Německo přitvrdí v deportacích, zvažuje obnovení vyhošťování Syřanů

  20:00aktualizováno  20:00
Německo v neděli představilo své plány na zjednodušení a urychlení deportací neúspěšných žadatelů o azyl nebo lidí, kteří měli podle Dublinské úmluvy zažádat o útočiště v jiné zemi Evropské unie. Německý ministr vnitra Horst Seehofer se rovněž pokouší najít způsob, jak do vlasti repatriovat zločince syrského původu.

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Nová opatření zahrnují například posílení požadavků na ohlašování večerních vycházek nebo zavedení čipového systému, který zaznamená, že si žadatel o azyl vyzvedl e-mail s příkazem k deportaci. Podobný systém zatím využívají jen dva spolkové státy - Hesensko a Dolní Sasko.

Fotogalerie

Novinkou je také možnost rezervovat letenku bez uvedení konkrétního jména odmítnutého žadatele o azyl. Pokud se původně zamýšlený pasažér nebude moci letu zúčastnit, může stát na jeho místo posadit jiného člověka, kterého úřady vybraly k deportaci. Opatření by mělo podle německého ministerstva vnitra poskytnout státním orgánům větší flexibilitu při nakládání s rezervovanými letenkami.

Policie navíc získá oprávnění k tomu, aby zadržela a uvěznila každého neúspěšného žadatele o azyl, který by mohl ohrozit bezpečnost letu. Nová opatření jsou podle stanice Deutsche Welle reakcí na teroristický útok z roku 2016, kdy právě odmítnutý žadatel o azyl Anis Amri najel na vánočních trzích v Berlíně do lidí poté, co se ho policie snažila neúspěšně vyhostit.

Mezi zastánce přísnějších azylových pravidel patří nový šéf německého Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) Hans-Eckhard Sommer. Podle něj je zapotřebí, aby „německé úřady uplatňovaly azylové právo důsledně a striktně i v individuálních případech”. Sommer do funkce nastoupil po Jutte Cordtové, která byla odvolána kvůli pochybným rozhodnutím právě při udělování azylu. 

Syřanům hrozí deportace, ministři projednají jejich obnovení

Zveřejnění plánovaných změn přišlo jen několik dní poté, co německé ministerstvo vnitra uvedlo, že zvažuje obnovení repatriace syrských migrantů. Na tu se přitom až do konce letošního roku vztahuje moratorium, které má zabránit návratu uprchlíků do válečné zóny. Podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera se úřady zabývají hlavně tím, jak deportovat zločince syrské národnosti.

Merkelová přiznala chybu v migrační politice. Ale jinou, než jí vyčítají

Německé ministerstvo zahraničí v minulém týdnu zveřejnilo tajnou zprávu o situaci v Sýrii, která má pomoci institucím a soudům při posuzování žádostí o azyl. Ačkoli některé detaily zůstávají tajemstvím, zpráva poukazuje na to, že „situace v Sýrii je i po šesti letech války stále obtížná a nestálá”.

Rozhodnutí o případném obnovení deportací Syřanů by mělo padnout do dvou týdnů, během kterých se v Magdeburgu sejde společně se Seehoferem všech šestnáct spolkových ministrů vnitra. Skupina loni rozhodla o ročním prodloužení moratoria, přestože proti byli ministři Bavorska a Saska.

Právě saský ministr vnitra Roland Wöller je hlasitým příznivcem deportací zločinců. „Hned jak to situace umožní, měli bychom mít možnost poslat lidi představující nebezpečí a zločince zpátky do Sýrie,“ uvedl Wöller. „Na ministerské konferenci nicméně určitě přihlédneme ke zprávě ministerstva zahraničí,” dodal.

Výrazně proti je opoziční Strana levice, podle které Seehofer otevírá dveře úplnému obnovení deportací. „Země zůstává otřesena občanskou válkou a terorismem. Prezident Bašár Asad terorizoval občany v minulosti, dělá to teď a pravděpodobně v tom bude pokračovat,” uvedla poslankyně Ulla Jelpkeová.

Podle údajů BAMF požádalo v loňském roce v Německu o azyl téměř 223 tisíc uprchlíků, syrskou národnost mělo 50 422 lidí. Syřané jsou nejčastějšími uchazeči, kterým Německo jejich žádost schválí, v roce 2017 udělilo status uprchlíka 34 880 z nich. Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Velká Albánie rozpíná křídla, chce k sobě připoutat Kosovo

Hřbitov bojovníků Kosovské osvobozenecké armády ve vsi Stagove (13. února 2018)

Albánský premiér Edi Rama dal znovu najevo, že jeho konečným cílem je spojit Albánii s Kosovem. Na začátku týdne...

TÝDEN OBRAZEM: Na koni přes plameny a lovec tuleňů z Grónska

Týden obrazem

Zatímco v Indii chystají věřící rýžové pokrmy pro boha slunce, v Hondurasu živoří lovci humrů s pár dolary denně. V...

Druhé referendum ani odklad brexitu nebudou, vzkázala poslancům Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová (9. ledna 2018)

Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí před poslanci odmítla možnost druhého referenda o EU, stejně jako výzvy k...

Najdete na iDNES.cz