Katolická církev se kaje za prznění dětí. Zrušme celibát, volají někteří

  19:07aktualizováno  19:07
Nejméně 1 670 německých duchovních se v uplynulých letech dopustilo zneužívání dětí. Vyplývá to ze studie, kterou v úterý oficiálně představila německá katolická církev. Oběti požádala o odpuštění. Skandál podle stanice Deutsche Welle přiživil debaty o celibátu a sexuální morálce v církvi.

Konference německých biskupů v hesenské Fuldě (25. září 2018) | foto: AP

„Příliš dlouho jsme hleděli jinam, tutlali jsme, popírali jsme, nechtěli jsme to vnímat. Za veškeré selhání a bolest musím prosit o odpuštění,“ řekl v úterý předseda německé biskupské konference Reinhard Marx v hesenské Fuldě, kde církev oficiálně představila studii ke zneužívání dětí ve spolkové republice. 

Podle ní katoličtí duchovní v letech 1946 až 2014 v Německu sexuálně zneužili 3 677 nezletilých. Odborníci jsou ale přesvědčeni, že zneužitých bylo ve skutečnosti násobně více. „Potřebujeme odvahu a sílu začít znovu a vyslat (takový) signál, aby nám lidé znovu věřili. Protože mnoho z nich už nám nevěří,“ prohlásil také mnichovský kardinál.

Studie, kterou si objednala katolická církev, dospěla k závěru, že zneužívání se v uplynulých desetiletích dopustilo 1 670 katolických kněží, jáhnů a dalších činitelů.

Špička ledovce

Čísla badatelů z univerzit v Mannheimu, Heidelbergu a Giessenu, kteří vyhodnotili dokumenty týkající se 38 tisíc zaměstnanců katolické církve, jsou spíše minimálním odhadem. Ve skutečnosti jsou počty nejspíš výrazně vyšší, někteří hovoří o desetitisících zneužitých.

Kriminolog Christian Pfeiffer podotýká, že výzkumníci byli odkázáni na církevní podklady, v nichž nejsou zdaleka všechna zneužití podchycena. Nikdo se také nezabýval zneužíváním ze strany církevních řádů nebo žen v řadách církve.

„Církev nepochopila pocity mládeže“

Papež František v úterý řekl, že římskokatolická církev „musí sama změnit své chování, pokud nechce, aby ji příští generace opustily“. Při cestě do Pobaltí připustil, že nedostatečným odsouzením provinilých kněží mohla katolická církev mladé lidi zklamat i odpudit. „Pobuřují je skandály spojené se sexem a penězi, které církev nedvojsmyslně neodsoudila. Církev nepochopila život a pocity mládeže a je vůči mladým lidem pasivní,“ nešetřil František kritikou.

Nedostatky připouští i vedoucí studie psycholog Harald Dressing, podle něhož analýza ukazuje pouze „špičku ledovce“. I tak byl on sám otřesen, jak v úterý poznamenal. Poukázal například na to, že odhadovaný počet pachatelů představuje 4,4 procenta činných duchovních. 

Výrazně častěji jsou přitom podezřelí kněží (5,1 procenta všech) než jáhnové (jedno procento všech). Dressing to vysvětluje tím, že kněží musí dodržovat celibát a navíc mají na rozdíl od jáhnů větší moc.

Více než polovině obětí bylo podle studie v okamžiku zneužití méně než 13 let. Zhruba v každém šestém případě došlo k určité formě znásilnění. Téměř 63 procent obětí jsou chlapci, kolem 35 procent dívky, ve dvou procentech nešlo pohlaví zpětně zjistit. Náznaky, že podezřelí mají pedofilní sklony, se ukázaly u 28 procent z nich. Homosexuální sklony projevilo podle vyhodnocení církevních materiálů 14 procent podezřelých.

Nápadně často byli pachatelé sexuálního zneužívání přeloženi na jiné místo, aniž by obce, ve kterých se ocitli, byly o jejich činech informovány, uvádí také studie. Podle Dressinga navíc zneužívání není problematikou, která by byla minulostí. I proto dnes ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová církev vyzvala, aby konečně převzala zodpovědnost. Každý takový čin podle ní církev musí ohlásit státním úřadům.

Zrušení celibátu?

Skandál se znužíváním dětí podle portálu Deutsche Welle v katolické církvi oživil debatu o zrušení celibátu. „Potřebujeme nový model kléru. A v tomto kontextu je také potřeba zvážit závazek setrvat v celibátu,“ řekl německé stanici brazilský kardinál Claudio Hummes, který musí řešit nedostatek kléru v rozlehlých pralesech Amazonie.

Fotogalerie

Za „hnisající ránu“ označil celibát také mladý slovenský kněz Michal Lajcha. Ve své knize argumentuje, že celibát by měl být dobrovolný. Pokud by se kněží mohli ženit, skandály kolem sexuálního zneužívání by podle něj zmizely. „Cílem církve je být blízko lidem. Ale jak jim mohu být nablízku, když žiju radikálně jiný život?“ cituje agentura AP slovenského kněze.

Podobné hlasy se ozývají i mezi kleriky v USA či Irsku. Hlavním jejich argumentem je, že celibát je církevní tradicí, která vznikla až v 12. století a proto také může být zrušena.  Papež František dal loni najevo, že je otevřen tomu, aby se ženatí muži za určitých okolností mohli stát kněžími. Nedostatek duchovních je podle něj pro katolickou církev velký problém, papež ale zdůraznil, že zrušení celibátu není řešením této situace.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Putin připoutal Krym ještě víc k Rusku, spustil tam naplno dvě elektrárny

Ruský prezident Vladimir Putin v rámci oslav pátého výročí anexe Krymského...

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí v rámci oslav pátého výročí anexe Krymského poloostrova spustil na plný výkon...

Nedopřejeme mu slávu, řekla premiérka Zélandu. Střelcovo jméno nevysloví

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo mnoho...

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová prohlásila, že udělá vše pro to, aby útočník na mešity nemohl šířit své...

Londýn požádá o odklad brexitu ještě před summitem EU

Demonstrace odpůrců brexitu v Londýně (14. března 2019)

Zástupce britské vlády Kwasi Kwarteng v parlamentu oznámil, že Londýn požádá Evropskou unii o odklad brexitu ještě před...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz