ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Svolávání muslimů k modlitbě neohrožuje práva křesťanů, rozhodl soud

  • 355
Jenom to, že slyšíte páteční svolávání k muslimské modlitbě, vaši vlastní náboženskou svobodu nijak neohrožuje. Přesně to vzkázal soud v německém Münsteru křesťanskému páru, který si stěžoval na halekání muezzinů ve své obci. Původní rozsudek nižší instance dal přitom žalujícím za pravdu a mešita kvůli tomu musela být celé dva roky zticha.

Manželský pár z města Oer-Erkenschwick na západě Německa měl za to, že tradiční páteční svolávání k modlitbě v místní mešitě zasahuje do jejich práva na svobodu vyznání. Oba křesťané proto už v roce 2015 podali žalobu.

Soud jejich stížnost před dvěma lety uznal a muezzini se svou činností museli přestat. Soudci v Münsteru však ve středu rozsudek zvrátil a oznámil, že pouhý sluchový vjem nikoho neohrožuje. 

„Každá společnost musí přijmout, že si někdy bude vědoma toho, že jiní praktikují svou víru,“ uvedla podle stanice Deutsche Welle soudkyně Annette Kleinschnittgerová. Dodala, že dokud nikdo druhého nenutí uctívat jakoukoliv víru proti jeho vůli, pro stížnost neexistuje právní základ.

O samotný hluk, který při svolávání k modlitbě vzniká, prý žalujícím nešlo, jak upřesnil jejich právní zástupce. „Nemělo by se to srovnávat se zvoněním kostelních zvonů,“ řekl. Ještě před zákazem se z mešity ozývalo volání v arabštině jednou týdně po dobu dvou minut. Maximální limit byl patnáct minut.

Němci chtějí vyhnat Erdogana z mešit, budou vychovávat vlastní imámy

Vypnutý tlampač se tak může znovu rozeznít. Větší problém u této mešity je ovšem uvnitř. Budova patří pod správu Turecko-islámské unie pro náboženské záležitosti (DITIB), která v celé zemi zaštiťuje kolem devíti set mešit.

Organizaci přímo financuje turecká vláda, která také zajišťuje vzdělání imámům ve „svých“ mešitách. Unie je proto pod dozorem německých tajných služeb a vládní kabinet se snaží vliv Turecka v zemi omezit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video