Lidé si dávají občerstvení na zahrádce restaurace v Saarbrückenu ve spolkovém...

Lidé si dávají občerstvení na zahrádce restaurace v Saarbrückenu ve spolkovém státě Sársko. (6. dubna 2021) | foto: Profimedia.cz

Němci by mohli mít volnější režim. Ale jen ti očkovaní a uzdravení

  • 53
Německá vláda v úterý schválila návrh rozvolnění pro plně očkované proti nemoci covid-19 a pro uzdravené. Oznámila to německá ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová, podle které jde o „významný krok k návratu do normálu“. Souhlas nyní musí vyslovit zákonodárci. Úleva může platit od víkendu. K rozvolnění už před vládou přistoupily i některé spolkové země.

Rozhodnutí vlády je rychlejší, než se očekávalo. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn ještě v pondělí hovořil o tom, že příslušný návrh kabinet kancléřky Angely Merkelové posoudí ve středu. 

Návrh předpokládá, že plně očkovaní a uzdravení již nebudou potřebovat negativní testy, pokud budou chtít využít služby, kde jsou rozbory vyžadovány. To se týká obchodů neprodávajících zboží denní potřeby nebo kadeřnictví. 

Očkovaných a uzdravených se rovněž nebudou týkat omezení nočního vycházení nebo limity pro počet účastníků soukromých setkání. Pro lidi považované za imunní bude ale nadále platit povinnost nosit respirátory.

Úprava podmínek bude mít přínos i pro obyvatele Česka, kteří jsou očkovaní, nebo nemoc prodělali. Německo totiž nebude trvat na povinné vstupní izolaci, která je desetidenní a kterou je možné po pěti dnech zkrátit testem. 

Osvobození z karantény se ale nebude týkat příjezdu z oblastí s mutacemi, mezi které ale Česká republika nepatří. 

Německo aktuálně v Evropě neeviduje žádnou oblast s mutacemi, kterými jsou například Indie s Brazílií. Při cestě z takových zemí zůstává povinnost 14denní izolace bez možnosti zkrácení.

Německo rovněž nebude u očkovaných a uzdravených za nutnou považovat karanténu po kontaktu s nakaženými.

Vakcína musí být schválena v EU

Výhody budou mít očkovaní, kteří byli plně imunizováni vakcínou schválenou v EU, respektive evidovanou Institutem Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu funguje jako lékový regulátor. 

Plné očkování v případě látek od společností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna znamená dvě dávky a v případě preparátu od firmy Johnson&Johnson jednu dávku. 

Od závěrečné dávky přitom musí uplynout nejméně dva týdny. Doklad o očkování může být nejen v papírové, ale i v digitální podobě. Pokud nebude v němčině, postačí verze v angličtině, francouzštině, italštině či španělštině.

Uzdravení se budou vykazovat pozitivním výsledkem PCR testu, což osvědčí, že byli nakažení. Tento pozitivní test musí být starý nejméně 28 dní a nejdéle půl roku.

Sasko uvolňuje i další podmínky

K rozvolnění mezitím nezávisle na spolkové vládě přikročila řada spolkových zemí. Sasko například nebude od plně očkovaných proti covidu-19 a od uzdravených vyžadovat testy, oznámila tamní ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i oblast zdravotnictví a boj proti pandemii. 

Celoněmecké uvolnění podmínek, pokud bude do pátku schváleno zákonodárci, ovšem začne platit ještě dříve než to saské. Sasko totiž rozvolnění začlenilo do své karanténní úpravy, která vstoupí v platnost v pondělí 10. května.

Sasko rovněž schválilo řadu dalších uvolnění, mimo jiné otevření teras restaurací, kempů či dovolenkových domů. Podmínkou je však pokles sedmidenního průměru pod 100 nových případů nákazy koronavirem na 100 tisíc obyvatel. Tento limit nyní nesplňuje žádný saský region, s hodnotami 111,6 a 116,2 se mu blíží Lipsko, respektive Drážďany. 

Nad hodnotu 100 se karanténní opatření v Sasku řídí takzvanou nouzovou brzdou, což je celoněmecké opatření. Pokud sedmidenní průměr v této spolkové zemi poklesne pod 50, otevřou se tam i penziony a hotely. 

Celosaský průměr za sedm dní však nyní činí 204,2 nového případu na 100 tisíc obyvatel, což je po Durynsku druhá nejvyšší hodnota. V celém Německu je průměr 141,4.

Mnichov je o krok před Berlínem

Také Bavorsko od čtvrtka ještě více rozvolní režim pro plně očkované i uzdravené. Lidé nebudou potřebovat testy a vztahovat se na ně nebude ani karanténa či omezení nočního vycházení. Po jednání zemské vlády to v úterý oznámil bavorský premiér Markus Söder, který poznamenal, že Mnichov je o krok před německou vládou. 

„Bavorsko postupuje kupředu a již od 6. května, tedy dříve než celé Německo, zrovnoprávní plně očkované a uzdravené s testovanými,“ řekl Söder. „Rozhodli jsme se učinit ještě další krok. Potřebná nebude nejen karanténa, ale týkat se jich nebude ani omezení pohybu. Proč? Protože se to týká základních práv,“ dodal. 

Uvolnění však bude omezené jen na území Bavorska. To už před týdnem rozhodlo, že od plně naočkovaných po uplynutí nejméně 15 dní od poslední dávky nebude vyžadovat karanténu při vstupu do země či po kontaktu s nakaženými a že očkovaní mohou využívat služby bez nutnosti dosud povinného testu. 

Nově tato spolková země výjimku rozšířila, neboť nebude od očkovaných vyžadovat ani dodržování zákazu vycházení či limitů na soukromá setkávání. Zásadní novinkou je, že všechna tato rozvolnění se budou týkat i uzdravených, kteří tak budou s plně očkovanými rovnocenní.

„Chceme tak vyslat signál, že očkování má smysl a že základní práva jsou pro nás důležitá,“ řekl Söder. Zároveň zdůraznil, že i pro očkované a uzdravené nadále platí povinnost dodržování hygienických pravidel, včetně nošení roušek. 

Bavorsko chystá výhody pro očkované. Nebude vyžadovat testy ani karanténu

Dodal, že přísnější podmínky zůstávají také při kontaktu s rizikovými skupinami, zejména v domovech pro seniory a pečovatelských zařízeních.

Výhody se v Bavorsku budou týkat těch, kteří byli plně imunizováni vakcínou schválenou v Evropské unii. 

Uzdravení se budou vykazovat pozitivním výsledkem PCR testu, což osvědčí, že byli v minulosti nakažení. Tento pozitivní test musí být stejně jako v případě celoněmeckého návrhu starý nejméně 28 dní a maximálně půl roku, dodal bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek.

28. dubna 2021

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video