Němka promluvila o vraždách imigrantů. Měla jsem těžké dětství, hájí se

  11:00aktualizováno  14:51
Dva a půl roku trvalo, než před soudem v Mnichově zaznělo svědectví jediné přeživší členky neonacistické buňky Národněsocialistické podzemí. Beata Zschäpeová ve své výpovědi popřela, že se podílela na vraždách deseti převážně tureckých přistěhovalců.

Beata Zschäpeová před mnichovským soudem popřela, že se podílela na vraždách deseti převážně tureckých přistěhovalců.(9. prosince 2015) | foto: Reuters

Obsáhlou výpověď začal před soudem předčítat obhájce obviněné Mathias Grasel ve středu dopoledne. Zschäpeová přiznala, že o vraždách osmi Turků, jednoho Řeka a jedné policistky věděla, účast na zločinech však odmítla. „Neúčastnila jsem se ani přípravy, ani provedení,“ uvedla ve své výpovědi, obžalovaná, které hrozí doživotní vězení.

Fotogalerie

Zločiny prý spáchali zbývající dva členové skupiny Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, kteří jsou již po smrti; ona sama se prý o nich vždy dozvěděla až zpětně.

Čtyřicetiletá Zschäpeová také uvedla, že ji zločiny Mundlose a Böhnhardta šokovaly. Údajně přemlouvala oba muže, aby se zločiny přestali, policii však o událostech neinformovala. Mundlos a Böhnhardt jí údajně řekli, že v případě odhalení spáchají sebevraždu, a Zschäpeová tomu chtěla za každou cenu zabránit.

Pozůstalí omluvu odmítli

Příbuzným obětí se Zschäpeová omluvila, prý cítí morální vinu. Ve svém prohlášení však zdůraznila, že zločiny spáchali Mundlos a Böhnhardt. Zschäpeová v prohlášení také uvedla, že se nikdy nepovažovala za skutečnou členku Národněsocialistického podzemí (NSU), členy skupiny prý byli jen Mundlos a Böhnhardt. „Oni mě nepotřebovali. To já jsem potřebovala je,“ přečetl Grasel z prohlášení obviněné.

Dcera jednoho ze zabitých Gamze Kubasiková však omluvu odmítla přijmout. „Paní Zschäpeová se svým prohlášením snaží zbavit odpovědnosti. Nevěřím jedinému slovu z této výpovědi,“ řekla v televizi n-tv.

Dönerové vraždy

Podle státního zastupitelství vytvořila Zschäpeová s Böhnhardtem a s Mundlosem buňku NSU, která se stáhla do ilegality. V letech 2000 až 2007 údajně spáchali po celém Německu deset vražd, převážná většina obětí byla tureckého původu. Kvůli tomu německá média posléze o zločinech referovala jako o dönerových vraždách.Trojici jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem, které si vyžádaly 23 zraněných, a 15 případů přepadení bank.

Vyšetřovatelé se původně domnívali, že vraždy jsou součástí vyřizování účtů mezi tureckými rodinami, a proto hledali viníky v okolí obětí. Rasový motiv zpočátku vůbec neprověřovali. NSU se podařilo odhalit až v roce 2011. Mundlos a Böhnhardt před zatčením spáchali sebevraždu.

Vyjádření Zschäpeové odmítli i příbuzní dalších obětí. Proti obviněné se staví i Němci na sociálních sítích. Dnešní soudní jednání označují za frašku, podle nich se snaží Zschäpeová svalit všechnu vinu na mrtvé a chce být vnímána jako oběť.

Usmívala se a žertovala

Zschäpeová se přiznala pouze k podpálení bytu ve Zwickau, kde se skrývala s oběma muži. Prý to udělala na žádost Böhnhardta a Mundlose, aby zničila důkazy o činnosti NSU poté, co skupinu odhalila policie.

Rodačka z Jeny uvedla, že měla těžké dětství v bývalé Německé demokratické republice, protože žila v neúplné rodině a její matka byla alkoholička. Na krajně pravicovou scénu v Jeně ji přivedli Mundlos a Böhnhardt, s nimiž se seznámila v první polovině 90. let.

Německá média spekulovala o tom, že Zschäpeová prodělala nervové zhroucení, a proto nemůže sama vypovídat. Její obhájci to však nepotvrdili a obviněná ve středu v soudní síni působila uvolněným dojmem, usmívala se do kamer a se svými právníky žertovala.

Soud nepřipustil k projednávání dotazy k prohlášení Zschäpeové, které mělo státní zastupitelství. Zrušil také další stání naplánované na čtvrtek. Není tak jasné, zda se bude moci prokuratura k výrokům obviněné vyjádřit a kdy to bude.

Výpověď Zschäpeové přilákala velkou pozornost veřejnosti. Podle televizních záběrů se před soudní síní v Mnichově tvořily dlouhé fronty, všichni lidé se dovnitř nedostali. O průběhu procesu informují na twitteru zpravodajové většiny německých médií, hashtag #Zschäpe se dopoledne stal nejsledovanější mezi německými uživateli sítě.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Ve Vídni se po explozi zřítil dům, nejméně dvanáct lidí se zranilo

Ve vídeňské čtvrti Wieden silná exploze poničila pětipatrový dům. (26. června...

Nejméně dvanáct zraněných si ve středu vyžádala silná exploze, která poničila pětipatrový dům ve vídeňské čtvrti...

Mával před zaměstnanci opravdovým bičem, Trumpův šéf protokolu končí

Šéf protokolu administrativy amerického prezidenta Sean Lawler. (11.listopadu...

Šéf protokolu administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Lawler se chystá skončit ve funkci. Podle...

Letoun na Sibiři narazil při nouzovém přistání do budovy a vzplanul

Dva mrtví a několik zraněných při letecké havárii na Sibiři

Dva lidé přišli o život a sedm zraněných museli záchranáři hospitalizovat poté, co letoun typu Antonov An-24 přejel...

Najdete na iDNES.cz