Už skoro třicet let provádí největší pojišťovací firma R+V každoroční výzkum největších strachů, které Němce trápí. Výsledky posledního průzkumu mezi 2 400 respondenty v koronavirové době však výzkumníky překvapily.
Ukázalo se totiž, že největší obavy mají Němci momentálně z další vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa, který letos bojuje o znovuzvolení. Pro 53 % respondentů by další vláda nevyzpytatelného šéfa Bílého domu znamenala, že svět by se mohl stát více nebezpečným.
Trump děsí německé respondenty dlouhodobě. V roce 2018, ve stejném průzkumu, jej 69 % Němců identifikovalo jako svou největší noční můru. Až na druhém místě se umístily obavy z migrační krize.
Podle profesora politických studií Manfreda G. Schmidta je znepokojení Němců z možného dalšího vítězství Trumpa v podzimních prezidentských volbách oprávněné s ohledem na Trumpovu obchodní válku s Čínou, útoky na dlouholeté americké spojence v čele s Německem či spory s Íránem.
Němci nemají z nákazy koronavirem strach
Koronavirová krize ještě prohloubila nedůvěru Němců v kontroverzního amerického prezidenta. Podle květnového průzkumu německé Körberovy nadace Trumpův způsob řešení epidemie v USA koronaviru zhoršil pohled respondentů na Spojené státy. Nejnovější průzkum společnosti Pew Research Center odhaluje, že pověst USA utrpěla i u dalších tradičních amerických spojenců, jako je Japonsko, Francie, Velká Británie, Kanada a Austrálie.
Povstání koronaskeptiků. Němce vystrašil útok radikálů na Reichstag |
V průzkumu R+V se strach z nákazy koronavirem objevil až na 17. místě. Němci se dokonce bojí toho, že vážně onemocní, méně než před rokem. Tyto obavy zmiňovalo 32 % respondentů, o tři procentní body méně než předtím. Strach, že globalizace povede ke zvýšenému výskytu pandemií, vyjádřilo 42 % respondentů.
Výzkumníci přiznávají, že očekávali větší strach lidí z nákazy virem. „Vzhledem k rychlému šíření viru po celém světě jsme očekávali vyšší čísla. Podle našich zjištění se lidé mnohem více bojí, že by virus mohl ohrozit jejich ekonomický blahobyt, spíše než jejich zdraví,“ řekla Deutsche Welle Brigitte Römstedtová, vedoucí infocentra R + V.
Hospodářské důsledky koronavirové krize dělají Němcům značné starosti. Poprvé za posledních šest let se mezi sedm největších obav vrátil strach z rostoucích životních nákladů, čehož se děsí 51 % respondentů. I na dalších čelních místech žebříčku jsou obavy ekonomického rázu: strach, že němečtí daňoví plátci budou muset platit za předlužené země EU (49 %) či strach z hospodářského poklesu (48 %).
Na předních místech se objevilo i znepokojení z extrémního počasí a přírodních katastrof (44 %) nebo obavy z dalšího napětí mezi domácími a cizinci po příchodu dalších migrantů (43 %). Téma migrace ale neděsí Němce už tolik jako v minulosti, totéž platí i pro další dříve podstatná vnitropolitická témata jako terorismus či politický extremismus.
Ukáznění Němci, lehkomyslní Češi. Proč se u nás covid-19 šíří rychleji |
Vzhledem k probíhající koronavirové krizi výzkumníky velmi překvapilo, že letošní index strachu je na nižších hodnotách (37 %) než minulý rok (39 %). Jedná se o vůbec nejnižší hodnoty od roku 1992.
„Němci v žádném případě nereagují na pandemii panikou,“ okomentovala výsledky Römstedtová. Podle ní mají lidé pocit, že „že máme vše pod kontrolou a dokážeme to zvládnout.“
Poměrně uvolněný postoj Němců souvisí zřejmě s nezvykle vysokou mírou důvěry, kterou mají k vládě. Jen 40 % respondentů si myslí, že politici nejsou schopni vykonávat svou práci, nejnižší číslo od počátku průzkumu. I podle jiného průzkumu jsou Němci obecně spokojení s tím, jak vláda reagovala na krizi.