Němci vyhostili teroristu po výkonu trestu do Turecka. Chtěly ho ale USA

  14:39aktualizováno  14:39
Spojené státy ve čtvrtek ostře odsoudily rozhodnutí Německa, které deportovalo teroristu Adema Yilmaze do Turecka, a to navzdory žádosti USA o jeho vydání. Zatímco Němci muže odsoudili za plánování bombových útoků, podle Američanů má na svědomí také účast na atentátech proti americkým vojákům v Afghánistánu.

Německa deportovalo teroristu Adema Yilmaze do rodného Turecka. Na snímku je Yilmaz v roce 2009. | foto: AP

Německé úřady v úterý vyhostily Yilmaze do rodného Turecka poté, co si ve vězení odseděl jedenáct let za plánování bombového útoku v roce 2007, kdy chtěl zaútočit na americké instituce a občany v Německu. Američané požádali o jeho vydání v souvislosti s podezřením, že se Yilmaz podílel na plánování sebevražedného útoku, při kterém v roce 2008 zemřeli na pákistánsko-afghánské hranici dva američtí vojáci a dalších jedenáct lidí se zranilo.

Fotogalerie

Spojené státy viní Yilmaze, který je podle německé stanice Deutsche Welle členem skupiny Islámská džihádistická unie, také z dalšího útoku na americké jednotky v Afghánistánu v roce 2006.

Newyorský státní zástupce vznesl žalobu proti Yilmazovi v roce 2015. Americký generální prokurátor Matthew Whitaker ve svém prohlášení uvedl, že ho „Německo vážně zklamalo“, když se rozhodlo deportovat Yilmaze do vlasti namísto do Spojených států.

„Německá vláda úmyslně pomohla Yilmazovi uniknout před spravedlností tím, že ho posadila na letadlo do Turecka. Odmítla převzít jakoukoli odpovědnost za to, že ho nevydala do USA. Německo porušilo své smluvní závazky a podkopalo právní předpisy,“ hněval se Whitaker.

Sporem se ve středu zabýval také náměstek amerického ministra zahraničí John Sullivan, který se ve Washingtonu setkal s šéfem německé diplomacie Heiko Maasem. Ten do USA  přicestoval kvůli mezinárodnímu setkání týkajícího se Islámského státu. 

07.února 2019 v 14:35, příspěvek archivován: 08.února 2019 v 14:08

#Germany: No choice but to reject terrorist extradition to US #GundulaFehnsBoeer #AdemYilmaz #IslamicJihadUnion #Terrorism https://t.co/fvk17mAiu3 https://t.co/Czsdba9as5

„Adem Yilmaz je zodpovědný za smrt amerických vojáků. Jeho neúspěšné vydání do Spojených států porušuje podmínky naší smlouvy o vydávání,“ napsal na Twitteru velvyslanec USA v Německu Richard Grenell.

Podle německého ministerstva zahraničí nicméně Yilmazova deportace vyplývá z rozhodnutí nezávislého soudního systému, který se řídil právním řádem. Jeho vydání do USA by podle mluvčího frankfurtského soudu bylo riskantní. „Američané nepotvrdili, že své obvinění omezí pouze na zločiny, za které Yilmaz nebyl už potrestán,“ uvedl mluvčí.

Yilmaze ve čtvrtek ihned po příletu do vlasti zadržela turecká policie, která ho podrobila výslechu. Zatím není jasné, jestli bude muž čelit v Turecku dalším obviněním. Američané se naděje na jeho vydání nevzdávají a podle svých slov jsou v kontaktu s tureckými úřady. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

VIDEO: Had si vylezl v Austrálii na anténu a senzačně ulovil ptačí kořist

Australští hadi neloví jen myši, ale i ptáky

V Austrálii se podařilo ženě ze státu Nový Jižní Wales na východním pobřeží kontinentu natočit velmi zvláštní video....

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

Hráz přehrady Baglihar na řece Čanáb, která vede z indického Kašmíru do...

Valentýnský útok na indické vojáky v Kašmíru, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí, vyvolává čím dál větší napětí...

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz