Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Mutace omikron už je v Evropě. Zjistili ji u ženy, která byla v Egyptě a Turecku

  11:20aktualizováno  22:54
Jihoafrická varianta koronaviru už je i v Evropě. První případ hlásí Belgie. Německo od soboty zařadí Jihoafrickou republiku na seznam oblastí, odkud hrozí zavlečení mutací. K zákazu vstupu do země z některých afrických států přistoupil rovněž Singapur a Izrael, od čtvrtka lety z Afriky pozastavila také Velká Británie, v pátek se k ní připojila i Francie. Podle JAR jsou opatření unáhlená.

ilustrační snímek | foto: AP

Prvním potvrzeným případem varianty B.1.1.529, nazývané podle Světové zdravotnické organizace (WHO) omikron, by měla být mladá žena, u které se symptomy covidu objevily jedenáct dní po návratu z Egypta přes Turecko. Uvádí to belgická stanice RTBF.

Dodává, že žena není nijak spojená s Jihoafrickou republikou ani jiným státem na jihu kontinentu, odkud se nová varianta šíří. Belgičanka není očkovaná a ani dosud neprodělala covid-19. S chřipkovými příznaky přišla do fakultní nemocnice v Lovani.

Češi vracející se z jihu Afriky musí po návratu do izolace

Varianta byla zachycena nejdříve v Botswaně, pak v JAR a následně i v Hongkongu, kam ji zřejmě zavlekl cestující z Jihoafrické republiky. Mnohé evropské i další země proto nyní omezují vstup lidem, kteří v poslední době pobývali v některých státech Afriky.

Nová a nebezpečnější

Dosud se nová varianta koronaviru označovala řeckým písmenem ný. Oficiální název je však podle WHO omikron (B.1.1.529). WHO zařadila novou variantu koronaviru mezi znepokojivé. Ty jsou vysoce nakažlivé a hůře se s nimi bojuje.

Varianta omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. 

Předběžné poznatky ukazují na zvýšené riziko reinfekce ve srovnání s jinými znepokojivými variantami. Takto označené varianty jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta.

Variantu omikron označilo za znepokojivou i Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Celkové riziko plynoucí z nové varianty označilo středisko za vysoké až velmi vysoké a vyzvalo k přijetí preventivních bezpečnostních postupů kvůli nejasnostem, které nyní kolem varianty panují.

ECDC odhaduje, že možnost dalšího rozmachu varianty v EU je vysoká a dopady společně s nyní převládající deltou velmi vážné. Doporučuje proto více testovat, vyhýbat se cestám do zasažených oblastí a důsledně trasovat všechny, u nichž se omikron prokáže.

„Od začátku pandemie je to nejvíce odchylující se varianta, která se zjistila ve značných počtech případů. To vzbuzuje obavy, že by mohla být spojená se zvýšenou nakažlivostí, výrazným úbytkem účinnosti vakcín a zvýšeným rizikem opětovné nákazy,“ uvedlo dnes ve vyjádření ECDC.

Nemocnice omezují plánovanou péči, počet intenzivních lůžek je na limitu

Americká farmaceutická společnost Moderna dnes oznámila, že chce na novou variantu vyvinout speciální posilovací dávku své vakcíny proti covidu-19. 

Firmy Pfizer a BioNTech, jejichž preparát je světově nejrozšířenější, chtějí počkat s podobným rozhodnutím asi 14 dní. Během nich posoudí, zda varianta skutečně výrazně snižuje účinnost jejich vakcíny. V případě nutnosti jsou údajně schopny vyslat do světa novou látku asi za 100 dní.

Státy omezují cestování

Řada států reagovala na výskyt nové mutace zpřísněním podmínek vstupu na svá území, případně zrušením letů z těch regionů, kde se nová varianta už objevila. Například Nizozemsko zastavuje lety z jihu Afriky, zatímco Itálie zakáže vstup lidem, kteří v posledních 14 dnech byli v JAR a dalších šesti afrických zemích. 

Obdobně zareagovaly i mnohé další státy, jako je Francie, Chorvatsko, Dánsko nebo Řecko. Od soboty se také omezí vstup do České republiky z osmi afrických zemí.

„Nově objevená varianta B.1.1.529 nás znepokojuje, proto jednáme proaktivně a včasně. To poslední, co nám ještě chybí, je zavlečení nové mutace, která způsobí ještě více problémů,“ míní německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. 

Německo se nyní potýká s rychlým šířením nákazy covidem-19. Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro boj s pandemií, v pátek zveřejnil aktualizovaný seznam epidemicky rizikových zemí.  JAR, Botswanu, Lesotho, Svazijsko, Malawi, Mosambik, Namibii a Zimbabwe Německo nově považuje za oblasti s mutacemi.

Krátce před Spahnovým oznámením zákaz letů na jih Afriky předpovídal šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Helge Braun v televizi ARD. 

Označení za oblast s mutacemi znamená, že z daného regionu je do Německa zakázána přeprava cestujících. Výjimku pro vstup do Německa mají jen němečtí občané, lidé s právem pobytu v Německu a manželé či partneři německých občanů včetně jejich nezletilých dětí. 

Lidé, kteří z oblastí s mutacemi do Německa vstoupit mohou, musí po příjezdu na 14 dní do karantény. Dvoutýdenní izolace se bez rozdílu týká všech, tedy i malých dětí a očkovaných.

Už ve čtvrtek lety z JAR a některých sousedních zemí pozastavila Velká Británie. Ta uvedla, že vědci považují nově identifikovanou variantu za nejvýznamnější, která byla dosud objevena, a proto je třeba zjistit, zda činí vakcíny neúčinnými. 

Seznam zemí se rozšiřuje

Také Singapur kvůli nové mutaci koronaviru neumožní vstup lidem, kteří nedávno navštívili Jihoafrickou republiku, Botswanu, Lesotho, Mosambik, Namibii a Svazijsko. Opatření se nevztahuje na občany Singapuru a na lidi, kteří tam mají povolení k trvalému pobytu. Hraniční kontroly cestujících z JAR a dalších pěti afrických zemí zpřísní Japonsko. 

Česko reaguje na nebezpečnou mutaci, cizince z jihu Afriky nepustí do země

Ministr dopravy Grant Shapps uvedl, že ponaučením z pandemie covidu-19 je, že je zásadní v takových případech jednat rychle. Britská agentura pro zdravotní bezpečnost uvedla, že nově odhalená varianta má spike protein, který se výrazně liší od toho v původním koronaviru, na kterém jsou založeny vakcíny proti covidu-19.

S dočasným zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe dnes vyjádřily souhlas také země Evropské unie. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová předtím řekla, že veškeré lety z těchto zemí by měly být zrušeny do doby, než bude jasno v tom, jak závažné jsou mutace této varianty. Komise nemá pravomoc zákaz příjezdů členským státům nařídit, může jej však doporučit a dohlížet na jeho koordinaci. Konečné rozhodnutí je na jednotlivých unijních zemích. 

Izraelský premiér Naftali Bennett ve čtvrtek nařídil zařadit JAR, Lesotho, Botswanu, Zimbabwe, Mosambik, Namibii a Svazijsko na seznam zemí, ze kterých do Izraele nesmí přicestovat cizinci. 

Izraelci, kteří se ze zmíněných zemí budou vracet domů včetně očkovaných, se budou muset týden izolovat ve státem spravovaném hotelu a budou propuštěni po dvou negativních PCR testech. Ti, kteří se odmítnou nechat testovat, se budou ve státních karanténních hotelech muset izolovat dva týdny. 

Bennett v souvislosti s novou variantou koronaviru v pátek uvedl, že Izrael je na prahu vyhlášení nouzového stavu. Navzdory všem snahám se první případ mutace ný už ve Svaté zemi také objevil a u dalších dvou vzorků se čeká na výsledky test, napsal v pátek list The Times of Israel. Všichni tři nakažení jsou očkovaní proti covidu.

JAR se brání

Jihoafrické ministerstvo zahraničí v pátek označilo britské rozhodnutí zakázat lety z JAR za „patrně unáhlené“, jelikož WHO zatím v souvislosti s novou variantou nevydala žádná doporučení.

Nová super varianta viru na obzoru? Experti se obávají mutací z Botswany

„Naše bezprostřední obavy jsou škody, které toto rozhodnutí způsobí turistickému průmyslu i podnikům obou zemí,“ uvedla ministryně zahraničí Naledi Pandorová a dodala, že Jihoafrická republika bude jednat s britskými úřady a pokusí se je přimět, aby své rozhodnutí přehodnotily.

Jihoafrické úřady ve čtvrtek potvrdily šíření nové varianty. Podle vědců nese „velmi nezvyklou konstelaci“ mutací, díky kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější, její dopady však epidemiologové ještě vyhodnocují. Jihoafrické ministerstvo zdravotnictví eviduje šíření mutace hlavně v nejlidnatější provincii Gauteng a v menší míře i na zbytku území JAR. 

Zákaz vstupu cizincům z jihu Afriky v pátek oznámilo Česko. Učinilo tak kvůli obavám, že by nová varianta koronaviru mohla ohrozit či překonat účinnost vakcín proti covidu-19.

Autoři: ,

Koronavirus

Další události:

NATO už nemůže otevřené dveře Ukrajině přibouchnout, říká Landovský

  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horká se covidem nakazila schválně. Syn zesnulé zpěvačky spílá antivaxerům

Syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela s covidem ve věku 57 let, si vylil zlost na osobnostech, jež jsou známy svým...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Úmrtí Horké si všímají i světová média, citují rozhněvaného syna

Úmrtí české folkové zpěvačky Hany Horké zaujalo i ve světě. Zahraniční média si všímají především rozčilených slov...

ANALÝZA: První rok Murphyho. Biden doplatil na přehnaná očekávání i pokrokáře

Premium Byl to rychlý pád, stačil rok. Biden je out a Amerika je na tom hůř, než byla. Je to zásadní problém i pro Západ,...

Válka v Sahelu jde od desíti k pěti. Češi zůstanou, ujišťuje Černochová

Premium Tažení proti džihádu na západě Afriky se z pohledu Francie a jejích spojenců nevyvíjí vůbec dobře. Antipatie vůči...

USA pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc. Podle Blinkena hrozí z Ruska brzy útok

Rusko může v brzké době zaútočit na Ukrajinu, řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken během středeční návštěvy...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...