Chceme se smířit, vzkázali sudetští Němci. Na sjezdu řečnili i o dekretech

  12:31aktualizováno  13:52
Šéf sudetských Němců Bernd Posselt v neděli zopakoval touhu pokračovat v dosavadní cestě usmíření s Čechy. Na sjezdu sudetských Němců v bavorském Augsburgu také jasně odmítl nacionalistické tendence, které se v současnosti znovu objevují. Přesto někteří řečníci na sjezdu znovu otevřeli téma Benešových dekretů.

Šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt vystoupil v bavorském Augsburgu na 69. sjezdu SL (19. května 2018). | foto: AP

Posselt pochválil cestu ke smíření, kterou se oběma stranám v posledních letech podařilo ujít. „Nechceme tuto cestu opustit a apelujeme na ostatní, aby tuto cestu neopouštěli,“ zdůraznil šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL).

Ke vztahům se sudetskými Němci se krátce po sjezdu vyjádřil i ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický. „V našich vztazích jsme dosáhli vysoké úrovně smíření a vzájemného porozumění. To jsou hodnoty, na které chceme dále navazovat,“ uvedl na Twitteru.

20.května 2018 v 12:19, příspěvek archivován: 20.května 2018 v 12:39

V česko-bavorských sousedských vztazích jsou před námi velké úkoly. Sudetští Němci jsou nedílnou součástí těchto vztahů, stejně tak debaty o minulosti. V našich vztazích jsme dosáhli vysoké úrovně smíření a vzájemného porozumění. To jsou hodnoty, na které chceme dále navazovat.

Posselt zřejmě v neděli apeloval i na některé německé politiky, kteří na sjezdu vystoupili, například na proslov státního tajemníka německého ministerstva vnitra Stephana Mayera (CSU). „Jsem pevně přesvědčen, je to můj osobní názor, že do Evropy práva, bezpečnosti, míru a svobody nepatří takové dekrety,“ prohlásil v sobotu za silného potlesku stovek přítomných Mayer. 

Fotogalerie

Znovu tak otevřel téma, o kterém se na sudetoněmeckých sjezdech několik let vůbec nehovořilo. Na základě dekretů byli sudetští Němci v Československu po druhé světové válce zbaveni občanství i majetku.

Žádný z dalších řečníků ale dekrety nezmínil. Nový bavorský premiér Markus Söder (CSU) v neděli v souvislosti s vyjádřením Mayera hovořil o tom, že způsobilo „určité podráždění“. Mayer je podle něj ale ještě mladý muž. 

Ve svém projevu, který byl často přerušován potleskem, také Söder ocenil svého předchůdce ve funkci Horsta Seehofera (CSU), kterému se podle něj podařilo otevřít bránu k nové kvalitě vztahů a porozumění s Čechy. „Je to náš úkol tuto bránu držet otevřenou,“ prohlásil jednapadesátiletý politik. „Kontakt mezi Bavorskem a Českem a Německem a Českem je dobrý, ale může být ještě lepší,“ vyjádřil také své přesvědčení Söder, který věří, že v Praze brzy vznikne nová vláda.

Případné zrušení Benešových dekretů je na Češích

Posselt, podle něhož je případné zrušení Benešových dekretů na Češích, ve svém projevu také jasně odmítl nacionalismus. „Kolektivní forma egoismu je nacionalismus a nacionalismus je jedna z největších blbostí, které lidstvo vymyslelo,“ prohlásil.

20.května 2018 v 11:03, příspěvek archivován: 20.května 2018 v 12:24

#Sudetendeutscher Tag in #Augsburg. Bekenntnis zu Kultur und Heimat. Wann lernt die Menschheit endlich aus der Geschichte? Vertreibung weltweit ächten, #Heimat ist #Menschenrecht! https://t.co/Gmp0ZJzAnI

I když letos po dvou letech na sudetoněmeckém sjezdu nejsou zástupci české vlády, ocenil Posselt přítomnost jiných českých politiků a také českého velvyslance v Německu Tomáše Podivínského. 

Už v pátek Posselt vyjádřil přesvědčení, že se v příštích letech sudetoněmecký sjezd uskuteční přímo v Česku. Jako jedno z možných měst konání zmínil Brno (více jsme psali zde).

Sudetští Němci se v příštích letech sejdou v Česku, plánuje Posselt

Vztahy Čechů a sudetských Němců se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že Sudetoněmecké krajanské sdružení ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům po druhé světové válce zkonfiskován. Z české strany byl důležitý mimo jiné mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), který v roce 2013 vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při odsunu po druhé světové válce.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři miliony Němců. Česko-německá deklarace z roku 1997 v této souvislosti hovoří o vyhánění a nuceném vysídlení. Podle česko-německé komise historiků při něm přišlo o život patnáct až třicet tisíc Němců. 

Město Augsburg, kde se uskutečnil 69. sjezd sudetských Němců.

Město Augsburg, kde se uskutečnil 69. sjezd sudetských Němců.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Pojďte k nám. Německo nemá dostatek ošetřovatelů, láká je i z Kosova

Ilustrační snímek

Nedostatek ošetřovatelů a pomocného personálu v nemocnicích nebo domovech důchodců Německo pociťuje stále silněji. Na...

Islámský stát začal kšeftovat se dřevem, afghánské lesy rychle mizí

Americký voják pozoruje rozeklané soutěsky v afghánské provincii Kunar (srpen

Čarokrásné lesy v afghánské provincii Kunar rychle mizí a vinu na tom nese i Islámský stát. Teroristická organizace...

Britští konzervativci volí premiéra. Favorit Johnson už spustil vlnu demisí

O místo lídra Konzervativní strany a britského premiéra se utká exministr...

Británie v úterý po více než měsíci završí proces výběru nového lídra vládní Konzervativní strany a tedy i budoucího...

Najdete na iDNES.cz