Možnost nebýt označen v úředních dokumentech ani mužem ani ženou zavádí novela německého občanského zákoníku, která začne platit od 1.listopadu, upozornil deník Süddeutsche Zeitung. Změna umožní v rodných listech uvést v kolonce pohlaví "neurčité", pokud se dítě narodí s nejednoznačným pohlavím, tedy s pohlavními znaky ženy i muže.
Revoluční změnu zákona doporučil německý ústavní soud, podle nějž patří právo určit vlastní pohlaví k základním lidským právům.
Až do nynějška bylo nutné vybrat si mezi označením "muž", nebo "žena" u dětí s oboupohlavními znaky již při narození. Podle nové legislativy bude možné toto rozhodnutí provést kdykoli v pozdějším věku. Daný člověk však bude mít rovněž právo se nerozhodnout a zůstat u "třetího pohlaví".
Novela německého zákoníku dává ovšem právo výběru pouze lidem, kteří se narodí s mužskými i ženskými pohlavními orgány. Úprava legislativy se tudíž nevztahuje na transexuály, tedy na ty, kteří se cítí být příslušníkem určitého pohlaví, ačkoli anatomicky mají pohlaví opačné. Ti už mají v Německu dávno možnost pohlaví v průběhu života změnit - nejen operativně, ale i úředně.
Na rozdíl od Německa je však vymezení třetího pohlaví v Austrálii, která toto opatření přijala ve státě Nový Jižní Wales začátkem června, podstatně benevolentnější (více o tom, co přimělo australský soud uznat třetí pohlaví se dočtete zde). Třetí pohlaví se zde vztahuje nejen na osoby "oboupohlavní", ale také na transexuály či kohokoli, kdo se vymezuje jako "genderově neutrální".