Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

  15:21aktualizováno  15:21
Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině. Americký viceprezident Mike Pence se potlesku nedočkal, zatímco německé kancléřce Angele Merkelové aplaudovali vestoje. Setkání ale přesto ukázalo bezmoc Evropy, hodnotí švýcarský list.

„Když Pence vyřídil pozdravy svého šéfa a očividně očekával potlesk, nestalo se – nic,“ upozornil v neděli server německého týdeníku Der Spiegel. Podle něj zažil v sobotu sál plný politiků „pět vteřin trapného ticha“. „Scéna ukazuje, jak obtížnými se transatlantické vztahy staly za Trumpovy vlády,“ dodal list. 

Fotogalerie

Pence v přibližně půlhodinovém projevu vyzval evropské mocnosti, aby jako USA odstoupily od dohody o íránském jaderném programu a „přestaly podkopávat americké sankce“ proti Teheránu. Íránský režim označil za „stoupence dalšího holokaustu“ a největšího státního sponzora terorismu.

Pence také vyslovil přání, aby Venezuele přestal vládnout autoritářský socialistický prezident Nicolás Maduro. EU jako celek má podle Pence uznat prezidentem Venezuely vůdce tamní opozice Juana Guaidóa. 

Pence zrazoval členy NATO od nákupů zbraní na Východě. Patrně narážel na Turecko, které si hodlá od Ruska pořídit raketový systém S-400. Jmenovitě Pence varoval před spoluprací s čínskou telekomunikační firmou Huawei, kterou spojuje s rizikem špionáže.

Pence zopakoval i tradiční americkou kritiku stavby plynovodu Nord Stream 2. Ten Washingtonu vadí z geopolitických i ekonomických důvodů. Přímo totiž spojí Rusko s Německem a omezí v Evropě potenciální poptávku po americkém zkapalněném plynu.

Německá auta jako ohrožení bezpečnosti USA

Útočné poznámky Penceovi v neděli oplatil íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Washingtonu vmetl, že Írán démonizuje a je jím „chorobně posedlý“. Podle Zarífa USA stále nerozdýchaly íránskou revoluci z roku 1979, která smetla proamerického šáha. USA označil za největší zdroj destabilizace Blízkého východu.

Šéf politbyra čínské komunistické strany Jang Ťie-čch’ odmítl podezření vůči Huawei a vyzval Evropany, aby doporučení Washingtonu ignorovali.

Nové jaderné zbraně nerozmístíme, reaguje NATO na zánik smlouvy INF

Jang zároveň potvrdil neochotu Číny přidat se k širší verzi smlouvy o zákazu raket středního a krátkého doletu (INF) z roku 1987. Tu USA vypověděly, protože ji podle nich porušuje Rusko. Washingtonu ale vadilo i to, že smlouvou není vázán Peking.

Nord Stream 2 hájil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, jenž vyjádřil přání, aby se EU nenechala USA tlačit do nesmyslné rivality s Ruskem.

Plynovodu se zastala i Merkelová, stejně jako dohody s Íránem. Současně kritizovala Trumpovy úvahy, že by USA mohly prohlásit evropská auta za bezpečnostní hrozbu a uvalit tak na ně vysoká cla. „Jsme hrdí na naše auta (…) Pokud je to vnímáno jako bezpečnostní hrozba Spojenými státy, tak nás to děsí,“ uvedla. 

Režim odzbrojení se hroutí, Evropa je bezmocná

Vyjevení rozporů mezi USA a Evropou zdůraznil i český ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Ty tenze jsou znát. Mnichovská konference by měla naopak přispívat k tomu, že ty tenze se snižují... Dnes to vypadalo naopak, že některá kontroverzní témata vyplouvají napovrch,“ uvedl během sobotního vrcholu setkání.

Brexit může Česko stát 55 miliard a vzít práci 40 tisícům, říká analýza

Petříček varoval, že odchod Británie z EU bez dohody může českou ekonomiku připravit až o procento HDP. Britská premiérka Theresa Mayová do bavorské metropole nepřijela. Kvůli vnitropolitickým problémům chyběl i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Trump kromě Pence vyslal za sebe jako náhradu i dceru Ivanku. Každoroční konference se od pátku do neděle účastnilo přibližně 35 prezidentů a premiérů a 80 ministrů zahraničí a obrany. Přítomen byl i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. 

Malý přínos vidí v konferenci švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. „Hustá síť smluv o jaderném odzbrojení se právě rozpadá. USA, Rusku a Číně je to skoro jedno. Jen Evropané si dělají starosti, ale jsou bezmocní, jak ukazuje mnichovská bezpečnostní konference,“ napsal šéfredaktor listu Eric Gujer.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Mexická policie našla na statku 14 rozsekaných těl, tři unesené osvobodila

Mexická policie zastřelila 11 pašeráků drog a zabavila velké množství zbraní. (29. 5. 2011)

Příslušníci mexických bezpečnostních sil našli při zásahu v usedlosti na západě země rozčtvrcená těla 14 lidí. Ostatky...

Zelenskyj se ujal funkce ukrajinského prezidenta a hned rozpustil parlament

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skládá přísahu. (20. května 2019)

Ukrajinský herec a podnikatel Volodymyr Zelenskyj v pondělí složil prezidentskou přísahu a oficiálně se stal šestou...

TÝDEN OBRAZEM: Španělská korida, volby u jižního pólu a dav Beethovenů

VOLBY U PÓLU. Členové expedice z Austrálie na Davisově výzkumné stanici v...

Ve Francii slavili výročí Eiffelovy věže, v Německu zase narození Ludwiga van Beethovena. Náročnější program měli...

Najdete na iDNES.cz