Politikům AfD nenaléváme. Další berlínská restaurace kádruje hosty

  19:55aktualizováno  19:55
Předáky protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) odmítla obsloužit berlínská italská restaurace Bocca di Bacco. Podle jejích představitelů AfD diskriminuje lidi jiného původu či smýšlení. Mluvčí AfD označil odepření rezervace za nedemokratické a hloupé. Bojkot největší opoziční straně již dříve vyhlásila jiná berlínská restaurace.

Spolupředseda AfD Jörg Meuthen oznámil, že se také nechce stát lídrem strany do voleb (22. dubna 2017) | foto: Reuters

AfD, kterou mnozí politologové označují za pravicově populistickou, je třetí nejsilnější stranou ve spolkovém sněmu. Kritici jí kromě extremismu vyčítají i neoprávněné přijetí finančních darů. Za ty dostala v dubnu od správy spolkového sněmu pokutu v přepočtu 10,3 milionu Kč. Německá tajná služba prověřuje podezření na možné spojení AfD s Ruskem.

Fotogalerie

Do luxusní italské restaurace kousek od Bundestagu chtěli v pondělí špičky AfD zajít na večeři. Podnik jim ale odmítl přichystat stůl, jak rychle odpověděl. 

„Chceme vám sdělit, že dnes pro vás nepřipravíme žádný stůl. Politiky a jejich zaměstnance, kteří diskriminují a diskreditují lidi na základě jejich původu, náboženství, politického postoje nebo barvy pleti nechceme obsluhovat,“ napsala AfD Anke Naberová z Bocca di Bacco. 

Zdůvodnění, že členové AfD „diskriminují a diskreditují“ lidi podle původu zopakoval i manažer restaurace Martin Birnbaum. Dodal, že podnik odmítl udělat rezervaci AfD už loni. 

Majitel restaurace Alessandro Mannozzi deníku Die Welt sdělil, že složení týmu podniku i jeho hostů je mezinárodní a rozdílné. AfD podle něj nesdílí hodnoty otevřenosti a tolerance, proto její členové nejsou vítáni. 

„Berlínská restaurace Bocca di Bacco odepřela politikům AfD vstup. Nedemokratické a hloupé,“ poznamenal na Twitteru mluvčí parlamentní frakce AfD Christian Lüth. 

Spontánně naplánované večeře se měli zúčastnit předsedové AfD Jörg Meuthen a Alexander Gauland, předsedkyně parlamentní frakce AfD Alice Weidelová a šéf poslanců AfD Bernd Baumann. Nakonec se rozhodli sejít v prostorách Parlamentní společnosti, uvedl Die Welt

Vylučovány jsou i děti členů AfD

V listopadu 2016 se podobně proti AfD vymezila berlínská restaurace ověnčená Michelinskou hvězdou Nobelhart & Schmutzig. Její vlastník na vchodové dveře vedle nálepek s přeškrtnutými zbraněmi, mobilem a fotoaparátem přidal i jednu s přeškrtnutým nápisem AfD. 

Dcera političky AfD recitovala o útoku imigranta, diskvalifikovali ji

Krok vyvolal na sociálních sítích prudké a protichůdné reakce. Někteří vyjadřovali porozumění, jiní nesouhlas a část veřejnosti zajímalo, jak bude obsluha zjišťovat politické smýšlení hostů. 

Vylučování nečelí jen členové AfD, ale někdy i jejich děti. Letos v březnu se rozvířila polemika o soukromé berlínské základní škole, která nepřijala dceru politika AfD s odkazem na veřejné angažmá jejího otce

Školská správa případ neoznačila za nepřípustnou diskriminaci, což kritizovaly i jiné strany než AfD. Závěr správy se nelíbil ani předsedovi svazu učitelů.

Zemanovi nenaléváme

Prezidenta Miloše Zemana a jeho doprovod odmítli v srpnu 2013 pohostit v penzionu v krkonošském Modříně, který provozují manželé Pallovi. Tito Zemanovi kritici poté čelili zvýšenému zájmu kontrolorů a trestnímu oznámení. Zeman se však od jejich vyšetřování distancoval. 

Hon na Trumpovce. Rozčilení lidé vyhánějí prezidentovy blízké z restaurací

Manažer ostravského hotelu Brioni Tomáš Krčmář v roce 2014 oznámil, že u sebe neubytuje Rusy, pokud písemně nestvrdí, že neschvalují anexi ukrajinského Krymu ze strany své vlasti. 

Firma provozující hotel dostala od České obchodní inspekce pokutu za diskriminaci spotřebitelů. Proti ní se ale úspěšně odvolala k Ústavnímu soudu. Případ tak bude muset znovu řešit Nejvyšší správní soud. 

Pozadu v zatahování politiky do byznysu nezůstávají ani ve Spojených státech. Loni v červnu Trumpovu mluvčí Sarah Sandersovou ze svého podniku vyprovodila majitelka restaurace Rudá slepice ve virginském Lexingtonu

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Planeta se otepluje a hladina moře stoupá rychleji, varují meteorologové

Lidé pozorují obrovské vlny u majáku u portugalského Nazaré (Portugalsko, 2....

Dopady klimatických změn jsou stále intenzivnější a urychlují se, uvedla ve své nejnovější studii Světová...

TÝDEN OBRAZEM: Obří biologický obraz v Ženevě a orangutani na svobodě

RUKU V RUCE. Francouzsko-švýcarský umělec vystupující pod přezdívkou Saype...

V Ženevě vytvořil umělec obří biologicky rozložitelný obraz z uhlí, křídy, a mléčných proteinů. To v Brazílii stále...

Demonstranti v Hongkongu poničili nákupní centrum a střetli se s policií

Demonstranti v Hongkongu zdemolovali vybavení nákupního střediska na předměstí...

Nedělní demonstrace v Hongkongu se po poklidném začátku začaly vyhrocovat. Protestující v nákupním středisku na...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz