Německý ministr chce otevřít deportační centra a posílit kontrarozvědku

  11:20aktualizováno  11:20
Německý ministr vnitra Thomas de Maizière navrhuje vytvořit střediska, která by usnadnila a zrychlila deportace odmítnutých žadatelů o azyl. Vzniknout by mohla v blízkosti letišť, napsal v úterý v příspěvku zveřejněném v listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. Centralizovat by chtěl de Maizière také systém vnitřní zpravodajské služby.

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016) | foto: AP

Vzhledem k nebezpečí teroristických útoků de Maizière rovněž vyzval, aby ústřední vláda dostala více pravomocí v oblasti bezpečnosti. Větší vliv by chtěl mít na deportace migrantů, kteří nezískali azyl. Vyhošťování odmítnutých žadatelů dosud spadá do kompetence jednotlivých spolkových zemí.

Navrhovaná centra pro deportace by podle politika vládní Křesťanskodemokratické strany měla vznikat přednostně „v blízkosti německých dopravních letišť“. Současné zákony to podle něj umožňují. Spolková vláda dlouhodobě tlačí na kabinety jednotlivých spolkových zemí, aby urychlily deportace odmítnutých žadatelů o azyl.

Kromě oblasti deportace migrantů by de Maizière vzhledem k současné bezpečnostní situaci chtěl posílit také pravomoci spolkové policie a kriminálního úřadu.

Výjimky pro uprchlíky

Německá vláda chce kvůli migrantům zavést výjimku z povinnosti vyplácet minimální mzdu. Týkala by se těch, kdo zaměstnávají uprchlíky a přistěhovalce, kteří musí získat dodatečnou kvalifikaci, aby jim úřady v Německu uznaly výuční list získaný v zahraničí. V těchto případech by zaměstnavatelé mohli imigrantům vyplácet pouze částku, která odpovídá té, kterou dostávají učni na praxích. Minimální mzda se od počátku roku zvýšila z 8,5 eura na 8,84 eura za hodinu (z 230 na 239 korun).

Svaz německých zaměstnavatelů se však vyslovil proti. Podle něj by měla výjimka v případě nutnosti doplnění praktických znalostí potřebných pro výkon zaměstnání platit pro uprchlíky i německé občany. Proti jakýmkoli výjimkám je Svaz německých odborů. Zaměstnavatelé podle něj už nyní využívají uprchlíky, kteří „ještě neznají svá práva“, jako levné pracovní síly.

Centralizovat by chtěl také systém civilní kontrarozvědky. V současnosti existuje v každé ze šestnácti spolkových zemí jeden zemský úřad na ochranu ústavy. Zemské úřady nepodléhají Spolkovému úřadu na ochranu ústavy, ale jednotlivým zemským ministerstvům vnitra.

Německo by podle de Maizièra mělo rovněž snížit kritéria pro uznání třetích zemí za bezpečné. Německé úřady nemohou do země, která není považována za bezpečnou, vyhostit odmítnutého žadatele o azyl. Návrh na zařazení Alžírska, Tuniska a Maroka na seznam bezpečných států, který loni předložila spolková vláda, v současnosti blokuje strana Zelených.

S návrhem na změny v bezpečnostním systému de Maizière přišel dva týdny po teroristickém útoku na vánoční trhy v Berlíně, při kterých zahynulo dvanáct lidí včetně české občanky. Pachatelem atentátu byl pravděpodobně Tunisan Anis Amri (více čtěte zde), odmítnutý žadatel o azyl, jehož se Německu nepodařilo vyhostit.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Na Sardinii jsou turisté v koncích a volají záchranku. Kvůli Google mapám

Ne vždy mapy na Googlu pomohou najít hledané místo. Na vlastní kůži se o tom přesvědčily desítky turistů na italském...

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Premium

Poprvé od války o Falklandy. O směřování brexitu rozhodne mimořádné hlasování

Je to situace stejně mimořádná jako během války o Falklandy v roce 1982. Tehdy naposledy se britští poslanci sešli k...

Najdete na iDNES.cz