Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017)

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017) | foto: Reuters

Osvěta či provokace. Německé kino zve členy AfD zdarma na film o holokaustu

  • 148
Značné kontroverze budí akce kina ve městě Hachenburg v Porýní-Falci, které nabízí členům protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) vstup zdarma na film Schindlerův seznam. Chce tím upozornit na to, že strana, kterou mnozí považují za pravicově populistickou až radikální, někdy bagatelizuje události holokaustu.

Kino v šestitisícovém Hachenburgu snímek o podnikateli Oskaru Schindlerovi, který za druhé světové války zachránil kolem 1200 Židů před smrtí, uvede 27. ledna. Tedy v den, kdy si svět připomíná památku zhruba šesti milionů obětí holokaustu. Zatímco běžný divák za vstupenku zaplatí sedm eur (180 Kč), členové AfD, kteří předloží svůj stranický průkaz, budou mít vstup zdarma. 

„Naším záměrem určitě není vyčlenění nebo zostuzení AfD. To, že se tolik lidí cítí silně dotčeno, nebylo naším cílem a je to pro nás nepochopitelné. Vůbec netvrdíme, že voliči AfD jsou nacisté,“ píše kino na svém webu v reakci na silnou odezvu na akci. Zároveň ale upozorňuje, že z programu strany se podle něj dá usuzovat na zlehčování tehdejších událostí. 

Kontroverzních výroků ve vztahu k holokaustu a druhé světové válce se přední politici AfD v minulosti dopustili opakovaně. Například předseda strany Alexander Gauland hovořil o tom, že doba nacismu je jen „ptačím trusem“ na úspěšných německých dějinách. Šéf durynské AfD Björn Höcke zase prohlásil, že památník holokaustu v centru Berlína je „památníkem hanby“. 

Velká většina reakcí na záměr kina je podle Karin Leicherové, která s nápadem přišla, pozitivní. Dost je ale i reakcí zcela opačných a policie už dokonce prověřuje výhružné video, v němž je řeč o výbušninách, které by mohly explodovat. 

Samotná AfD v Porýní-Falci akci kina odsoudila. Není podle ní možné stranu stavět do souvislosti s průmyslovým vražděním lidí židovského původu. 

Oskar Schindler

Český Němec Oskar Schindler získal za svůj čin mezinárodní uznání. Zemřel v roce 1974 v Německu a je pochován v Izraeli.

Příběh podnikatele zvěčnil v roce 1993 americký režisér Steven Spielberg ve snímku Schindlerův seznam. Film vyhrál sedm Oscarů, sedm cen BAFTA a tři Zlaté glóby. 

Schindler Židy zachránil v tovární hale v Brněnci na Svitavsku. Továrna v Brněnci je zajímavá i tím, že patřila před válkou židovské rodině Löw-Beer, z níž pocházela manželka stavebníka vily Tugendhat v Brně. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video