Polovina migrantů neudělá zkoušku z němčiny, některé školy s ní podvádí

  16:43aktualizováno  16:43
V Německu stoupá počet migrantů a azylantů, kteří neabsolvují zdárně jazykové a integrační kurzy. Polovina přistěhovalců propadne u zkoušky z němčiny. Až pětina účastníků kurzů je negramotná, úspěšnosti brání i nízká docházka. Osvědčení o jazykových schopnostech udělovala zřejmě některá zařízení podvodně.

Uprchlický tábor v Kolíně nad Rýnem (22. ledna 2016) | foto: AP

Pokud chcete žít v Německu, naučte se alespoň základy jazyka a místních reálií, požaduje německá vláda od lidí, kteří v zemi hledají azyl a povolení k pobytu. Proto po celé zemi pro migranty a uznané uprchlíky zřizuje integrační a jazykové kurzy. 

Fotogalerie

Počty těch, kteří je nezvládnou absolvovat, ale oproti předchozím rokům stoupají. Za minulý rok podle vládních údajů ze závěrečného testu propadlo 45 procent přihlášených: ze 202 tisíc zapsaných lidí jich 94 tisíc test nezvládlo. 

Každý čtvrtý navíc propadl i přes dodatečné doučování. Oproti předminulému roku je to mírný nárůst – v roce 2017 kurzem neprošlo 40 procent migrantů a běženců. 

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF), který kurzy provozuje, je proto pod palbou kritiky ohledně toho, že kurzy nejsou dostatečně kvalitní.

Ovšem vzhledem k tomu, že pětina z celkového počtu účastníků kurzů byla před jejich zahájením negramotná, není zřejmě chyba jen na straně BAMF.

Úřad k tomu na svou obranu dodává i další důvody: nízkou docházku, prožité trauma nebo nedostatečnou „kulturu učení“. Mnozí „žáci“ totiž ve své zemi původu nikdy nechodili do školy. 

Ani BAMF v tom ale nemusí být nevinně. Na úřad, který se už v minulých letech potýkal s podezřením z braní úplatků a prodeje kladně posouzených žádostí o azyl, padá stín i nyní. 

Nejméně jeden z provozovatelů integračních kurzů podle listu Die Welt stojí před soudem kvůli podezření z manipulace s výsledky. Osvědčení o jazykové způsobilosti tak možná získali i ti, kdo se německy téměř nedomluví.

Dalších šestnáct škol během loňského roku kvůli podobným problémům ztratilo licenci. 

Němcem za půl roku

Integrační kurzy trvají většinou šest měsíců, na jazykovou přípravu je vyhrazeno 600 hodin. Tu pak doplňují hodiny o německém právním systému, dějinách, kultuře a hodnotách. 

Němečtí židé chtějí kurzy pro migranty. Mají je odnaučit antisemitismus

Kurz má cizince naučit základní znalost němčiny na úrovni B1. Tedy tak, aby dokázali pochopit pomalou a jednoduchou konverzaci, mluvit ve snadných větách a porozumět běžnému textu. 

Součástí závěrečné zkoušky je také test nazvaný „Život v Německu“. Celkem 310 otázek i se správnými odpověďmi je volně dostupných na internetu, do testu se náhodně vybere 33 z nich. K úspěšnému absolvování je třeba alespoň na 17 dotazů odpovědět správně, tedy zaškrtnout jednu ze čtyř nabízených možností. 

Namátkou: Co patří mezi základní práva? Je to: a) právo držet zbraň, b) pěstní právo, c) svoboda projevu, d) právo vykonávat vlastní spravedlnost. Nebo: Co je to Bundeswehr? Na výběr jsou opět čtyři možnosti: a) německá policie, b) německý přístav, c) občanská iniciativa nebo d) německá armáda. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Nejsem opilec, bouřil se Juncker a označil novináře za hlupáky

Německá kancléřka Angela Merkelová a předseda EK Jean-Claude Juncker na...

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker znovu velmi razantně popřel, že by měl problém s alkoholem. Svoje pády a...

Arabština míří do pařížských škol. Chci jazyku dodat prestiž, řekl ministr

Další z billboardů, také na Chodově, je psaný v arabštině a znamená "Děkujeme,...

Několik veřejných základních a středních škol na předměstí Paříže začalo nedávno nabízet kurzy arabštiny, navzdory...

Mayová ustupuje. Parlament má hlasovat o celní unii nebo o novém referendu

Britská premiérka Theresa Mayová po jednání vlády (2. dubna 2019)

Premiérka Theresa Mayová v úterý představila kompromisní plán, který má pomoci napočtvrté prosadit v britském...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz