Chceme se smířit, vzkázali sudetští Němci. Na sjezdu řečnili i o dekretech

  12:31aktualizováno  13:52
Šéf sudetských Němců Bernd Posselt v neděli zopakoval touhu pokračovat v dosavadní cestě usmíření s Čechy. Na sjezdu sudetských Němců v bavorském Augsburgu také jasně odmítl nacionalistické tendence, které se v současnosti znovu objevují. Přesto někteří řečníci na sjezdu znovu otevřeli téma Benešových dekretů.

Šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt vystoupil v bavorském Augsburgu na 69. sjezdu SL (19. května 2018). | foto: AP

Posselt pochválil cestu ke smíření, kterou se oběma stranám v posledních letech podařilo ujít. „Nechceme tuto cestu opustit a apelujeme na ostatní, aby tuto cestu neopouštěli,“ zdůraznil šéf Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL).

Ke vztahům se sudetskými Němci se krátce po sjezdu vyjádřil i ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický. „V našich vztazích jsme dosáhli vysoké úrovně smíření a vzájemného porozumění. To jsou hodnoty, na které chceme dále navazovat,“ uvedl na Twitteru.

20.května 2018 v 12:19, příspěvek archivován: 20.května 2018 v 12:39

V česko-bavorských sousedských vztazích jsou před námi velké úkoly. Sudetští Němci jsou nedílnou součástí těchto vztahů, stejně tak debaty o minulosti. V našich vztazích jsme dosáhli vysoké úrovně smíření a vzájemného porozumění. To jsou hodnoty, na které chceme dále navazovat.

Posselt zřejmě v neděli apeloval i na některé německé politiky, kteří na sjezdu vystoupili, například na proslov státního tajemníka německého ministerstva vnitra Stephana Mayera (CSU). „Jsem pevně přesvědčen, je to můj osobní názor, že do Evropy práva, bezpečnosti, míru a svobody nepatří takové dekrety,“ prohlásil v sobotu za silného potlesku stovek přítomných Mayer. 

Fotogalerie

Znovu tak otevřel téma, o kterém se na sudetoněmeckých sjezdech několik let vůbec nehovořilo. Na základě dekretů byli sudetští Němci v Československu po druhé světové válce zbaveni občanství i majetku.

Žádný z dalších řečníků ale dekrety nezmínil. Nový bavorský premiér Markus Söder (CSU) v neděli v souvislosti s vyjádřením Mayera hovořil o tom, že způsobilo „určité podráždění“. Mayer je podle něj ale ještě mladý muž. 

Ve svém projevu, který byl často přerušován potleskem, také Söder ocenil svého předchůdce ve funkci Horsta Seehofera (CSU), kterému se podle něj podařilo otevřít bránu k nové kvalitě vztahů a porozumění s Čechy. „Je to náš úkol tuto bránu držet otevřenou,“ prohlásil jednapadesátiletý politik. „Kontakt mezi Bavorskem a Českem a Německem a Českem je dobrý, ale může být ještě lepší,“ vyjádřil také své přesvědčení Söder, který věří, že v Praze brzy vznikne nová vláda.

Případné zrušení Benešových dekretů je na Češích

Posselt, podle něhož je případné zrušení Benešových dekretů na Češích, ve svém projevu také jasně odmítl nacionalismus. „Kolektivní forma egoismu je nacionalismus a nacionalismus je jedna z největších blbostí, které lidstvo vymyslelo,“ prohlásil.

20.května 2018 v 11:03, příspěvek archivován: 20.května 2018 v 12:24

#Sudetendeutscher Tag in #Augsburg. Bekenntnis zu Kultur und Heimat. Wann lernt die Menschheit endlich aus der Geschichte? Vertreibung weltweit ächten, #Heimat ist #Menschenrecht! https://t.co/Gmp0ZJzAnI

I když letos po dvou letech na sudetoněmeckém sjezdu nejsou zástupci české vlády, ocenil Posselt přítomnost jiných českých politiků a také českého velvyslance v Německu Tomáše Podivínského. 

Už v pátek Posselt vyjádřil přesvědčení, že se v příštích letech sudetoněmecký sjezd uskuteční přímo v Česku. Jako jedno z možných měst konání zmínil Brno (více jsme psali zde).

Sudetští Němci se v příštích letech sejdou v Česku, plánuje Posselt

Vztahy Čechů a sudetských Němců se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že Sudetoněmecké krajanské sdružení ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům po druhé světové válce zkonfiskován. Z české strany byl důležitý mimo jiné mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), který v roce 2013 vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při odsunu po druhé světové válce.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři miliony Němců. Česko-německá deklarace z roku 1997 v této souvislosti hovoří o vyhánění a nuceném vysídlení. Podle česko-německé komise historiků při něm přišlo o život patnáct až třicet tisíc Němců. 

Město Augsburg, kde se uskutečnil 69. sjezd sudetských Němců.

Město Augsburg, kde se uskutečnil 69. sjezd sudetských Němců.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Vyšetřovatelé oznámí nová zjištění o sestřelu MH17, do médií unikla jména

Trosky malajsijského boeingu na základně v nizozemském městě Gilze Rijen (13....

Mezinárodní skupina vyšetřovatelů ve středu oznámí nová zjištění v případu letadla malajsijského letounu sestřeleného v...

Uprchlíků je nejvíce za téměř sedmdesát let, na světě je 71 milionů běženců

Nově jmenovaný Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi

Na světě bylo loni 70,8 milionu uprchlíků, kteří museli odejít z domovů kvůli válkám nebo pronásledování. Počet běženců...

Chceme demisi Babiše, volali demonstranti u budovy Evropské komise v Bruselu

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Asi dvě stovky demonstrantů v Bruselu žádaly v úterý demisi českého premiéra Andreje Babiše. Nedaleko budovy Evropské...

Najdete na iDNES.cz