Merkelové CDU míří v Sasku a Braniborsku za nejhorší volební porážkou

  11:30aktualizováno  11:30
K nejhorším výsledkům od znovusjednocení Německa v roce 1990 směřuje podle prognóz v nedělních zemských volbách v Sasku a Braniborsku Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. O hlasy ji v těchto východoněmeckých spolkových zemích ji zřejmě připraví především protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) a také Zelení.

„Merkelová jedná protiústavně, musí pryč“ hlásí transparent na demonstraci v Drážďanech (16.8.2018) | foto: Reuters

Zelení se na celoněmecké úrovni stávají nejvážnějším soupeřem sesterských středopravicových stran CDU a CSU. Dopady nedělního hlasování mohou vyústit ve zvýšený tlak na šéfku CDU Annegret Krampovou-Karrenbauerovou.

Fotogalerie

Do dvojice voleb jde CDU se zcela jinou historickou zkušeností. V Sasku jasně vyhrála všechny volby od roku 1990 a vždy v této čtyřmilionové zemi při českých hranicích stavěla ministerského předsedu. 

V trojích ze šestice zemských voleb od znovusjednocení získali křesťanští demokraté dokonce více než polovinu všech hlasů. Jejich nejhorším výsledkem bylo 39 procent před pěti lety. Letos za ním patrně výrazně zaostanou, nejnovější průzkumy jim přisuzují kolem 30 procent hlasů. 

Úplně jiná je výchozí situace CDU v Braniborsku. Křesťanští demokraté zde měli vždy výrazně slabší postavení než v Sasku. Volby ve 2,5milionové zemi nikdy nevyhráli a ve vládě byli několikrát jen menším koaličním partnerem. 

Jejich maximem bylo 29,4 procenta hned v prvních volbách v roce 1990, minimem pak 18,7 procenta o čtyři roky později. Letos mohou pomýšlet na zhruba 18 procent hlasů.

Němci z NDR se cítí občany druhé kategorie

Část z poklesu CDU vysvětluje politolog z Technické univerzity v Drážďanech Christoph Meisselbach tím, že řada občanů na východě Německa je nespokojena nebo nedostatečně spokojena s vývojem po pádu berlínské zdi před 30 lety. 

Prokletí NDR. Na místa šéfů nemají Němci z východu šanci, volají po kvótách

Tehdejší kancléř Helmut Kohl v roce 1990 sliboval, že na východě bude brzy „kvetoucí krajina“, mnoho tamních obyvatel to tak ale navzdory razantním změnám ve výši platů, kvalitě života či životního prostředí nevidí. Řada lidí se dodnes cítí občany druhé třídy. 

„Jsou oblasti, kde to tak je. Jsou to takové nespravedlnosti, které mě rozčilují,“ potvrzuje saský padesátník Herbert Schulze a zmiňuje třeba přetrvávající rozdíl v platech nebo důchodech. „Mnoho věcí se nepovedlo,“ míní zase o uplynulých 30 letech Peter Geissler z braniborského Bernau.

Meisselbach vidí kořeny pocitu druhořadosti, který v Sasku sdílí 52 procent obyvatel, také v tom, že po pádu Německé demokratické republiky celou řadu důležitých pozic v justici, politice, médiích, byznysu nebo na univerzitách obsadili lidé ze západního Německa. 

„Všude tam se po pádu komunistického režimu dostal nadproporční podíl Západoněmců do vedoucích pozic a dodnes to pokračuje,“ podotýká. Potvrzují to i čísla Univerzity v Lipsku z roku 2016, podle nichž je východních Němců na vedoucích pozicích v zemích bývalé NDR jen 23 procent.

V Braniborsku chybí CDU silný lídr

Zdaleka ne všichni východní Němci se ale cítí být občany druhé třídy. Ti, co jsou s děním po roce 1989 spokojeni, mají mnohem větší tendenci volit křesťanské nebo sociální demokraty (SPD), kteří jsou za vývoj v posledních 30 letech primárně politicky zodpovědní. 

V Německu by nyní vyhráli volby Zelení

„Já se určitě necítím jako občan druhé třídy. Musíme mít na paměti to, co se všechno zlepšilo, co se povedlo. Učinili jsme pokrok, který je enormní. Nemůžeme si pořád jenom stěžovat,“ je přesvědčen učitel v důchodu z východosaského Zhořelce Jan Keller, který volbu CDU zvažuje. 

„Nedá se to dnes srovnat s dobou před 30 lety. Je dobře vidět, co se všechno změnilo a udělalo,“ říká i čtyřicátník ze saské obce Kamenz (Kamenec) Rene Steinert. 

I když mu vadí třeba fungování regionální dopravy, je celkově s prací saského ministerského předsedy Michaela Kretschmera (CDU) stejně jako 63 procent tamních obyvatel spokojen. 

„Dělá skvělou volební kampaň, je na tolika místech, mluví s lidmi,“ míní. Právě na čtyřiačtyřicetiletém politikovi, který během kampaně objel všech 60 volebních obvodů, i proto CDU do značné míry staví. 

AfD chtěla Merkelovou soudit, teď pokukuje po koalici s její stranou

V Braniborsku však žádnou podobnou osobnost nemá. S prací jejího tamního volebního lídra Inga Senftlebena je spokojeno jen 23 procent občanů, což se podepisuje i na preferencích celé strany.

Pokud v neděli hlasování v Sasku a Braniborsku dopadne tak, jak nyní ukazují průzkumy, pohorší si sice CDU výrazně, ale nebude to pro ni taková katastrofa, jako kdyby ji v obou zemích porazila AfD. 

Krampová-Karrenbauerová si však ani tak dopředu oddechnout nemůže. „Pokud nakonec bude mít CDU výsledky velmi špatné, může to vzbudit takový protest uvnitř strany, že se pod tlak dostane i spolková úroveň,“ soudí  Meisselbach. 

Merkelová v září 2017 koalici s AfD vyloučila: 

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Nakresleno a naplánováno: jak Turci chtějí vrátit miliony Syřanů domů

V pásmu, které nyní chtějí Turci obsadit, plánují pro uprchlíky postavit deset měst a 140 vesnic, každou po 5 000...

Používá Turecko špinavé zbraně? Popálené oběti budí podezření na fosfor

Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích dobývají syrské pohraniční město Rás al-Ajn....

V Rusku se ztratil kocour pašující drogy, měl být korunním svědkem

Hlavní důkaz v případu pašování drog do jedné z ruských věznic zmizel. Řeč je o kocourovi, který podle obžaloby donášel...

Američané neví, kdo jsou to Kurdové. Trumpova snacha šokovala veřejnost

Snacha amerického prezidenta Donalda Trumpa šokovala veřejnost svým prohlášením, že průměrný Američan vůbec netuší, co...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz