Čekání na autobus se koncem ledna pro trojici Afričanů zvrhlo v boj o život. Na zastávce je přepadlo sedm mladých Němců, pak už se okolím rozléhaly jen rasistické výkřiky a rány obuškem. Místo autobusu musel nakonec jeden z nich zastávku opustit v sanitce. Ve své době ojedinělý případ je dnes už jen součástí pestré policejní statistiky.
Uprchlická krizePSYCHOLOG: Za strach z uprchlíků může i komunismus CALAIS: Stovky migrantů vpadly do Eurotunelu VERBEŽ A SVOLOČ: Jak Češi diskutují o migrantech NIGER:Z pašeráků lidí jsou boháči PERSKÝ ZÁLIV:Šejkové uprchlíky nechtějí, peníze posílají PRŮZKUM: Tři Češi proti na jednoho pro KOMENTÁŘ:Proč se bojíme uprchlíků? BAVORSKO: Příliv uprchlíků je nad naše síly DOHODA: Evropa si rozdělí 40 tisíc uprchlíků REPORTÁŽ: Calais je pro někoho peklo, pro jiné ráj |
Hned o měsíc později utrpěli těžká zranění například migranti z Egypta a Mauritánie, které ve Strasburgu poblíž polských hranic napadlo nejméně šest lidí. A koncem března musela pětice Syřanů vyhledat lékařskou pomoc poté, co při návratu z restaurace utržila kopance a bodné rány.
Množí se také útoky proti uprchlickým centrům a žháři se čím dál častěji zaměřují na domy, o nichž se po okolí rozkřiklo, že do nich úřady plánují umístit žadatele o azyl z Afghánistánu nebo Iráku.
Útoků na ubytovny, stany a další obydlí migrantů se v Německu jen za letošek odehrálo 173, píše britský deník The Times s odvoláním na policejní statistiky. Sami strážci zákona však přiznávají, že číslo není úplné, protože se některé z obětí bojí útok nahlásit.
Terorismus bez vousů a šátků na hlavách
Německo je k uprchlíkům dlouhodobě vstřícné a očekává se, že by letos měli jeho úředníci posoudit až 400 tisíc žádostí o azyl. Některé spolkové země však nebývalý nápor přestávají zvládat. V prvním pololetí letošního roku dorazilo na úřady už 179 tisíc žádostí, oproti loňskému roku tak jejich počet vzrostl o více než 130 procent. Spolkovým zemím dochází peníze na zajištění ubytování a jídla (více čtěte zde).
Otázka přijímání běženců zemi rozdělila na dva nesmiřitelné tábory. Jejich rozložení do určité míry odpovídá hranicím, které mezi východním a západním Německem padly teprve před 25 lety. Obyvatelé západních spolkových zemí jsou k migrantům vesměs tolerantnější, odmítavý postoj je rozšířený zejména v dosud chudších zemích bývalé NDR. Plameny koncem června zachvátily třeba plánovaný tábor v saské Míšni, který dodnes zůstává prázdný.
U Drážďan vzali extremisté útokem stanové městečko, které pro 800 lidí vystavěl Červený kříž. Při střetu zhruba 200 odpůrců a 350 obránců uprchlického tábora se v pátek večer několik lidí zranilo, informuje Deutsche Welle.
„Diskuze se v těchto dnech dostává na úplně novou úroveň. Máme tu doslova terorismus. Jen se dost liší od toho, jak se o něm mluvilo mezi policisty a v médiích. Méně šátků na hlavách, méně vousů. Vzniká tady nový, nacionalistický terorismus,“ opřel se do německých extremistů sloupkař magazínu Spiegel. A žádá, aby společnost útočníky začala nazývat pravými jmény.
„Říkejme lidem, kteří podpalují uprchlíkům domy, konečně teroristé! Ten, kdo bagatelizuje jasně teroristické činy jako žhářské útoky, je součástí problému, ne jeho řešením,“ uzavírá autor.
Terčem útoku byl v Sasku i městský radní
Odpůrce přijímání migrantů v minulých měsících reprezentovalo především hnutí Pegida, které pořádalo masové demonstrace v centru saských Drážďan a o poznání menší protestní akce v jiných městech.
V čele hnutí bojujícího zejména proti muslimským přistěhovalcům stáli lidé spojení s pravicovým extremismem, jeho akcí se však účastní i běžní Němci. „Připojují se, protože jsou to velice jednoduchá hesla a lidé mají za to, že musí bojovat proti terorismu,“ řekl iDNES.cz před časem politolog Jaroslav Šonka (více se dočtete v rozhovoru).
Právě v Sasku o sobě extremistická hnutí dávají vědět nejhlasitěji. V noci na pondělí se jejich hněv obrátil dokonce i proti místním politikům. Ve městě Freital nedaleko Drážďan poničila exploze automobil místního radního Michaela Richtera, který hlasitě podporoval přijímání žadatelů o azyl. Policie záležitost vyšetřuje jako úmyslný trestný čin.