Němečtí neonacisté jsou po zuby ozbrojení, policie se obává útoků

  19:15aktualizováno  19:15
Německá policie loni zabavila pravicovým extremistům o šedesát procent více zbraní než v předchozím roce, což dokazuje zvyšující se počty pravicových radikalistů v zemi. Podle expertů se němečtí neonacisté masivně ozbrojují a mohou plánovat útoky proti minoritám nebo vládě. Jejich úmyslem může být také rozpoutání občanské války.

Odborníci na pravicový extremismus podle stanice Deutsche Welle varují před masivním ozbrojováním německých neonacistických skupin. Místní policie loni zabavila krajní pravici 1 091 zbraní, zatímco rok předtím to bylo 676 zbraní.

Fotogalerie

Kromě pistolí nebo pušek policie zabavila stoupencům radikální pravice také výbušniny, rozbušky, nože, obušky, různé projektily nebo repliky střelných zbraní. Podle německé vlády se loni v zemi odehrálo 563 pravicově motivovaných zločinů zahrnujících použití zbraně.

Podle experta na pravicový extremismus Matthiase Quenta z Institutu pro demokracii a občanskou společnost je nárůst zabavených zbraní strašlivý a alarmující. Upozorňuje, že německá radikální pravicová scéna se v současnosti nejen masivně ozbrojuje, ale také přezbrojuje svůj arzenál.

„Neonacistické skupiny se připravují na zahájení nových militantních útoků na menšiny, politické oponenty a zástupce státu. Jejich cílem je zastrašit společnost a vysídlit určité skupiny lidí. Některé části krajně pravicové scény si dokonce přejí rozpoutat občanskou válku,“ popisuje Quent.

V Německu sílí nové krajně pravicové hnutí, žije podle vzoru třetí říše

Zářijová zpráva německého ministerstva vnitra uvedla, že úřady jen v první polovině letošního roku zaregistrovaly 8 605 trestných činů spojených s pravicovým extremismem. Počet násilných trestných činů spáchaných známými pravicovými extremisty vzrostl oproti loňsku o 3,2 procenta na 1088.

Podle německé vnitřní zpravodajské služby je v zemi v současnosti kolem 24 tisíc krajně pravicových extremistů. Přibližně 13 tisíc z nich je podle kontrarozvědky motivováno násilím. Německá policie uvedla, že nejčastějším cílem krajně pravicového násilí jsou uprchlíci a žadatelé o azyl. V první polovině roku zaregistrovala celkem 609 útoků na nově příchozí do země. 

Německá krajně pravicová scéna je pod drobnohledem od června, a to v souvislosti s vraždou politika Waltera Lübckeho, kterého kvůli jeho prouprchlickým postojům zastřelil pravicový extremista Stephan E. Kriminální policie na začátku září oznámila, že plánuje změnu svých struktur, aby posílila boj proti krajně pravicovým skupinám a zločinům z nenávisti.

Autor:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Holčička si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Dostane vojačky

Šestiletá holčička z amerického Arkansasu si stěžovala, že má na hraní jen vojáčky. Výrobce hraček jí vyhověl, do své...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Premium

Turecko má hotovo a v Sýrii všechno začíná být stejné jako před válkou

Je tam stále Bašár Asad, Američané nemají vliv, který tehdy také neměli, byli a jsou tam Rusové, Írán je regionálním...

Britský vrah oklamal Čechy, chytili ho v Rumunsku. Za mřížemi bude 26 let

Tvrdý trest za vraždu z roku 2015 ve středu dostal u londýnského soudu 31letý Shane O’Brien, který více než tři roky...

Najdete na iDNES.cz