Soukromá škola odmítla dítě člena AfD, podle úřadu nejde o diskriminaci

  12:44aktualizováno  12:44
Soukromá berlínská základní škola se nedopustila diskriminace, když nepřijala dceru politika protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD). Tvrdí to školská správa, se kterou ale nesouhlasí nejen AfD, ale ani další strany a předseda svazu učitelů.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Opoziční AfD, kterou mnozí politologové označují za pravicově populistickou, je třetí nejsilnější stranou v německém spolkovém sněmu. Kritici AfD vyčítají kromě extremismu i přijetí několika údajně neoprávněných finančních darů. Německá tajná služba prověřuje podezření na možné spojení AfD s Ruskem

Fotogalerie

Waldorfská škola ve čtvrti Treptow loni nezapsala dceru nejmenovaného politika, který zastupuje AfD v berlínském parlamentu. Dívka přitom chodila do přidružené waldorfské mateřské školky, jejíž žactvo je obvykle upřednostňováno při výběru do vyšších stupňů waldorfských vzdělávacích zařízení. 

Případ přezkoumala školská správa, podle které mají soukromé školy právo zohlednit při výběru žáků i politické smýšlení jejich rodičů. Správa v tom nevidí rozpor se zákazem diskriminace, který je obsažen ve školském zákoně i všeobecném zákoně o rovném zacházení. 

Počty přihlášek na soukromé školy běžně násobně převyšují množství míst v nich. Waldorfská škola tvrdí, že nepřijetí holčičky pro ni nebylo snadné. Rozhodnutí prý předcházela konzultace s jejím otcem i matkou i s rodiči ostatních přihlášených žáků. 

Jako jeden důvod odmítnutí škola uvedla, že po dlouhém sporu by už nemohla k dívce přistupovat nezaujatě. Vedoucí školy Peter Lange doplnil, že výběr má stmelit třídní kolektiv, který může studovat společně (dlouhých) 12 až 13 let. K takovému společenství (chtě nechtě) patří i rodiče žáků a proto je přijatelné zohlednit i je.

Skandální ohýbání práva, zuří AfD

Zástupci školy si za přítomnosti učitelů promluvili s otcem i matkou o „obecných politických otázkách“. Zajímali se například o poslancův názor na manželství stejnopohlavních párů. Co z této diskuse vyplynulo a jak ovlivnila nepřijetí dívky list Der Tagesspiegel nezmínil. 

Udej svého učitele. AfD chce školy bez politiky, založila udavačský web

Nyní šestiletou holčičku přihlásili rodiče nakonec na státní školu. S rozhodnutím školské správy se ale AfD nemíní smířit. Předseda její frakce Georg Pazderski řekl, že chce verdikt nechat přezkoumat. Použitý výklad je podle něj v rozporu se zásadou rovnosti a jde o ohýbání práva. Situaci označil za skandál.

Nález správy se nelíbí ani senátorce pro vzdělávání Sandře Scheeresové ze sociální demokracie (SPD). „Považuji za velmi problematické, že dítě je činěno zodpovědným za politické angažmá svých rodičů. Ve školním systému jde o to, aby se děti mohly rozvinout v samostatné osobnosti,“ uvedla. Dodala, že má podezření na porušení zásady rovného zacházení. 

Předseda německého svazu učitelů Heinz Peter Meidinger varoval před tím, aby se děti postihovaly za politické smýšlení rodičů. Škola musí podle něj přistupovat k žákům neutrálně. „Všechno ostatní je diskriminace,“ poznamenal s tím, že waldorfská škola překročila hranice a zpronevěřila se svému výchovnému úkolu. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Policisté u Káhiry zabili 12 radikálů, měli spojitost s útokem na autobus

Bombový útok na autobus se zahraničními turisty na předměstí Káhiry v Egyptě....

Egyptští policisté při pondělní razii u Káhiry zabili 12 islámských radikálů. Informovalo o tom tamní ministerstvo...

Švédsko vydá zatykač na Assange, usiluje o jeho vydání z Británie

Švédská policie začne znovu vyšetřovat Assange kvůli znásilnění. (13. května...

Švédská prokuratura v pondělí oznámila, že požádala o formální zadržení zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange,...

Nevyhrožujte, bude to váš konec, vzkázal Trump Íránu. Napětí se stupňuje

Americký prezident Donald Trump na konferenci ve Washingtonu (17. května 2019)

Americký prezident Donald Trump v neděli na Twitteru pohrozil Íránu zničením. Zvýšil tak obavy z možného ozbrojeného...

Najdete na iDNES.cz