařů. Jen za posledních osm let se jejich počty zvýšily osmkrát.

„Pořád existuje hodně volných pozic. V mnoha ohledech však došlo k celkovému pokroku,“ popisuje parlamentní komisař pro ozbrojené síly Hans-Peter Bartels. Německo podle něj dlouho neuznávalo duševní onemocnění související s bojovou misí jako válečné zranění. „Dnes trpí chronickou PTSD mnoho vojáků a pochybuji, že jim Bundeswehr dokáže poskytnout odpovídající léčbu,“ říká Bartels.

Němečtí vojáci si kromě lékařské péče stěžují také na špatný obraz v očích veřejnosti. „Opovrhující pohled na ozbrojené síly je v kurzu a je symbolem určitého intelektuálního postavení,“ popsala pro deník Die Welt Nariman Hammouti-Reinkeová, která slouží v Bundeswehru. Podle ní si vojáci za svou práci zaslouží respekt. „Obzvlášť, když se vracíme z misí v zahraničí. Je zklamáním, když to nikdo neocení,“ uzavírá Reinkeová.  

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Konec ramadánu, filmový festival a protesty v Indonésii

Týden obrazem

V Egyptě slavili konec ramadánu, ve Venezuele se lidé shromáždili na podporu prezidenta Madura. V Indonésii se konaly...

Le Penová triumfovala v eurovolbách. Strana prezidenta Macrona je druhá

Krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové vyhrálo volby do Evropského...

Protiunijní Národní sdružení (RN) Marine Le Penové vyhrálo volby do Evropského parlamentu ve Francii. V očekávaném...

V Iráku odsoudili tři francouzské islamisty. Dostali trest smrti

Bojovník Islámského státu v syrském městě Rakká roce 2014

Bagdádský soud v neděli vynesl rozsudky smrti nad třemi Francouzi za jejich členství v teroristické organizaci Islámský...

Najdete na iDNES.cz