Kancléř rovněž řekl Trumpovi, že americký prezident má silnou pozici pro to, aby zastavil válku na Ukrajině. Pro Merze je schůzka podle německých médií nejdůležitější a zároveň nejtěžší zahraniční návštěvou od začátku května, kdy nastoupil do premiérské funkce.
Trump ocenil Německo za jeho zvýšení výdajů na obranu. Nová německá obranná politika počítá s významnými investicemi do obrany. Berlín chce dávat ročně 3,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) do armády a dalších 1,5 procenta do vojensky využitelné infrastruktury.
Americký prezident řekl, že americké vojáky rozmístěné v Německu tam USA ponechají, pokud je Němci budou chtít. USA mají v Německu podle Trumpa přibližně 45 tisíc vojáků.
Neblokujte EU, nebo přitvrdíme a utneme peníze. Merz pohrozil Orbánovi s Ficem![]() |
Diskuze lídrů v Oválné pracovně se před televizními kamerami zaměřila i na válku mezi Ruskem a Ukrajinou. Trump zopakoval své tvrzení, že ke konfliktu by nikdy nedošlo, kdyby byl v době ruské invaze na Ukrajinu prezidentem.
Merz poznamenal, že Trump má coby americký prezident silnou pozici umožňující vyvinout tlak na Rusko a ukončit válečný konflikt na Ukrajině. Německý kancléř Trumpovi připomněl roli Spojených států při ukončení druhé světové války a páteční výročí vylodění spojenců v Normandii.
„Bylo to osvobození mé země od nacistické diktatury,“ řekl Merz s tím, že Německo je USA zavázáno. Podle kancléře je třeba společně podpořit Ukrajinu a vyvinout tlak na Rusko. „Pobavíme se o tom,“ řekl Trump.
Válku je podle šéfa Bílého domu obtížné zastavit, protože mezi oběma zeměmi panuje „velká nevraživost“ a mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským velká nenávist.
Trump rovněž sdělil, že během středečního dvouhodinového telefonátu s Putinem ruskému lídrovi zmínil analogii dvou dětí, které se perou v parku. „Někdy je lepší nechat je chvíli se prát a až poté je odtrhnout,“ poznamenal Trump.
Už žádná omezení. Ukrajina může útočit západními zbraněmi i v Rusku, řekl Merz![]() |
Poté však řekl, že ho zděsily „satelitní snímky z bojiště, na které se člověk ani nechce dívat; všude jsou těla, ruce, hlavy, nohy; nic takového jste nikdy neviděli; je to tak absurdní“.
Merz se následně ujal slova a řekl, že to je pouze případ ruských zbraní použitých proti Ukrajině. „To se nikdy nestalo v případě ukrajinských zbraní (použitých) proti Rusku. Nikdy.“ Podle Merze útočí Ukrajina na vojenské cíle, a ne na civilisty. Trump odvětil, že měl na mysli pouze bojiště.
Deník The Washington Post (WP) napsal, že ze strany Merze šlo o významný projev podpory Kyjeva v Oválné pracovně, kde se Zelenskyj v minulosti setkal s nepřátelským přijetím.
Podle WP byl však Merzův komentář nepřesný. Ačkoli ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022 byla nevyprovokovaná, vedla ke zničení celých měst, obviněním z válečných zločinů a opakovaným útokům na civilisty, tak i Ukrajina provedla údery na ruskou energetickou infrastrukturu, například ropné rafinerie, a zasáhla i civilní objekty, včetně mostů.
Merz se na Trumpa připravil, hodnotí média
Při setkání před novináři v Oválné pracovně Bílého domu se Merz i Trump vyhnuli sporům a panoval přátelský tón, hodnotí schůzku německá média. Podle nich však Merz skoro nepřišel ke slovu a Trump z větší části promlouval k americkým novinářům a komentoval vnitropolitická témata USA. Do značné míry se tak oba státníci vyhnuli potenciálně sporným otázkám, komentuje návštěvu německá televize ARD.
Zhruba po 40 minutách rozhovor v Oválné pracovně skončil. Podle Berlína se Merzovi podařilo položit základ pozdějších jednání a držet se své strategie nechat amerického prezidenta mluvit. Merz podle ARD ale působil částečně jako nezúčastněný pozorovatel, v jednu chvíli se obrátil na novináře v němčině a poděkoval za vřelé přijetí v Bílém domě.
Německá média také zdůraznila, že při setkání panovala úplně jiná atmosféra než při setkání Trumpa v Oválné pracovně s prezidentem JAR Cyrilem Ramaphosou nebo při roztržce na stejném místě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským z letošního února. Německá média před schůzkou upozorňovala, že by setkání v Oválné pracovně mohlo být turbulentní. Kancléř se ovšem podle nich dobře připravil.
Kancléř před začátkem jednání předal americkému prezidentovi jako dárek kopii historického rodného listu Trumpova dědečka z otcovy strany Friedricha Trumpa, který se narodil v německém Kallstadtu v roce 1869 a později emigroval do USA. Z vinařského městečka Kallstadt, které leží v okrese Bad Dürkheim nedaleko Mannheimu odešel Friedrich Trump do Spojených států na konci 19. století.
Děd současného prezidenta USA Friedrich Trump v době vrcholící zlaté horečky odcestoval na západ USA a otevíral hospody, restaurace a hotely. Když mu bylo kolem 30 let, pokusil se vrátit do Německa, ale byl deportován zpět, jelikož se jako náctiletý vyhnul odvodu na vojnu.