Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Mutace omikron už je v Evropě. Zjistili ji u ženy, která byla v Egyptě a Turecku

  11:20aktualizováno  22:54
Jihoafrická varianta koronaviru už je i v Evropě. První případ hlásí Belgie. Německo od soboty zařadí Jihoafrickou republiku na seznam oblastí, odkud hrozí zavlečení mutací. K zákazu vstupu do země z některých afrických států přistoupil rovněž Singapur a Izrael, od čtvrtka lety z Afriky pozastavila také Velká Británie, v pátek se k ní připojila i Francie. Podle JAR jsou opatření unáhlená.

ilustrační snímek | foto: AP

Prvním potvrzeným případem varianty B.1.1.529, nazývané podle Světové zdravotnické organizace (WHO) omikron, by měla být mladá žena, u které se symptomy covidu objevily jedenáct dní po návratu z Egypta přes Turecko. Uvádí to belgická stanice RTBF.

Dodává, že žena není nijak spojená s Jihoafrickou republikou ani jiným státem na jihu kontinentu, odkud se nová varianta šíří. Belgičanka není očkovaná a ani dosud neprodělala covid-19. S chřipkovými příznaky přišla do fakultní nemocnice v Lovani.

Češi vracející se z jihu Afriky musí po návratu do izolace

Varianta byla zachycena nejdříve v Botswaně, pak v JAR a následně i v Hongkongu, kam ji zřejmě zavlekl cestující z Jihoafrické republiky. Mnohé evropské i další země proto nyní omezují vstup lidem, kteří v poslední době pobývali v některých státech Afriky.

Nová a nebezpečnější

Dosud se nová varianta koronaviru označovala řeckým písmenem ný. Oficiální název je však podle WHO omikron (B.1.1.529). WHO zařadila novou variantu koronaviru mezi znepokojivé. Ty jsou vysoce nakažlivé a hůře se s nimi bojuje.

Varianta omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. 

Předběžné poznatky ukazují na zvýšené riziko reinfekce ve srovnání s jinými znepokojivými variantami. Takto označené varianty jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta.

Variantu omikron označilo za znepokojivou i Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Celkové riziko plynoucí z nové varianty označilo středisko za vysoké až velmi vysoké a vyzvalo k přijetí preventivních bezpečnostních postupů kvůli nejasnostem, které nyní kolem varianty panují.

ECDC odhaduje, že možnost dalšího rozmachu varianty v EU je vysoká a dopady společně s nyní převládající deltou velmi vážné. Doporučuje proto více testovat, vyhýbat se cestám do zasažených oblastí a důsledně trasovat všechny, u nichž se omikron prokáže.

„Od začátku pandemie je to nejvíce odchylující se varianta, která se zjistila ve značných počtech případů. To vzbuzuje obavy, že by mohla být spojená se zvýšenou nakažlivostí, výrazným úbytkem účinnosti vakcín a zvýšeným rizikem opětovné nákazy,“ uvedlo dnes ve vyjádření ECDC.

Nemocnice omezují plánovanou péči, počet intenzivních lůžek je na limitu

Americká farmaceutická společnost Moderna dnes oznámila, že chce na novou variantu vyvinout speciální posilovací dávku své vakcíny proti covidu-19. 

Firmy Pfizer a BioNTech, jejichž preparát je světově nejrozšířenější, chtějí počkat s podobným rozhodnutím asi 14 dní. Během nich posoudí, zda varianta skutečně výrazně snižuje účinnost jejich vakcíny. V případě nutnosti jsou údajně schopny vyslat do světa novou látku asi za 100 dní.

Státy omezují cestování

Řada států reagovala na výskyt nové mutace zpřísněním podmínek vstupu na svá území, případně zrušením letů z těch regionů, kde se nová varianta už objevila. Například Nizozemsko zastavuje lety z jihu Afriky, zatímco Itálie zakáže vstup lidem, kteří v posledních 14 dnech byli v JAR a dalších šesti afrických zemích. 

Obdobně zareagovaly i mnohé další státy, jako je Francie, Chorvatsko, Dánsko nebo Řecko. Od soboty se také omezí vstup do České republiky z osmi afrických zemí.

„Nově objevená varianta B.1.1.529 nás znepokojuje, proto jednáme proaktivně a včasně. To poslední, co nám ještě chybí, je zavlečení nové mutace, která způsobí ještě více problémů,“ míní německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. 

Německo se nyní potýká s rychlým šířením nákazy covidem-19. Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro boj s pandemií, v pátek zveřejnil aktualizovaný seznam epidemicky rizikových zemí.  JAR, Botswanu, Lesotho, Svazijsko, Malawi, Mosambik, Namibii a Zimbabwe Německo nově považuje za oblasti s mutacemi.

Krátce před Spahnovým oznámením zákaz letů na jih Afriky předpovídal šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Helge Braun v televizi ARD. 

Označení za oblast s mutacemi znamená, že z daného regionu je do Německa zakázána přeprava cestujících. Výjimku pro vstup do Německa mají jen němečtí občané, lidé s právem pobytu v Německu a manželé či partneři německých občanů včetně jejich nezletilých dětí. 

Lidé, kteří z oblastí s mutacemi do Německa vstoupit mohou, musí po příjezdu na 14 dní do karantény. Dvoutýdenní izolace se bez rozdílu týká všech, tedy i malých dětí a očkovaných.

Už ve čtvrtek lety z JAR a některých sousedních zemí pozastavila Velká Británie. Ta uvedla, že vědci považují nově identifikovanou variantu za nejvýznamnější, která byla dosud objevena, a proto je třeba zjistit, zda činí vakcíny neúčinnými. 

