Podle listu Die Welt trojice Pekingu údajně předávala informace o vojenské technice a spolupracovala s čínskou tajnou službou MSS. Dotyčné osoby byly zadrženy v Düsseldorfu a Bad Homburgu.
Jejich byty a pracoviště byly prohledány. Trojice je podezřelá, že pro čínskou tajnou službu pracovala nejméně od roku 2022. Jeden z ní, Thomas R., údajně MSS v Německu opatřoval informace o vojensky využitelných inovativních technologiích, píše Die Welt.
V Německu zadrželi dva Rusy, sabotážemi chtěli zabránit v pomoci Ukrajině![]() |
Manželé Herwig F. a Ina F., kteří z Düsseldorfu provozovali firmu, jsou podezřelí, že Thomasi R. v jeho činnosti pomáhali. S pomocí jejich firmy se údajně podařilo navazovat kontakty a spolupráci s lidmi z oblasti německé vědy a výzkumu.
Zatýkalo se také v Británii
Ve Velké Británii policie v pondělí zatkla dva muže pro podezření ze špionáže pro Čínu. Jeden z nich údajně pracoval v britském parlamentu jako rešeršista pro poslankyni za vládní konzervativce Alicii Kearnsovou, informovala agentura Reuters.
Napříč Evropou sílí obavy z čínské špionážní aktivity a Británie v posledních měsících své znepokojení dávala najevo stále hlasitěji, poznamenala agentura Reuters.
Dva muži ve věku 32 a 29 let byli obviněni z předávání utgajovaných informací Číně, což by znamenalo porušení zákona o státním tajemství. Ještě v den zatčení, tedy v pondělí, se mají objevit u soudu.
„Bylo to velmi komplexní vyšetřování případu, v němž jde o velmi vážná obvinění,“ uvedl šéf protiteroristického oddělení londýnské policie Dominic Murphy.
Jedním z obviněných je podle policie Christopher Cash. Už loni v září napsal týdeník The Sunday Times, že muž tohoto jména byl zadržen kvůli špionáži a že zajišťoval rešerše pro předsedkyni zahraničního výboru Dolní sněmovny Kearnsovou.
Čínské velvyslanectví v Londýně se podle Reuters k obviněním zatím nevyjádřilo.