Zatímco uskupení na webu i během protestů migrační politiku německé vlády otevřeně kritizuje, rozhovor o svých postojích však odmítlo. „Stejné téma a stejné otázky jako lháři z (německého magazínu) Der Spiegel,“ řekl představitel Pegidy, který se nepředstavil.
Pět let od „Zvládneme to“. Jednala bych stejně jako tehdy, říká Merkelová |
„Myslíte si, že jsme hloupí?“ poznamenal. „Vymyslete si, ostatně jako vždy, něco sami,“ dodal k žádosti o komentář k pěti letům od ujištění kancléřky Angely Merkelové, že uprchlickou krizi Němci ustojí (Wir schaffen das - Zvládneme to).
Protiimigrační a protiislámská témata se na akcích Pegidy pravidelně opakují, pro šéfa hnutí Lutze Bachmanna však byla pondělní demonstrace odlišná. Úřady mu už dříve kvůli nedůvěře nedovolovaly být hlavním pořadatelem protestů, vystupoval proto jako pořádková výpomoc organizátorů. A to v pondělí nesměl, protože při minulé demonstraci podle úřadů města ohrozil bezpečnost akce, když účastníky poslal mezi protidemonstranty.
Saská metropole je baštou Pegidy, která právě zde na podzim 2014 vznikla a která se odsud rozšířila například do Berlína či třeba Kolína nad Rýnem. Zatímco v jiných městech zájem o toto hnutí ochladl, v Drážďanech je jeho pozice nadále silná, protože na své akce dokáže přilákat stovky až tisíce lidí. Vrcholu přízně v lednu 2015, kdy se protestu v Drážďanech zúčastnilo zhruba 25 tisíc lidí, se ale Pegida výrazně vzdálila.
To, že zrovna v tomto městě je protiislámské uskupení stále silné, vede mnohé místní politiky včetně starosty Dirka Hilberta k opakovaným prohlášením, že Drážďany nejsou jen Pegida.
Drážďanskému zastupiteli Maxi Aschenbachovi ze satirické strany Die Partei (Strana) se dokonce podařilo najít dostatečnou podporu v zastupitelstvu, které loni schválilo rezoluci, podle které je město ve stavu nacistické nouze. Smyslem rezoluce je více podporovat demokracii a různorodost. Fakt, že zastupitelé stav nacistické nouze vyhlásili, zdůvodnil Aschenbach tím, že kdo by ve městě popíral problémy s krajní pravicí, zesměšnil by se.