Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

V pekle vyráběly krásu. Historička vrhla světlo na osud osvětimských švadlen

  15:18
Když britská historička objevila zmínku o módním salonu v koncentračním táboře v Osvětim, okamžitě chtěla vědět víc. Postupně se dostala na stopu několika desítek švadlen židovského původu, pro které schopnost vytvářet špičkovou módu v tomto pekle na zemi znamenala rozdíl mezi životem a smrtí. Šít si u nich nechávaly manželky důstojníků SS i berlínská smetánka.
Vězeňkyně v Osvětimi v lednu 1945

Vězeňkyně v Osvětimi v lednu 1945 | foto: Profimedia.cz

„Když jsem procházela archivními dokumenty ze 30. a 40. let minulého století, narazila jsem na odkaz na módní salon v Osvětimi, ale informací bylo jen velmi málo,“ líčí módní historička Lucy Adlingtonová, kterak začala její cesta za nalezením osvětimských švadlen.

U zrodu dílny zřejmě stála Hedwig Hössová, manželka velitele osvětimského tábora Rudolpha Hösse. Svého muže totiž podle Adlingtonové požádala, ať ji z řad vězeňkyň přidělí švadlenu na výpomoc.

K ruce tehdy dostala nadanou slovenskou židovku Martu Fuchsovou, která pro ní posléze začala šít oblečení. To okamžitě zaujalo manželky dalších důstojníků SS, které si od ní rovněž chtěly nechat něco ušít.

List The Jerusalem Post uvádí, že Hössová se proto rozhodla z řad vězeňkyň vybrat další švadleny a v jedné z administrativních budov zřídila  krejčovskou dílnu. Ta měla za úkol navrhovat a šít oblečení pro nacistickou elitu včetně manželek těch nejvyšších pohlavárů z Berlína.

„Byla to příšerná anomálie, která byla v přímém kontrastu se zvěrstvy páchanými nacisty o pár metrů dál,“ líčí Adlingtonová pro stanici Deutsche Welle. „Nacisté vždy chápali sílu oblečení, od uniforem po vysokou krejčovinu. Představte si, že jste oblečení do špinavých hadrů a manželky důstojníků SS si k vám přijdou pro novou róbu,“ dodává.

Švadlena Marta Fuchsová:

Salon se stal šancí na přežití

Adlingtonové se zpočátku podařilo získat jen křestní jmena švadlen. Například Irene, Hunya, Renee, Mimi či Berta. Najít v záznamech příjmení bylo obtížné. Mnoho žen totiž používalo přezdívky, jiné si jméno změnily po svatbě a další po válce přijaly hebrejská jména.

Ze získaných informací Adlingtonová v roce 2017 utkala román Red Ribbon (Červená stuha) o životě čtyř švadlen pracujících v osvětimském táboře pro velitelovu manželku. „Když román vyšel, začali mi psát lidé a říkali: To byla moje teta, moje matka, moje babička,“ říká historička.

S rodinami švadlen se následně spojila a zjistila, že jedna z nich je stále naživu – osmadevadesátiletá Berta Kohútová ze San Franciska. 

„Bylo to úžasné. Dívala jsem se na ni a říkala jsem si, že toto je ta žena, o které jsem četla. Najednou stála přede mnou. Neustále se snažím pochopit, jak dokázala v tak mladém věku čelit takové hrůze,“ říká Adlingtonová, která se s Kohútovou poprvé setkala v roce 2019. 

Pro mnoho vězeňkyň byla práce v krejčovském studiu způsobem, jak přežít. Fuchsová, která se stala hlavní švadlenou, proměnila dílnu v útočiště. „Chtěla zachránit co nejvíce žen. Měly možnost mít o něco lepší oblečení, ubytování i jídlo než ostatní vězni,“ popisuje Adlingtonová.

„Místo toho, aby se s nimi zacházelo hůř než se zvířaty, jako s otroky, kteří museli dennodenně dřít, měly na práci něco krásného,“ dodává.

Řada švadlen navíc pomáhala hnutí odporu či sháněla a distribuovala jídlo a léky. „Ukradly pro vězně, co mohly. Občas měly přístup k novinám či rádiu, takže ostatní informovaly o aktuálním dění. Pomáhaly udržovat morálku,“ myslí si Adlingtonová, která nová zjištění sepsala v knize The Dressmakers of Auschwitz (Švadleny z Osvětimi), která vychází 28. září.

Rodina Berty Kohútové na snímku z roku 1942, krátce před transportem:

Od budování krematorií za šicí stroj

Nejvíce informací získala právě od Kohútové, která zemřela letos v únoru ve věku nedožitých sto let na komplikace související s covidem. „Byla v Osvětimi asi tisíc dní a říkala, že mohla tisíckrát zemřít,“ líčí její syn Areton.

Kohútová se narodila roku 1921 jako Berta Berkovičová v rusínské vesnici Chepa na tehdejší Zakarpatské Ukrajině. Když jí bylo osm let, rodina se přestěhovala do Bratislavy, kde si její otec otevřel krejčovství. Když Bertu a její sestru Katarínu učil šít, nevěděl, že jim tato dovednost jednou zachrání život.

Roku 1939 se Slovenský stát přidal na stranu Německa a posléze se podílel na deportaci židů do Osvětimi. Kohútovou ve věku jednadvaceti let  zařadili na jaře 1942 do v pořadí čtvrtého transportu ze Slovenska v němž do Osvětimi cestovalo 999 žen. Na cestu vyrazila společně se sestrou.

Během prvních pěti set dní se Kohútová podílela na výstavbě táborové infrastruktury včetně silnic, baráků či krematorií. Později ji přidělili místo v takzvané „Kanadě“, kde vězni třídili a pečlivě prohledávali osobní věci a oblečení židů. Pátrali po penězích, zlatě a dalších cennostech.

Berta Kohútová:

Na svou práci byly hrdé

Druhou polovinu z jejích tisíci dnů v táboře určila Hössová. „Chtěla po Martě, aby přivedla do salonu více žen,“ líčí Areton. Kohútové se posléze podařilo získat v dílně místo také pro sestru Katarínu. Salon fungoval přibližně roku a půl a práci v něm našla asi čtyřicítka vězeňkyň.

„Většina z nich pocházela ze Slovenska, několik z nich přijelo z Řecka či Francie,“ říká Areton. Pro materiál si ženy chodily do „Kanady“. Kromě textilu a cívek odsud odnášely také módní doplňky z kufrů zabavených židům.

„Moje matka říkala, že její spolupracovnice byli profesionální a hrdé na odvedenou práci,“ popsal Areton.

Švadlena z Osvětimi Hunya Volkmannová:

Když se k Osvětimi v lednu 1945 přiblížila Rudá armáda, nacisté zařadili Kohútovou na pochod smrti do Ravensbrücku. I přes mrazivé počasí ho ale přežila a osvobození se dočkala v satelitním táboře Malchow.

Po válce se v Bratislavě provdala za přeživšího holokaustu Lea Kohna Kohúta, se kterým vychovala dva syny. Poté, co obě děti v dospělosti emigrovaly do USA, se k nim roku 1987 přidala i Berta s Leem. „Moje matka byla až do konce silnou ženou s velmi bystrou myslí,“ říká Areton.

Adlingtonové se nepodařilo nalézt žádnou stopu, která by ji dovedla k oděvům vytvořeným Kohútovou a jejími spolupracovnicemi. „Zdá se, že se žádné oblečení z tohoto salonu nedochovalo. Byla tam údajně kniha objednávek, o které jedna ze švadlen své rodině pověděla, že obsahovala jména nejvyšších nacistů v Berlíně. Ale Němci ji zřejmě zničili,“ uzavírá.

Autor:

Bartošek: Babiš je hybridní hrozba a Okamura mluví jako z fašistické kuchařky

  • Nejčtenější

Demisi, táhněte, bouřily v Praze proti vládě tisíce lidí. Skončili na Letné

Odhadem až deset tisíc lidí se v sobotu odpoledne sešlo na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tramvaj přivřela seniorce nohu a rozjela se, žena po pádu pod ni zemřela

V tragickou nehodu vyústilo odpoledne v jedné z olomouckých ulic zastavení tramvaje. Řidič totiž zřejmě přehlédl...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Rusové v Doněcké oblasti zasáhli raketami obytné domy, vypukl tam požár

Sledujeme online V Doněcké oblasti na východě země ruské útoky za poslední den zranily 21 lidí, z toho 15 ve městě Kurachove, napsala...

„Aby hnidy nemohly v klidu spát“. Kreml pronásleduje ruské novinářky i v Česku

Mezinárodní Výbor na ochranu novinářů (CPJ) vyzývá české úřady, aby konaly, poté, co dvě ruské opoziční novinářky...

Pošlete Le Penovou k soudu, žádá prokuratura kvůli zneužívání fondů EU

Prokuratura v Paříži v pátek požádala o proces s Marine Le Penovou kvůli její kauze údajného zneužití evropských...

Jihoafričtí žáci jedli muffiny s marihuanou, skončili v nemocnici

Žáci si cestou do školy koupili muffiny od pouličního prodejce v severozápadní části jihoafrické metropole Pretorie....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...