Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Citelně snížíme počet přicházejících běženců, slíbila v Alpách Merkelová

  13:57aktualizováno  18:25
Německá kancléřka Angela Merkelová oznámila, že chce podstatně snížit počet běženců přicházejících do Německa. Také Rakousko chce výrazně omezit příjem žadatelů o azyl, letos jich má být maximálně 37 500.
Německá kancléřka Angela Merkelová v alpském středisku Wildbad Kreuth. (20....

Německá kancléřka Angela Merkelová v alpském středisku Wildbad Kreuth. (20. ledna 2016) | foto: Reuters

„Shodujeme se, že chceme citelně a trvale snížit počet přicházejících běženců,“ řekla Merkelová při příjezdu na sjezd zemských poslanců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v alpském středisku Wildbad Kreuth.

„Myslím, že se musíme zasadit o odstranění příčin útěku a najít evropské řešení,“ dodala. Merkelová se dlouhodobě zasazuje o zavedení systému rozdělování běženců mezi členské státy Evropské unie, o zabezpečení vnějších hranic schengenského prostoru a o vytvoření registračních center v Řecku a Itálii, kde do Evropy většina uprchlíků vstupuje.

Pro další vývoj uprchlické krize budou podle kancléřky důležité páteční konzultace vlád Německa a Turecka, neboť Ankara se zavázala lépe chránit svou hranici s Řeckem a bojovat proti převáděčům, kteří pomáhají běžencům překonat Egejské moře. Posun v řešení uprchlické krize očekává také od únorového summitu EU.

Představitelé CSU v posledních měsících stále silněji vystupují v uprchlické krizi proti Merkelové, přestože se strana podílí na její vládě. Bavorští politici žádají tvrdší přístup k běžencům a někteří mluví i o uzavření německých hranic. Přes rakousko-bavorskou hranici přichází do Německa většina uprchlíků.

Do Německa loni přišlo 1,1 milionu uprchlíků, nejvíc od konce druhé světové války. V lednu se počet přicházejících snížil, stále se však denně pohybuje mezi 1500 a 3000, uvedl ve středu s odvoláním na spolkovou policii server Spiegel Online.

Němci poslali pryč 21 000 neúspěšných žadatelů o azyl

Německé ministerstvo vnitra ve středu informovalo, že poslalo zpět do vlasti téměř 21 tisíc neúspěšných žadatelů o azyl, což je dvojnásobek oproti roku 2014. Národnost repatriovaných ministerstvo nesdělilo.

Ze 37 tisíc lidí, kteří Německo opustili dobrovolně, tvořili 90 procent občané Kosova, Albánie a Srbska, kteří v zemi žádali o azyl především v první polovině loňského roku. Když německá vláda zařadila všechny státy západního Balkánu na seznam bezpečných zemí, přišli jejich občané o šanci získat v Německu azyl.

Podle aktuálních údajů zůstává v Německu zhruba 200 tisíc lidí, kteří by měli zemi opustit. Tři čtvrtiny z nich mají status „trpěných osob“ a úřady se je v dohledné době nechystají vrátit do země původu. Zbývajících 50 tisíc lidí však mělo zemi opustit, a proto jim hrozí nucená repatriace.

Uprchlická krize

O nuceném odchodu běženců z Německa se začalo ve větší míře diskutovat po sexuálních a loupežných útocích, k nimž došlo na silvestra v Kolíně nad Rýnem a dalších velkých městech.

Gauck se opřel do postkomunistických zemí

Německý prezident Joachim Gauck dnes ve švýcarském Davosu ostře kritizoval nedostatek evropské solidarity v nynější migrační krizi. Podle Gaucka je pochopitelná obava středoevropských států ze změn a jejich velká starost o zachování národní identity.

„Ale jen stěží mohu pochopit, když solidaritu s pronásledovanými odmítají právě země, jejichž politicky pronásledovaní občané se sami solidarity dočkali,“ řekl prezident. Připomněl tak období, kdy ze zemí komunistického bloku, včetně bývalého Československa, utíkali na Západ lidé nesouhlasící s režimem.

“Opravdu chceme, aby velké historické dílo - Evropa míru a prosperity - ztroskotalo na problému kolem uprchlíků? Nikdo, skutečně nikdo to nemůže chtít,“ zdůraznil německý prezident.

Gauck se rovněž vyslovil proti zavedení hraničních kontrol uvnitř Evropy. Upozornil, že ztráta svobody pohybu by nebyla dobrým řešením. „Nemělo by se nám podařit něco skutečně lepšího?“ poznamenal.

Rakušané: Do roku 2020 přijmem maximálně 127 500 azylantů

Rakousko chce výrazně omezit příjem žadatelů o azyl. Shodla se na tom vláda s hejtmany spolkových zemí. „Nemůžeme v Rakousku přijmout všechny žadatele o azyl,“ oznámil po jednání rakouský kancléř Werner Faymann. „Stanovili jsme toto číslo jako směrnici... Budeme zkoumat, co se stane, až tohoto limitu dosáhneme.“ dodal kancléř.

Letos chtějí Rakušané posoudit 37 500 žádostí, v příštím roce 35 tisíc, v roce 2018 30 tisíc a do 30. června 2019 ještě dalších 25 tisíc. Do konce roku 2019 tak Vídeň celkově přijme maximálně 127 500.

Země EU (+ Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko) přitom v průměru kladně vyřizují 48 procent žádostí o azyl (psali jsme zde).

Rakousko minulý týden také oznámilo, že na své území nepustí migranty, kteří mají v úmyslu pokračovat přes Německo do dalších západoevropských zemí. Následně obdobná opatření avizovaly Slovinsko a Chorvatsko, přes které vede balkánská migrační trasa. V reakci na to ke stejnému kroku přistoupilo ve středu i Srbsko. Oznámil to ministr práce a sociálních věcí Aleksandar Vulin, do jehož resortu spadá i problematika migrace.

„Na základě rozhodnutí rakouské vlády, jež nám bylo předáno prostřednictvím slovinské a chorvatské vlády, nebudou moci ode dneška pokračovat v cestě migranti, kteří nevyjádří úmysl požádat o azyl na území Rakouska nebo Německa,“ řekl srbský ministr.

Autoři: ,

Má Putin dvojníka? Kriminalista analyzuje záběry z Mariupolu

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Říkají jim „žduni“. V ruinách měst čekají na Rusy jako na osvoboditele

Přestože Bachmut dnes připomíná bojiště první světové války a tvrdé boje se už svádí i v jeho ulicích, v troskách...

Sobecký Západ používá dvojí metr, odsoudila Amnesty přístup k lidským právům

Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) odsoudila dvojí metr západních zemí, které podle ní rázně reagují na...

Rusko opět předvádí jaderné zbraně, cvičí s balistickými raketami Jars

Rusko zahájilo cvičení s mezikontinentálním balistickým raketovým systémem Jars. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že...

Rusové nepřímo potvrdili debakl u Vuhledaru. Skončil další velitel, uvádí se

Sledujeme online Nejvyššího vojenského velitele, který byl pověřen vedením ofenzivy na ukrajinské město Vuhledar ve východní oblasti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Mohlo by vás zajímat