Vytopený dům v německém lázeňském městě Bad Münstereifel. (19. července 2021) | foto: Reuters

Německo řeší zničené vesnice po povodni. Obnovit, nebo přesunout?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Němečtí ekologové navrhují nechat v záplavových oblastech krajinu volnou. Zatím marně. Řada domů je po devastujících povodních nestabilní či úplně zbořená. Jako řešení se nabízí například prázdné domy v bývalých hnědouhelných oblastech, o tom ale obyvatelé oblastí postižených povodní příliš slyšet nechtějí.

Nestabilní a zbořené domy, silnice a železniční koleje, zničená elektrická, plynová a telefonní infrastruktura. Škody po rozsáhlých povodních, které postihly zejména jihozápad Německa, poslední dny odklízejí obyvatelé zasažených oblastí za pomoci armády a hasičů, spolková vláda a zemské vlády na obnovu zasažených oblastí dávají stamiliony eur.

Dosud nezodpovězená ale zůstává základní otázka: Je vhodné obnovit zástavbu v původním rozsahu? Nebo část obcí přesunout na bezpečnější místo a povodí řek nechat volné jako záplavové oblasti? 

Z původních záplavových oblastí v Německu zůstala volná již jen třetina. Dvě třetiny jsou zastavěny dopravní infrastrukturou a průmyslovými a obytnými budovami.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video