Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Němci přísněji kontrolují Čechy, eurokomisařka zavření hranic kritizuje

  21:22
Na hranicích do Německa začaly od půlnoci přísnější kontroly. V Pomezí nad Ohří vzniklo testovací místo, dopravní problémy tam zatím nejsou. Klid je také ve Strážném na Prachaticku. Evropská komisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová kontroly kritizuje s tím, že strach z mutací koronaviru je sice pochopitelný, zavírání hranic však podle ní situaci nijak neřeší.

V Pomezí nad Ohří na Chebsku vzniklo přes noc na české straně testovací centrum, protože nově potřebují testy i řidiči kamionů. Otestovat se tak nyní lidé mohou na české i německé straně hranice. Na české straně testování zajišťuje Hasičský záchranný sbor (HZS).

„V součinnosti se záchranným útvarem HZS ČR Jihlava opět vytvoříme mobilní stanoviště u Pomezí nad Ohří, zhruba ve stejném místě, kde bylo vybudováno v minulých týdnech. Provádět by se tam mělo antigenní testování přeshraničních pracovníků, kteří mají povolený vstup do SRN, a řidičů kamionů,“ řekl náměstek ředitele HZS Karlovarského kraje Oldřich Volf.

„Počítáme s tím, že jde o řidiče kamionové dopravy jen z území ČR, protože ostatní by měli mít negativní test už při vstupu do České republiky. Dopravu rozdělí policie značením na dva proudy, otestovaní přijíždějící budou směřovat na hranice, neotestovaní k mobilnímu stanovišti,“ dodal.

Dopravní problémy na místě zatím nevznikají, aut směřujících k hranici je minimum. Protože o víkendu kamionová doprava v Česku až na výjimky nejezdí, provoz na hraničním přechodu byl v neděli ráno plynulý.

Z pendlerů do Německa momentálně mohou jen zdravotníci nebo vybrané profese, cesta bude umožněna také z humanitárních důvodů, ale lidé musí účel cesty doložit. Od neděle Německo nově výjimku pro pendlery rozšířilo, povolí vstup důležitým profesím. Ty určí saské a bavorské úřady se zaměstnavateli.

Na základě jednání se zástupci Centrálního řídicího týmu se podařilo získat zdravotnický personál pro testování, pomáhají i studenti střední zdravotní školy z Prahy.

Kromě testování řidičů a pendlerů - zdravotníků na hraničním přechodu kontroluje auta i česká policie, protože vjezd do Česka je také vjezdem do uzavřeného okresu Cheb, kde od pátku platí nařízená karanténa.

V neděli je provoz malý, v sobotu bylo narváno

Na hraničním přechodu ve Strážném na Prachaticku německá policie nepouští do země žádná auta. Provoz je podle informací ČTK malý. Na přechodu se kolony netvoří, řekla v neděli krajská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová. Velký provoz byl na přechodu podle pendlerů v sobotu, kdy tam čekala řada lidí i hodiny.

„Je to od půlnoci uzavřené, už se sem nedostane nikdo. Museli jsme si udělat test. Já jsem jela navečer. Bylo tam narváno, hromada lidí, čekaly se hodiny, všichni panikařili, jestli nás pustí, nebo nepustí, stáli tam (němečtí policisté) se samopaly, měla jsem z toho hrozně špatný pocit,“ popsala Ludmila Pfeferová, která dojíždí za prací do Německa z Volar na Prachaticku a odjela už v sobotu.

Dřív pracovala jako masérka v německém hotelu, nyní vyrábí elektrosoučástky do automobilů. Jak dodala, domluvila se s vedoucím, který jí sehnal ubytování v Německu po dobu, než se situace vyřeší. „Budu tu i o víkendu, dokud se neotevřou hranice,“ řekla pendlerka.

Podle fotoreportéra ČTK nepouští v neděli německá policie nikoho. Na místě jsou dvě velká policejní auta a několik hlídek, jež zastavují a kontrolují každé auto. „Bylo tam jen pár pendlerů, kolem desítky, minimální provoz. Za hodinu přijela asi čtyři auta, všechna německá policie otočila,“ popsal.