Seznam zemí se rozšiřuje

Také Singapur kvůli nové mutaci koronaviru neumožní vstup lidem, kteří nedávno navštívili Jihoafrickou republiku, Botswanu, Lesotho, Mosambik, Namibii a Svazijsko. Opatření se nevztahuje na občany Singapuru a na lidi, kteří tam mají povolení k trvalému pobytu. Hraniční kontroly cestujících z JAR a dalších pěti afrických zemí zpřísní Japonsko. 

Česko reaguje na nebezpečnou mutaci, cizince z jihu Afriky nepustí do země

Ministr dopravy Grant Shapps uvedl, že ponaučením z pandemie covidu-19 je, že je zásadní v takových případech jednat rychle. Britská agentura pro zdravotní bezpečnost uvedla, že nově odhalená varianta má spike protein, který se výrazně liší od toho v původním koronaviru, na kterém jsou založeny vakcíny proti covidu-19.

S dočasným zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe dnes vyjádřily souhlas také země Evropské unie. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová předtím řekla, že veškeré lety z těchto zemí by měly být zrušeny do doby, než bude jasno v tom, jak závažné jsou mutace této varianty. Komise nemá pravomoc zákaz příjezdů členským státům nařídit, může jej však doporučit a dohlížet na jeho koordinaci. Konečné rozhodnutí je na jednotlivých unijních zemích. 

Izraelský premiér Naftali Bennett ve čtvrtek nařídil zařadit JAR, Lesotho, Botswanu, Zimbabwe, Mosambik, Namibii a Svazijsko na seznam zemí, ze kterých do Izraele nesmí přicestovat cizinci. 

Izraelci, kteří se ze zmíněných zemí budou vracet domů včetně očkovaných, se budou muset týden izolovat ve státem spravovaném hotelu a budou propuštěni po dvou negativních PCR testech. Ti, kteří se odmítnou nechat testovat, se budou ve státních karanténních hotelech muset izolovat dva týdny. 

Bennett v souvislosti s novou variantou koronaviru v pátek uvedl, že Izrael je na prahu vyhlášení nouzového stavu. Navzdory všem snahám se první případ mutace ný už ve Svaté zemi také objevil a u dalších dvou vzorků se čeká na výsledky test, napsal v pátek list The Times of Israel. Všichni tři nakažení jsou očkovaní proti covidu.

JAR se brání

Jihoafrické ministerstvo zahraničí v pátek označilo britské rozhodnutí zakázat lety z JAR za „patrně unáhlené“, jelikož WHO zatím v souvislosti s novou variantou nevydala žádná doporučení.

Nová super varianta viru na obzoru? Experti se obávají mutací z Botswany

„Naše bezprostřední obavy jsou škody, které toto rozhodnutí způsobí turistickému průmyslu i podnikům obou zemí,“ uvedla ministryně zahraničí Naledi Pandorová a dodala, že Jihoafrická republika bude jednat s britskými úřady a pokusí se je přimět, aby své rozhodnutí přehodnotily.

Jihoafrické úřady ve čtvrtek potvrdily šíření nové varianty. Podle vědců nese „velmi nezvyklou konstelaci“ mutací, díky kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější, její dopady však epidemiologové ještě vyhodnocují. Jihoafrické ministerstvo zdravotnictví eviduje šíření mutace hlavně v nejlidnatější provincii Gauteng a v menší míře i na zbytku území JAR. 

Zákaz vstupu cizincům z jihu Afriky v pátek oznámilo Česko. Učinilo tak kvůli obavám, že by nová varianta koronaviru mohla ohrozit či překonat účinnost vakcín proti covidu-19.

Autoři: ,

Koronavirus

Další události:

Bartoš: Pro Kalouska ve VZP jsem ruku nezvedl, manželství pro všechny se nevzdáme

  • Nejčtenější

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Krejčířová zastavila prodej slavné vily, nová majitelka už přitom zaplatila

Premium Vše se zdálo jasné: známou vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích koupila v dražbě na osmý pokus...

Začne očkování „vakcínou pro odmítače“. První zájemci dostanou Novavax v únoru

Premium Naočkováno některou z vakcín proti covidu-19 je v Česku tři čtvrtě dospělé populace, ale nalákat a přesvědčit další,...

Téměř všichni nakažení mají omikron. Šíří se skandinávská podvarianta

Varianta koronaviru omikron byla v posledním týdnu v 95 procentech vyšetřených vzorků, uvedl Státní zdravotní ústav...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejtěžší hřích. Západ začíná litovat, že Ukrajině slíbil členství v NATO

Premium Máme se stále ještě tvářit, že Ukrajina skutečně má šanci na vstup do NATO? Nebo by měla vyhlásit neutralitu? Alianční...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Biden chce v blízké době přesunout americké vojáky do východní Evropy

Spojené státy brzy přesunou malý počet amerických vojáků do východní Evropy a členských zemí NATO kvůli napětí...

Masterchef vařil v televizi z kapybary a žraloka, vyšetřují ho ve dvou zemích

Ekvádorští ochránci zvířat podali stížnost na místní televizi kvůli tomu, že v kulinářské soutěži používala i maso...

Neapolská firma dostala pokutu za inzerát na recepční, chtěla foto v plavkách

Italská vládní agentura pro dohled nad pracovními podmínkami udělila pokutu 10 tisíc eur (asi 250 tisíc Kč) firmě z...

Ficův syn si koupil stometrový byt bez hypotéky, sám by šetřil 17 let

Osmadvacetiletý syn slovenského expremiéra Roberta Fica Michal se stal vlastníkem luxusního bytu v centru Bratislavy....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...