Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili rakousko-německou hranici (1. listopadu 2015). | foto: Reuters

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

  • 452
Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět do Turecka. Ztratili totiž naději, že by si do Německa mohli přivést rodinu a blízké. Na cestě zpět často využívají služeb převaděčů.

O takzvané „balkánské trase naopak“ informovala ve své čtvrteční reportáži německá televize ARD. Podle ní se na tuto cestu vydávají Syřané, kteří v Německu nedostali status uprchlíka, ale jen doplňkovou ochranu.

Německá vláda slučování rodin těchto běženců přerušila v roce 2016. Povoleno by měla být opět letos na začátku srpna, maximálně však bude moci přijít tisíc rodinných příslušníků měsíčně.

Někteří Syřané tak už ztrácejí naději, že by se v Německu mohli se svými blízkými setkat a rozhodli se za nimi vrátit do uprchlických táborů v Turecku. „Radši zemřeme, než abychom žili odděleně,“ cituje je ARD. Na Facebooku údajně existuje speciální skupina, kde si zájemci o cestu zpět navzájem radí.

Na cestě zpět využívají služeb převaděčů, kteří je převedou přes řeku Evros na řecko-turecké hranici. Jeden převaděč německé televizi prozradil, že dostal do Turecka skupinu 50 lidí, kteří měli právo zůstat v Německu, ale rozhodli se vrátit se za svými rodinami. Od každého dostal 200 eur (asi 5 000 korun).

Citlivé téma

Trend potvrzují i němečtí představitelé při Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, čísla vracejících se Syřanů však nedokážou odhadnout. Statistiku nemá k dispozici ani Spolková agentura pro migraci a uprchlíky, podle níž cizinci s povolením k pobyt mohou klidně cestovat mimo Evropu.  Podle ARD jde o stovky až tisíce lidí.

Günter Burkhardt z frankfurtské organizace Pro Asyl pomáhající uprchlíkům kvůli tomu dohodu mezi CDU/CSU a SPD o omezení slučování rodin ostře kritizuje. „Je to dramatický důsledek katastrofické chyby koaliční vlády,“ prohlásil podle Deutsche Welle Burkhadt. Němečtí Zelení situaci označili za absurdní, vzhledem ke kontroverzní dohodě s Ankarou, díky níž se podařilo masový příliv uprchlíků v březnu 2016 výrazně omezit. 

Slučování rodin uprchlíků s doplňkovou ochranou je v Německu politicky velmi citlivé téma. Odhaduje se, že za lidmi s doplňkovou ochranou by do Německa mohlo celkem dorazit několik desítek tisíc nejbližších příbuzných. U lidí se statusem uprchlíka, bylo slučování rodin možné i v uplynulých dvou letech. Loni touto cestou do spolkové republiky přišlo zhruba 85 tisíc rodinných příslušníků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video