Vichřice bránila letadlům v Británii přistát, Němce připravila o karneval

  17:14aktualizováno  17:14
Větrné počasí v podobě tlakové níže Bennet narušilo pondělní karnevalové veselí na západě Německa. Porúrské město Bottrop či hesenský Seligenstadt dokonce z bezpečnostních důvodů průvody maškar ke zklamání desetitisíců očekávaných návštěvníků odřekly. Vítr potrápil také Británii, kde měla letadla kvůli počasí vážné problémy s přistáním a napadl tam sníh.

Radnice německého Bottropu v prohlášení na svém webu sdělila, že rozhodnutí to bylo mimořádně bolestivé.

„Pro mnoho lidí, kteří se do příprav zapojili, je samozřejmě těžké se s tím vyrovnat,“ řekl bottropský starosta Bernd Tischler. Vysvětlil ale, že nebezpečí je skutečně vysoké. Podle meteorologů může dnešní vítr v nárazech dosahovat místy rychlosti okolo 110 kilometrů v hodině, což je jen těsně pod hranicí orkánu.

Fotogalerie

Odklady karnevalových průvodů se nejvíce dotkly země Severní Porýní-Vestfálsko, kde je tradice mimořádně silná. Ke zrušení karnevalu se na poslední chvíli odhodlala i hesenská Fulda. 

Pořadatelé jen krátce před očekávaným začátkem sdělili, že by bylo nezodpovědné navzdory varování meteorologů slavit v ulicích.

Řada měst začátek mohutných průvodů, jejichž nedílnou součástí jsou alegorické vozy, odložila o několik hodin, protože na odpoledne byly předpovědi povětrnostních podmínek příznivější. I tak ale nejistota v řadě měst panovala do poslední chvíle, neboť odřeknutí průvodů nebylo v případě zhoršení situace vyloučené.

Například porýnský Düsseldorf oznámil, že zákaz vydá, pokud rychlost větru přesáhne hranici 60 kilometrů v hodině. Průvod nakonec dostal zelenou a se zhruba 90 minutovým zpožděním se v brzkém odpoledni dal do pohybu.

Alegorické vozy, které z bezpečnostních důvodů nesmí být taženy koňmi, letos stejně jako v uplynulých letech satirou poukazují na domácí i zahraniční nešvary. Tématem se tak staly například komplikovaný odchod Spojeného království z Evropské unie, zneužívání dětí kněžími či odklon od naftových motorů.

K odkladům se podobně jako Düsseldorf uchýlily i Münster, Duisburg či Cáchy. Naopak v Kolíně nad Rýnem, které je rivalem Düsseldorf, průvod začal podle plánu v 10:00. Z průvodu zde byly rovněž vyloučeny koně a alegorické vozy, jejichž výzdoba by v případě větrné smršti mohla ohrozit veřejnost. 

Z kolínských tribun pro diváky navíc technici z bezpečnostních důvodů odmontovali postranice a stěny, aby se do nich vichr nemohl opřít.

Vítr udeřil také v Británii, letadla měla problémy s přistáním

Během noci vítr na západě Německa v okolí Düsseldorfu a Kolína lámal větve stromů, převracel popelnice a kácel mobilní značení. Kvůli vyvráceným stromům a vichru byly v Německu odřeknuty nejen regionální železniční spoje, ale také dálkové. Například rychlovlaky ICE jezdí mezi Berlínem a Hannoverem odklonem.

Na dálnici A4 u Kolína spadl nad ránem strom, vážně poškozeny byly dvě nákladní a dvě osobní auta, zraněn ale nebyl nikdo. Naopak mrtvého řidiče si vyžádal pád stromu u Ochtrupu v Severním Porýní-Vestfálsku, který dopadl na auto.

04.března 2019 v 08:58, příspěvek archivován: 04.března 2019 v 16:53

Snow has returned in the #edenvalley #Cumbria https://t.co/iLzFfD6c0L

Silný vítr zasáhl v pondělí také část britského pobřeží, kam o víkendu dorazila bouře Freya. Největší problémy počasí způsobilo letadlům, která musela v neděli přistávat navzdory silnému větru na letišti v Birminghamu. Bouře se přehnala také přes Wales, kde lámala stromy a silničáři tu museli uzavřít dálnici M4.

Ačkoli největší nárazy větru potrápily Británii podle meteorologů v neděli v noci ,nepřízeň počasí bude trvat také celé pondělí. Kromě větru zasáhl britské ostrovy také silný déšť a místy dokonce napadl sníh. Až šest centimetrů ho naměřili obyvatelé ve Spadeadamu na severu Cumbrie.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

U znásilnění a incestu potraty povolit. Alabamský zákon je přísný i na Trumpa

Americký prezident Donald Trump nastupuje do vrtulníku (12. ledna 2019)

Americký prezident Donald Trump na twitteru uvedl, že potrat by měl být povolený v případě znásilnění nebo incestu....

TÝDEN OBRAZEM: Španělská korida, volby u jižního pólu a dav Beethovenů

VOLBY U PÓLU. Členové expedice z Austrálie na Davisově výzkumné stanici v...

Ve Francii slavili výročí Eiffelovy věže, v Německu zase narození Ludwiga van Beethovena. Náročnější program měli...

Mexická policie našla na statku 14 rozsekaných těl, tři unesené osvobodila

Mexická policie zastřelila 11 pašeráků drog a zabavila velké množství zbraní. (29. 5. 2011)

Příslušníci mexických bezpečnostních sil našli při zásahu v usedlosti na západě země rozčtvrcená těla 14 lidí. Ostatky...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz