V bavorských kriminálech v roce 2015 sedělo čtyřicet Afghánců, letos jejich počet dosáhl čísla 157. Počet vězňů původem ze Sýrie vzrostl z 31 na 208 a počet Iráčanů z 97 na 180. Počet všech vězněných cizinců za tři roky vzrostl z 3 902 v lednu 2015 na 5 214 o tři roky později.
Podobná čísla vykazuje také například Hamburk, píše Deutsche Welle. Před třemi roky v tamních nápravných zařízeních byly tři stovky imigrantů ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku, Eritrey a Srbska. Loni jich bylo o dvě stě více.
„Většina vězňů v nápravných zařízeních byla odsouzena za majetkovou trestnou činnost, ublížení na zdraví či porušení zákona o narkotikách,“ okomentoval povahu trestných činů páchaných imigranty mluvčí saského ministerstva spravedlnosti Jörg Herold.
Nárůst imigrantů za mřížemi je následkem migrační krize v roce 2015, kdy do Německa přišlo asi 890 000 uprchlíků a migrantů, především z rozvrácených zemí Blízkého východu. „Vyšší počet lidí má vždy za následek vyšší počet lidí s kriminálním chováním,“ vysvětluje kriminolog Dirk Baier z Univerzity aplikovaných věd v Curychu.
Hrozba deportace
„Bude zajímavé sledovat, jak vězeňské instituce budou muset zareagovat na tyto ‚nové skupiny‘ vězňů. Budou muset přijít s nějakým vlastním konceptem,“ přemýšlí švýcarský expert. Bavorský parlament nedávno vyčlenil 170 000 eur (asi 4,3 milionu korun) na integrační programy a jazykovou asistenci pro vězněné migranty.
„Na ministerstvu spravedlnosti vzniklo celkem 260 nových pracovních pozic, včetně čtyřiceti míst ve vězeňské službě a deseti míst pro psychology ve vězeňském systému. Hlavním cílem je zvládnutí uprchlické krize,“ okomentovala personální opatření mluvčí bavorského ministerstva spravedlnosti Rebekka Üblerová.
Spolkové země ujišťují, že věznění imigranti se těší stejnému přístupu jako ostatní odsouzení. Mají právo na právní pomoc, zdravotní a psychologickou pomoc, vzdělávání a odvykací léčbu.
Experti ovšem poukazují, že snahy státu o jejich integraci mohou narazit na hrozbu deportace. „Vězni mohou být po skončení trestu vypovězení ze země, což může snížit jejich ochotu podílet se na procesu rehabilitace,“ dodává Dirk Baier.
V červenci 2016 zaútočil v Německu syrský uprchlík na ženu mačetou:
24. července 2016 |