Německo nechce repatriovat židy, jejichž předkové utekli před nacisty

  18:06aktualizováno  18:06
Německá vláda odmítla udělit občanství více než stovce Britů, jejichž židovští předci museli odejít ze své vlasti kvůli nástupu Adolfa Hitlera k moci a následné perzekuci. Ačkoli jim německá ústava garantuje právo na repatriaci, kvůli některým výjimkám v zákoně jim vláda nechce dát za pravdu. Židé proto zvažují, že budou Německo žalovat.

Německá ústava stanovuje, že každý, kdo mezi lety 1933 až 1945 přišel o německé občanství z politických, rasových nebo náboženských důvodů, má nyní právo na jeho opětovné získání. To samé platí podle ústavy také pro potomky židů, kteří museli z Německa uprchnout před nacistickou perzekucí.

Fotogalerie

Evidentně to však neplatí pro všechny stejně, protože více než stovce britských židů, jejichž rodiče z Německa před druhou světovou válkou odešli, nyní německé úřady jejich žádosti o udělení německého občanství zamítly.

Pro žádost o repatriaci se tito lidé rozhodli z různých důvodů, ve většině případů v souvislosti s výsledkem referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro vystoupení z Evropské unie.

Německo žádosti zamítalo hned z několika důvodů. V případě jednasedmdesátiletého George je to fakt, že ačkoli jeho židovská matka pocházela z Německa, narodil se ve Velké Británii a má britského otce. George, který nechtěl zveřejnit své příjmení, totiž přišel na svět v roce 1948 a tehdy německé občanství přecházelo na děti pouze ze strany otce.

Je to bizarní přístup, shodují se potomci židů

„Kdybych se narodil v roce 1953, kdy se zákon o občanství změnil, byla by to úplně jiná situace,“ uvedl George pro stanici Deutsche Welle. Německé úřady potvrdily, že od roku 1953 mohou o repatriaci žádat také lidé, kteří se po tomto datu narodili německým matkám, které ze země odešly kvůli perzekuci.

„Děti narozené před rokem 1953, jejichž matka byla v té době vyhoštěna z vlasti, nemají nárok na německou repatriaci,“ konstatovaly úřady. „Jsem zděšený. Jako žid jsem měl vždycky připravenou tašku k odchodu, ať už jsem žil kdekoliv. Skutečnost, že nemám nárok na německé občanství kvůli takové svévolnosti je prostě bizarní,“ myslí si George.

Španělský diplomat zachránil tisíce Židů před smrtí

Jeho matka opustila Německo jako patnáctiletá v roce 1939, a to v souvislosti Křišťálovou nocí v listopadu 1938, kdy nacistické jednotky SA i běžní Němci ničili ve velkém židovské domovy, drancovali židovské obchody, devastovali synagogy nebo dokonce vraždili židy přímo na ulici. Nacistická diktatura během třicátých a čtyřicátých let odebrala občanství nejen tisícům židů, ale i dalším lidem.

Občanství nedostanete, vaši předci se ho vzdali dobrovolně

Jedním z dalších důvodů pro neudělení občanství je možnost, že předci žadatelů odešli z Německa hned po nástupu Adolfa Hitlera k moci, a tedy ještě předtím, než jim nacisté občanství oficiálně odebrali. Takový lidé se podle legislativy vzdali německého občanství dobrovolně ze své vlastní vůle.

Potomci židů žijící v Británii nyní v souvislosti se zamítavým rozhodnutím Německa zvažují, že dají jeho vládu k soudu a budou vymáhat své právo na repatriaci. Podle Asociace židovských uprchlíků je takové jednání nehorázné.

Kdysi prchali z Německa, nyní se kvůli brexitu chtějí Židé vrátit

„Požádali jsme německou vládu, aby nám poskytla morální a etické odůvodnění svého rozhodnutí. Už měsíce však čekáme na odpověď. Jsme odhodláni podniknout všechny kroky nezbytné k získání statusu,který nám byl neoprávněně odepřen,“ uvedl Nicholas Courtman pro list The Guardian

Také on se domníval, že má na německé občanství nárok, protože jeho židovská babička z otcovy strany emigrovala z Berlína do Londýna v roce 1936. Později se tady provdala za Brita. Courtmanův otec se nicméně narodil v dubnu 1953, tedy tři měsíce před přijetím nového německého zákona.

Německá ambasáda v Londýně se zatím odmítla k zamítnutým žádostem o občanství vyjadřovat. Německé ministerstvo vnitra prozatím vyloučilo, že by se chystalo změnit zákon nebo udělat v některých případech výjimku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Jsme v pitomém kukuřičném poli, stěžovala si Ruska po nouzovém přistání

Nečekaná destinace. Pasažéři ruského letadla se bezradně rozhlížejí v...

Po čtvrtečním vydařeném nouzovém přistání ruského letadla se na sociálních sítích objevily záběry jedné z pasažérek,...

VIDEO: Na chorvatské dálnici shořel český autobus. Nikomu se nic nestalo

Na dálnici v Chorvatsku shořel bus z ČR, nikomu se nic nestalo

Na dálnici v Chorvatsku u tunelu Ledenik shořel v sobotu večer český autobus, který vezl 49 lidí. Nikomu se nic...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK – OKRES PARDUBICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz