Instruktoři ze 17 zemí trénují nedaleko Berlína přibližně 18 tisíc ukrajinských vojáků. Cvičí je pomocí nejmodernějších tanků a systémů protivzdušné obrany a zároveň se jim snaží předat dovednosti odstřelovačů, inženýrů a zdravotníků.
Nicméně ve válce, která čím dál více připomíná zákopovou válku z první světové války, usiluje Ukrajina o takový výcvik, který by víc odpovídal podmínkám z reálného bojiště. To zahrnuje i výcvik se starším vojenským vybavením.
Německá armáda proto vyhloubila příkopy, které odpovídají zákopovým systémům používaným Rusy, a z muzeí si vypůjčila sovětské tanky.
„Ruská strana někdy nastražuje do opuštěných zařízení výbušné systémy. Tím, že při cvičení používáme tyto stroje, můžeme Ukrajincům lépe ukázat, kde by si měli dávat pozor, pokud na ně na bojištích narazí,“ řekl Reuters vedoucí mise Andreas Marlow. Odmítl ale odpovědět na otázku, z jakých muzeí si německá armáda tanky vypůjčila a kolik jich používá.
Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr |
Část výcviku, který se uskutečňuje v Německu, se zaměřuje právě na důkladné seznámení se s ruskými zákopovými systémy. „Jde o tvary zákopů. Dá se podle nich poznat, kde lze očekávat úkryty a kde jsou umístěné zbraně,“ uvedl Marlow.
Instruktoři se však neinspirují jen v minulosti. Velká pozornost se poslední dobou zaměřuje na využití dronů, které jsou na bojištích stále častější. Instruktoři tedy učí ukrajinské vojáky techniky, pomocí nichž mohou drony včas odhalit.
Kyjev i Moskva usilují o vývoj a nákup nových dronů, stejně jako o inovativní způsoby, jak drony použít a zničit.
Výcviková mise EU na podporu Ukrajiny v boji proti ruské agresi vznikla v roce 2022. V pátek rozhodla EU o prodloužení mise na další dva roky, protože Ukrajinci čelí nejrychlejšímu postupu ruských sil od začátku války.