Civilní kontrarozvědka začala mládežnickou organizaci AfD sledovat kvůli podezření z extremismu již v roce 2019. Ve středu uvedla, že jako extremistické subjekty klasifikuje také další dvě organizace.
„Již není pochyb o tom, že tyto tři skupiny vyvíjejí úsilí, které je v rozporu s ústavou,“ uvedl v prohlášení šéf BfV Thomas Haldenwang.
„Děláme vše pro to, abychom vysušili úrodnou půdu pro extrémně pravicové násilí,“ uvedla v prohlášení ministryně vnitra Nancy Faeserová. „Aktéři takzvané ‚nové pravice‘ šíří jen nenávist a diskriminaci vůči jinak smýšlejícím, uprchlíkům a lidem s migračním pozadím,“ dodala.
AfD nesmí v Brémách kandidovat ve volbách. A odvolat se už nemůže |
Nová klasifikace by mohla mít dopad na možnost členů těchto uskupení získat zaměstnání ve veřejném sektoru nebo získat zbrojní průkaz.
Mládežnická organizace AfD podle kontrarozvědky odmítá integraci přistěhovalců z mimoevropských zemí na základě „biologických“ předpokladů a obecně negativně vykresluje muslimy. V příspěvku na facebooku z 22. března skupina uvedla, že „Němci jsou nyní v naší společnosti na samém konci hierarchie obětí“.
Z politického hlediska je to také rána pro AfD, která byla založena v roce 2013 jako strana proti euru v době dluhové krize v eurozóně, ale posunula se doprava a stala se nejúspěšnější krajně pravicovou stranou v Německu od druhé světové války.
Merkelová svými výroky v roce 2020 zasáhla do práv AfD, rozhodl soud |
V současné době se strana pohybuje v průzkumech kolem 15 až 17 procent, jen několik procentních bodů za Zelenými a vládnoucími sociálními demokraty (SPD). Těží z hněvu voličů kvůli rostoucím cenám energií v důsledku sankcí vůči Rusku.
Kontrarozvědka mládežnické uskupení označila za extremistické poté, co Německo koncem loňského roku uvedlo, že zmařilo pokus jiné krajně pravicové skupiny zahájit násilné svržení státu a dosadit do čela země potomka šlechtického rodu, který usiloval o podporu Ruska. Dva ze zatčených při zátahu tehdy patřili k AfD.
Představitelé mládežnické organizace AfD uvedli, že rozhodnutí je nepřekvapilo. Civilní kontrarozvědka podle nich pouze dělá svou práci, která „v podstatě spočívá v potlačování opozice“. Skupina dodala, že proti rozhodnutí podnikne právní kroky.
Kontrarozvědka v minulosti sledovala AfD, kvůli podezření z pravicového extremismu:
5. března 2021 |