„Dívky si na festival často pořizují oblečení, které má příliš krátký střih a je ušité z levných a nekvalitních materiálů. Takové šaty nemají s tradičním krojem nic společného,” uvedl například jeden německý spisovatel v rozhovoru pro list The Times. Podle něj má mnoho lidí potřebu přijít v dirndlu (ženském lidovém oděvu), ale zároveň nechtějí investovat do jeho tradiční podoby. „Jejich šaty často vypadají jako z pornofilmu,” dodává pobouřeně spisovatel.
Podle australského serveru news.com počet lidí, kteří si na Oktoberfest oblečou tradiční bavorský kroj, v posledních letech strmě narůstá.
„Dirndl je velice krásný - každý v něm může vypadat hezky. Někteří lidé si ale oblékají šaty, ve kterých vypadají jako blázni. Všude na festivalu jsou Australané a Italové, kteří si koupí kompletní bavorský kroj za 250 euro (6 500 korun) a myslí si, že jsou praví Bavoři. To je jako bych se kolem procházel nahý a tvrdil, že jsem Australan,” rozčiluje se sedmdesátiletý Franz Thalhammer, bývalý vedoucí lidové kapely Georgenstoana Baierbrunn z Mnichova.
Mladší generace se chce předvést na sociálních sítích
Také obchodníci potvrzují, že zákaznice stále častěji vyžadují více „sexy” verzi tradičního německého outfitu. „Lidé dříve chtěli normální délku šatů, ale protože tyto kostýmy nosí modelky, dívky chtějí vypadat ,sexy’ a nosí velké výstřihy,” říká majitel londýnského módního obchodu Ulku Stephanides.
Navzdory tomu, že Bavoři stále kupují tradiční délku šatů, mladší generace se chce na Oktoberfestu především blýsknout na sociálních sítích. „Minulý týden jsem obsluhoval dívku, která se chovala jako královna ze Sáby. Vybrala si kostým za 20 liber (necelých 600 korun) a s přáteli na Instagramu konzultovala, jestli je dostatečně sexy,” líčí Stephanides.
Nevhodné kostýmy turistů řeší Němci také na sociálních sítích. „Z Oktoberfestu, kde se cizinci oblékají jako Bavoři a pijí předražené pivo, je mi na zvracení,” prohlásil na Twitteru uživatel Rick Schwarz. „Kožené kalhoty nebo dirndl nejsou omluvou pro to, aby se někdo příšerně opil,” přisadil si další diskutující.
S bombou na Oktoberfest. Němečtí neonacisté neváhali kvůli národu zabíjet |
Navzdory vlně kritiky se ale mezi Němci najdou i tací, kterým se vyzývavé kostýmy naopak líbí. „Je to součástí zábavy na Oktoberfestu. Pokud neoceníte krásu ženy, která je sebevědomá, nechoďte tam,” myslí si jistý Tony C. Souhlasí s ním také další uživatel, podle kterého se „šaty na Oktoberfestu příliš neliší od těch, které jsou k vidění v Hollywoodu”.
Letošní pivní festival Oktoberfest odstartuje v Mnichově 22. září, jeho pořadatelé čekají během třítýdenních oslav asi 7 milionů návštěvníků. V minulém roce účastníci vypili na festivalu více než sedm a půl milionů litrů piva. Poprvé se tradiční oslavy konaly 19. října 1810.