Hraniční provoz v Ústeckém a Libereckém kraji je podle policie také zatím bez komplikací. „Veškeré kontroly jdou za německou stranou, pouze monitorujeme situaci. Hlídky máme v terénu a v případě, že by měly podezření na nějaký problém v dopravě, že by se měly tvořit kolony, tak budeme regulovat dopravu, odklánět. Nepředpokládám ale, že dnes, v neděli, kdy bývá provoz minimální, by se měl objevit nějaký problém,“ uvedla mluvčí ústecké policie Jana Slámová.

Hasiči Ústeckého kraje v neděli dopoledne zřídili dvě odběrová centra, aby se řidiči mohli otestovat před cestou za hranice. Jedno stanoviště je na přechodu Hora sv. Šebestiána, druhé je na 77. kilometru dálnice D8 ve směru na SRN u čerpací stanice MOL. 

Dopravní společnosti nesmějí od neděle přepravovat do Německa cestující z České republiky. Výjimku mají němečtí občané nebo ti lidé, kteří v Německu žijí. Až do odvolání proto České dráhy obousměrně přerušily provoz všech vlaků do Německa. Nadále však jezdí vlaky na mezinárodní lince L7 z Liberce přes německou Žitavu do Varnsdorfu v Ústeckém kraji.

„Všechny vlaky však budou přes německé území projíždět bez zastavení. Výstup a nástup ve stanicích Zittau, Mittelherwigsdorf, Hainewalde a Grossschönau nebude možný,“ uvedla na svém webu společnost Korid LK, koordinátor veřejné dopravy v Libereckém kraji. Mezinárodní vlaková linka RE2 je rozdělená na dvě samostatné části, a to Liberec - Hrádek nad Nisou a Žitava - Drážďany.

Podle informací na Twitteru Chytré karantény se posilují nebo otevírají odběrová místa na hraničních přechodech s Německem, v Ústeckém kraji to je na Hoře sv. Šebastiana a na D8. Rozšířit by se měla i provozní doba odběrového místa v Hrádku nad Nisou na Liberecku. 

„Samozřejmě chceme, aby se dostalo na všechny, kteří nyní budou muset každodenně předkládat při cestě do Německa negativní test. Proto je u nás téměř pravidlem, že se snažíme vyhovět i těm několika desítkám zájemců, kteří v systému pro provedení antigenního testu sice nejsou, ale potřebují jej,“ uvedl Jan Hamřík ze společnosti SMŽO - MEDIC, jež odběrové místo provozuje.

Komisařka: Zavřené hranice virus nezastaví

Německé zavírání hranic opět kritizuje Evropská komise. „Strach z mutací koronaviru je pochopitelný. Ale přesto je pravdou, že se virus nedá zastavit zavřenými hranicemi,“ řekla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová v rozhovoru pro list Augsburger Allgemeine. 

V rozhovoru eurokomisařka bránila také očkovací strategii EU. „Proti mutacím pomáhá důsledné očkování a dodržování hygienických pravidel. Považuji za chybné, že se opět vracíme k Evropě zavřených hranic jako v březnu 2020,“ dodala.

Německo od půlnoci oficiálně obnovilo stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko, které považuje za oblasti s vysokým výskytem koronavirových mutací. 

Zpřísněné epidemické hodnocení Česka ještě více komplikuje cestování mezi oběma zeměmi, za prací tak přes hranice mohou dojíždět jen zdravotníci a další zaměstnanci kritické infrastruktury.

Německo pustí z českých pendlerů jen zdravotníky, odmítá kritiku za kontroly

Kritiku EU už v sobotu odmítl německý ministr vnitra Horst Seehofer. „Na hranicích s Českem a Rakouskem bojujeme proti zmutovanému viru. Evropská komise by nás měla podporovat a ne nám lacinými radami házet klacky pod nohy,“ řekl. Podle deníku Bild kritizoval Seehofer Evropskou komisi i kvůli obstarávání vakcín, při kterém podle něj udělala „dost chyb“.

