V Berlíně proběhl rozsáhlý zátah na islamisty, mešita radikálů je uzavřena

  10:18aktualizováno  10:18
Německá policie v úterý ráno provedla v Berlíně rozsáhlou razii proti radikálním islamistům. Prohledávala především místa spojená s činností mešity ve čtvrti Moabit, kterou navštěvoval mimo jiné Tunisan Anis Amri, pachatel teroristického útoku na berlínský vánoční trh z loňského prosince. Modlitebna je od minulého týdne uzavřena.

Činnost spolku Fussilet 33, který mešitu v západní části německé metropole provozoval, zakázal soud na návrh města už v polovině února, uvedla rozhlasová a televizní stanice RBB. Úřady o tom ale informovaly až v úterý, kdy bylo rozhodnutí o zákazu doručeno. Modlitebnu, která byla místem setkávání radikálních islamistů, uzavřeli minulý sami provozovatelé. Zároveň vypověděli nájemní smlouvu.

Fotogalerie

Policie prohledávala 24 objektů na území metropole včetně bývalé mešity, patnácti bytů, dvou kanceláří a šesti vazebních cel. Razie, která začala v šest hodin ráno, se zúčastnilo kolem 460 policistů. Do akce se zapojili i jejich kolegové v Hamburku a braniborském Rüdersdorfu, kteří v obou městech prohledali po jednom bytu.

Dnešní zákrok sloužil mimo jiné k zabavení majetku spolku Fussilet 33. U příslušné banky si také německé úřady vyžádaly výpisy z konta za posledních šest měsíců.

Dvacet policistů pátralo také v budově v rezidenční čtvrti Märkisches Viertel. Podle mluvčího policie Winfrida Wenzela zde žije jeden z aktivních členů spolku Fussilet 33. „Máme vytipované členy, které budeme nadále sledovat,“ uvedl Wenzel.

Někteří politici podle berlínského deníku Der Tagesspiegel zákaz provozu mešity uvítali. „Zákaz je logickým krokem, protože mešita je zdrojem islamizace a radikalizace,“ prohlásil politik strany CDU Burkard Dregger. Georg Pazderski ze strany Alternativa pro Německo (AfD) sice zákaz ocenil, zároveň ale zkritizoval úřady, že proces trval příliš dlouho.

V moabitské mešitě se podle vyšetřovatelů setkávali radikálové, kteří byli připraveni páchat násilné činy. Fungovala údajně také jako náborová střediska pro vysílání islamistů do bojů na Blízkém východě a vybíraly se tu rovněž peníze na financování terorismu. Modlitebnu navštěvovali především Turci a muslimové z oblasti Kavkazu.

„Vědělo se, že mešita je teroristickým hnízdem v hlavním městě,“ řekl v úterý RBB odborník na terorismus Jo Goll. O jejím zákazu se uvažovalo už od roku 2015.

Uzavření mešity uspíšila skutečnost, že ji navštěvoval také Tunisan Anis Amri, který loni 19. prosince spáchal atentát na vánoční trhy na berlínském náměstí Breitscheidplatz (více o útoku zde). Teroristický čin, během kterého Amri najel uneseným kamionem do davu na trzích, si vyžádal 12 obětí včetně jedné Češky. Kolem 50 dalších lidí utrpělo zranění. Amriho zastřelila o pár dní později na útěku italská policie nedaleko Milána.

Policie se o mešitu zajímala ještě před atentátem a měla u ní nainstalované sledovací kamery. Ty zachytily krátce po útoku Amriho, který byl v hledáčku úřadů již dříve. Berlínská prokuratura jeho sledování v září loňského roku ovšem zastavila, protože neměla dostatek důkazů, že představuje nebezpečí.

Berlínská čtvrť Moabit

Berlínská čtvrť Moabit

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

USA chtějí další základny. V Polsku, i na ostrově, kde umírají uprchlíci

Radar, který je součástí systému protiraketové obrany USA. Podobný měl být...

Spojené státy zvažují postavit či udržet své vojenské základny v dalších nejméně třech zemích. Kromě Polska a Iráku i v...

Najdete na iDNES.cz