Neonacisté čekají na soudný den s listinou lidí k likvidaci a vaky na mrtvé

  16:09aktualizováno  16:09
Členové německé neonacistické skupiny Severní kříž sestavili seznam lidí určených k likvidaci a objednali množství vaků na mrtvoly a nehašené vápno. Na seznamu potenciálních obětí se objevili zejména proimigrační a levicoví politici. Většina z více než třicetičlenné skupiny má napojení na německou policii nebo armádu a přístup ke zbraním i munici.

Demonstrace odpůrců imigrace v Kolíně nad Rýnem (9. ledna 2015) | foto: Reuters

Do řad Severního kříže (v originále Nordkreuz) patří několik bývalých členů elitního policejního útvaru ze spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko, ale také jeden aktivní.

Fotogalerie

Stanice Deutsche Welle píše o členech skupiny jako o takzvaných prepperech, což je označení pro lidi, kteří se připravují na kolaps společnosti nebo přírodní katastrofu shromažďováním potravin a dalších nouzových zásob.

Příslušníci Severního kříže o sobě v roce 2017 pro list Märkische Allgemeine prohlásili, že jsou pouze lidmi se zdravým konzervativním postojem. Dodali, že se jednoduše připravují na možnost velké katastrofy.

Toto tvrzení však není zcela v souladu s posledním zjištěním německé civilní kontrarozvědky (BfV), podle které jsou všichni členové skupiny trénovanými střelci a mají přístup ke zbraním i munici. Podle zpravodajců se skupina nezvykle intenzivně připravovuje na Den X, kdy má podle ní dojít ke kolapsu veškerého pořádku v zemi. 

Členové komunikují přes aplikaci Telegram a prostřednictvím dat z policejních počítačů sestavila seznam se jmény a adresami 25 000 lidí. Nejčastěji mezi nimi figurovali politici z hlavních německých politických stran, které členové Severního kříže vyhodnotili jako příznivce proimigrační politiky.

Skupina objednala vaky na mrtvoly a nehašené vápno

Podle deníků německé mediální skupiny RND má každý člen Severního kříže za úkol určit potenciální cíle ve svém okolí. Většina z nich je soustředěna ve spolkových státech Meklenbursko-Přední Pomořansko a Braniborsko.

Od holokaustu uběhlo příliš mnoho času, říká expert o vzestupu antisemitismu

Kromě lokálních politiků se na seznamu objevila také známá jména, například ministr zahraničí Heiko Maas, bývalý německý prezident Joachim Gauck nebo místopředsedkyně Bundestagu Claudia Rothová.

Informace o spiknutí se dostaly na světlo poté, co federální prokurátoři před několika týdny požádali kontrarozvědku, aby se na členy Severního kříže důkladněji zaměřila. Jejich podezření vzbudil nákup dvou set kusů vaků na mrtvoly a velkého množství nehašeného vápna, které se používá při pohřbívání těl.

28.června 2019 v 21:36, příspěvek archivován: 01.července 2019 v 15:15

"Nordkreuz": Neonazi-Netzwerk plante Ermordung politischer Gegner https://t.co/J6sADpIQld https://t.co/riJDATo24T

Německé úřady vyšetřují Severní kříž od roku 2017, kdy byla skupina podezřelá z plánování teroristického útoku. Tři její členové čelí samostatnému vyšetřování, protože policii ve Schwerinu podle obvinění ukradli kulomet a deset tisíc nábojů.

Nejen pravicový extremismus v Německu narůstá

Místní policie vyšetřovala podobný případ také před dvěma lety, kdy krajně pravicoví preppeři rovněž sestavovali seznam lidí určených k likvidaci.

V Německu sílí nové krajně pravicové hnutí, žije podle vzoru třetí říše

Voják a sympatizant krajní pravice Franco A. byl tehdy obviněn z plánování teroristického útoku, který měl vyvolat sociální nepokoje. Franco A. chtěl, aby útok vypadal jako od islámských extremistů. Případ však nakonec byl odložen pro nedostatek důkazů.

Německo se hodlá důkladněji zabývat nebezpečím terorismu ze strany neonacistických a krajně pravicových uskupení, a to v souvislosti s vraždou konzervativního politika Waltera Lübckeho z Křesťanskodemokratické unie (CDU), ke které se na konci června přiznal známý neonacista Stephan Ernst. Společně s ním vyšetřuje policie další dva muže, od kterých měl mít zbraně.

Podle vyšetřovatelů mohou v zemi v současnosti existovat čtyři podobné krajně pravicové skupiny, které se připravují na Den X. Kontrarozvědka zveřejnila zprávu, podle které žije v Německu kolem 24 100 pravicových extremistů, ale také 32 000 levicových radikálů a na 26 500 islamistů.Ve všech případech jde o maxima od německého znovusjednocení.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Žena spadla do kolejiště metra, lidé ve stanici soupravu zastavili

Až máváním a posunky zastavili lidé v argentinském Buenos Aires soupravu metra přijíždějící do stanice jen pár vteřin...

Premium

Uděláme Hongkong v Barceloně: že by dvojí metr při hodnocení demonstrací?

Když demonstranti v Barceloně obsadí letiště, jsou to jen separatisté vytvářející chaos, zatímco když je stejná taktika...

Johnson: Pokud zákon o brexitu neprojde, zastavím ratifikaci a budou volby

Dolní komora britského parlamentu začala projednávat prováděcí zákon o brexitové dohodě s EU a premiér Boris Johnson...

Naruhito oficiálně převzal japonský trůn, stal se 126. císařem dynastie

Císař Naruhito byl oficiálně uveden na japonský trůn. Při slavnostní ceremonii se zavázal plnit povinnosti v roli...

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj

Najdete na iDNES.cz