Kyriakidisová však unijní očkovací strategii označila za úspěšnou. Před deseti měsíci podle ní nikdo nevěřil, že se tak rychle vyvine účinná a bezpečná vakcína. „Je tedy nesprávné tvrdit, že jsme udělali jen chyby,“ řekla listu Augsburger Allgemeine.

Podle eurokomisařky bude do konce června k dispozici 300 milionů dávek tří vakcín, které byly dosud schválené pro nouzové použití v EU. „Tento počet se dokonce ještě zvýší, až se k tomu přidá vakcína Johnson&Johnson,“ řekla. „Navzdory překážkám jsme čas nepromarnili,“ zdůraznila kyperská politička.

Saský premiér míní, že kontroly jsou nevyhnutelné

Obnovení kontrol na hranicích s Českou republikou bylo nevyhnutelné. Prohlásil to saský premiér Michael Kretschmer, který vyjádřil velké obavy z dění v Česku poté, co parlament neprodloužil nouzový stav. „Nic jiného nám nezbývá,“ řekl Kretschmer na okraj sobotní piety k připomínce bombardování Drážďan za druhé světové války.

Sasko se dosud podle něj snažilo o to, aby se k českým příhraničním oblastem přistupovalo stejným způsobem jako k těm německým. Uvedl, že pokud by některý německý region hlásil 1 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedmidenní období, jako se děje v okresu Cheb, následovalo by jasné omezení pohybu a další uzavírky obchodů. „Pokud je to na české straně jinak, pak se také my musíme jinak chránit,“ řekl.

Česká vláda žalostně selhává, nouzový stav končí kvůli půtkám, píší Němci

„Až do nynějška jsme v posledních týdnech měli společné pochopení. Zdá se ale, že v České republice je to nyní jinak,“ řekl Kretschmer. Zdůraznil, že není možné, aby na jedné straně hranice byly uzavřené školy a obchody a aby byl zásadně omezen život veřejnosti, zatímco na druhé straně začíná „večírek“. Reagoval tak na to, že parlament v Česku neprodloužil nouzový stav, který tak v neděli skončí. „Čelíme extrémní hrozbě,“ dodal.

Kontroly, které Německo formálně obnovilo od půlnoci z noci na neděli, mohou podle spolkového ministra vnitra Seehofera vést ke kolonám, protože policie chce postupovat přísně. „Pokud někdo nebude patřit k těm několika málo výjimkám, vstoupit (do Německa) moci nebude,“ řekl.

Češi vyjíždějí za hranice, Německo od neděle pustí jen určité pendlery

„Kontroly také místy povedou k delším čekacím dobám. Spolková policie nebude dopravu pouštět jen mávnutím ruky,“ vysvětlil. Kontrolovat tak chtějí policisté každého.

Do Německa nyní mohou z Česka s negativním testem přicestovat jen němečtí občané a lidé, kteří v zemi žijí. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají pendleři v kritické infrastruktuře, především zdravotníci, a nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test.

Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě však musí tranzit podložit humanitárními důvody.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Neutralita je součást naší identity. Mladí Švédové se obávají vstupu do NATO

Premium Ačkoli většina Švédů je nakloněna vstupu do Severoatlantické aliance, někteří v posledních dnech vyšli na znamení...

Rusko zakázalo vstup do země herci Freemanovi i sedmi mrtvým včetně McCaina

Rusko v sobotu zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena, ministra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opičí neštovice se šíří nečekaně rychle. Podezření prověřovali už i na Bulovce

Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, a nově i z Rakouska....

Po Rusech tu nesmí zůstat ani stopa. Do Buče se po zvěrstvech vrací život

Ukrajinské město Buča, které se stalo dějištěm ruských zvěrstev na civilistech, se pomalu opět probouzí k životu. V...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...

Mohlo by vás zajímat