Polsko má svou Annu Frankovou. Její deník čekal v trezoru 70 let

  19:14aktualizováno  19:14
Téměř sedmdesát let čekal v bankovním sejfu deník dospívající židovské dívky Renii Spiegelové, která na jeho stranách popsala druhou světovou válku v Polsku, sovětskou okupaci a život v ghettu. Její rodina po letech našla sílu, aby text plný bolestivých vzpomínek zveřejnila. „Bojím se smrti. Bože prosím, zachraň nás,“ píše v něm Renia.

Židovská dívka Renia Spiegelová, která zahynula za druhé světové války v Polsku. | foto: Facebook

Reniin deník dostal název: Život mladé dívky ve stínu holokaustu a na pulty knihkupectví přijde 17. září. Už nyní jej mnozí kvůli přehlednosti a obratnosti psaní srovnávají s deníkem holandské židovské dívky Anny Frankové, která za druhé světové války popsala život své rodiny v úkrytu v Amsterdamu.

Fotogalerie

Renia Spiegelová se narodila a žila v Přemyšli na jihovýchodě Polska. Deník dlouhý téměř sedm set stran začala psát v lednu 1939, když jí bylo patnáct let. Tehdy podle CNN zaznamenala útěk před bombardováním, mizení ostatních židovských rodin neznámo kam a vznik židovského ghetta.

Reniu a její sestru Arianu tehdy úřady oddělily od matky Rózy, která zůstala na západní straně náležící pod německou správu. Sestry zůstaly na východním území okupovaném Sovětským svazem.

„Hledám někoho, s kým bych mohla sdílet své každodenní starosti i radosti. Od dnešního dne začínáme velmi srdečné přátelství. Kdo ví, jak dlouho vydrží?“ napsala dívka do deníku 31. ledna 1939.

Jako nadaná básnířka dívka naplnila svůj zápisník desítkami veršů. Na stránkách deníku se rozepsala také o své velké lásce k židovském chlapci Zygmuntu Schwarzerovi. Svůj první polibek si s ním vyměnila jen několik hodin předtím, než do Přemyšle vtrhly v létě 1941 nacistické jednotky.

Od holokaustu uběhlo příliš mnoho času, říká expert o vzestupu antisemitismu

Krátce po svých sedmnáctinách si Renia zapsala, že musí nosit na paži bílou pásku s modrou hvězdou, kterou nacisté označovali židovské obyvatelstvo. „Pro tebe zůstanu tou stejnou Reniou, pro ostatní jsem ale něčím podřadným,“ napsala 26. června 1941.

O rok později se situace v Polsku vyhrotila. „Kamkoli se podívám, tam je krveprolití. Pogromy. Zabíjení. Vraždění. Pane Bože, nech nás prosím žít. Nechci umřít. Zažila jsem tak málo. Bojím se smrti. Všechno je tak hloupé, malicherné a nedůležité. Dnes ještě přemýšlím, ale zítra bych mohla přestat myslet navždy,“ popsala své emoce Renia.

11.září 2019 v 11:02, příspěvek archivován: 13.září 2019 v 10:57

If you have tears.. listen (https://t.co/3hJYp8lMIb start at 2.22.42). The diary of Renia Spiegel - shot by the Nazis - published today. Her sister still can't bear to read it: "its for the world, not for me... it keeps on going, this hatred. It's awful" https://t.co/HxUhcPpvkz

Dívka nejprve skončila v přemyšlském ghettu, odkud ji v červenci 1942 propašoval Zygmunt. Poslední dny svého života se ukrývala s jeho rodiči na půdě jednoho z městských domů, kde je objevili němečtí vojáci. Trojici vyvlekli ven a všechny na místě zastřelili. Renii bylo tehdy osmnáct let.

Hrozně se bojím smrti, napsala dívka do deníku

„Tři výstřely. Tři ztracené životy,“ napsal Zygmunt na závěr deníku, který mu Renia svěřila. Ačkoli Zygmunta nacisté krátce po její smrti deportovali do Osvětimi, stihl zápisník uložit u svých polských přátel. Po válce emigroval do USA, kde se mu podařilo deník roku 1950 vrátit Reniině sestře Arianě a její matce, které rovněž emigrovaly do New Yorku.

Přeživší ale neměly sílu text číst a umístily jej do bankovního sejfu. Tam čekal až do roku 2012, kdy ho objevila Arianina dcera Alexandra Bellaková, která se postarala o jeho překlad do angličtiny, aby si ho mohl přečíst celý svět. Její sedmaosmdesátiletá matka ho ale kvůli vzpomínkám nikdy nepřečetla celý.

„Slyš ó Izraeli, zachraň nás, pomoz nám. Ochránil jsi mě před kulkami, bombami a granáty. Dej mi sílu a pomoz mi přežít, pomoz nám všem,“ zní podle listu The Independent úplně poslední zápis v dívčině deníku. 

12.září 2019 v 21:46, příspěvek archivován: 13.září 2019 v 10:59

Ditari sekret i Renia Spiegel për luftën nazise - https://t.co/tNChikV0QS https://t.co/dCOruAWQfQ

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Na Šumavě je tygr, tvrdí řidička. Hlášení prověřuje bavorská policie

Bavorská policie dostala oznámení, že se po Šumavě v okolí bavorského Zwieselu pohybuje tygr. Úřady zpočátku...

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz